MEDIA PLAYER MK1 :)

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Pet lis 02, 2015 11:00 pm

Kompletiran sav hardver :)

DVD je fino sjeo na mjesto kao i priključak za SPDIF :)

Slika
Slika

Slijedi instalacija OS-a i nastavak zabave :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Sub lis 03, 2015 3:24 pm

Instalacija je protekla vrlo glatko i brzo.
Ovaj OS (W8.1 Embedded Industrial) nisam još koristio pa nisam znao što me čeka, ali sve je posve isto kao i "standardna" verzija, osim što ima nešto više postavki oko kontrole resursa, načina i mogućnosti priključivanja na računalo ili s njega i tako nekih stvari usmjerenih na to da je OS tek pozadina softveru koji treba odrađivati neki konkretan posao.

Iznenađujuće je brz što se vidjelo već kod podizanja sustava.
Sve skupa od pritiska na ON tipku do potpunog podizanja i idlea prošlo je ukupno osam sekundi (od kojih je na dizanje hardvera otišla polovica) :) :)
Možda tome pridonosi i brzi disk, ne znam, ali mislim da i OS nije naivan.

Trend se nastavio kod reprodukcije.
Za sada nisam dizao nikakav poseban softver, ali već s običnim MediaPlayerom sve radi glatko i neizmjerno brzo.
Prelazak s MP3 na film, s filma na Wav itd... je trenutan i nema nikakvog međuvremena prelaska s jednog na drugo.
Pri tome je utrošak resursa nikakav.
Više resursa ode na task manager nego na reprodukciju :) :)
Koristmi 32 bitnu verziju pa je iskorišten tek dio memorije, ali i to je izgleda više nego previše :) :)

S/PDIF izlaz odlično radi svoj posao.
Sve skupa sam priključio na DacMagic koji se s njim izgleda jako dobro slaže :)
Kada prođu prve impresije, onda ću o zvuku, ali za sada sve izgleda jako, jako dobro.
Dobra stvar je i to što postoji kompletan 7+1 surround (kojeg vjerojatno nikada neću koristiti) ali lijepo je znati da postoji.

Vidjeti ću kako će to izgledati kada ga malo nakrcam s kakvim dodatnim softverom, ali mislim da se ništa neće bitno promijeniti (barem se nadam).

Osim toga, potrošnja je nikakva.
U sleepu troši jedva vat, a u normalnom radu između 3 i 15, ovisi što se sve još vrti (DVD, mreža,DISK....)
To se odražava na to da se uređaj praktički uopće ne zagrijava i posve je bešuman čemu pridonose pasivni hladnjak i posve tihi disk.
Daljnja dobra stvar su sami Windowsi koji su namijenjeni za "failsafe" i dugotrajan stabilan rad.
To je nekakav odgovor Microsofta koji bi trebao zamijeniti one "linux powered" uređaje tipa DVD-a koje trebaš čekati pola vječnosti dok ne zavrte disk i pokažu da su uopće živi :)
To izgleda dobro funkcionira jer ogroman broj uređaja to već koristi (od verzije XP). U firmi imam veliki overhead skener koji ga koristi i uvjerio sam se da to odlično radi. Ima neke benigne bube, ali ne OS nego softver, za kojeg imam dopunu, ali nemam vremena aktivirati ju :) :)

Dakle, to je upravo to što sam htio. Malu štedljivu zvijer koju treba samo uključiti i zaboraviti na nju :) :)


No, pravo stanje ćemo vidjeti tek nakon nekog vremena kada se smire sve strasti :) .

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la audio kutak » Sub lis 03, 2015 7:23 pm

mislim da bi bilo bolje da si gore stavio win10 ili neku komercijalnu verziju win8 koja je dostupna nama smrtnicima...
a ne neke industrijske, koje li već...

zaboravio si da odnedavno ima samo i jedino win10 koji će i dalje tako ostati i plaćati će se iznaljmljivanje,
tj. korištenje.... samo će se zakrpe nadopunjavati.... živi bili pa vidjeli...

tko ima win 7 ili 8, neka si to sačuva, nikad se nezna.... ;)

neznam zašto toliko hvališ windowse a linux ti nije dobar? Ovaj moj rođak je bio glavni od menađera za softver u
Siemensu i rekao mi je da sve "što je bitno" ja na linuxu...pod tim se misli na stabilnost i kvalitetu...
sve ostalo nebitno je na windowsima..
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Sub lis 03, 2015 8:53 pm

Svakomu je nešto bolje, a ne mora biti isto svima :)
Zašto je Gil tražio baš bubu??
Zašto je nekom D klasa bolja od A ......
Takvih pitanja ima bezbroj.

Puno smo ovdje raspravljali o preferencijama, cijenama, procesorima, Igelima, Malinama itd....
Koliko se sjećam, ja sam od početka "trubio u isti rog", odnosno objašnjavao zašto sam uzeo upravo ovu ploču, Windowse, i uopće koncept.
Odavno sam prošao fazu trošenja novaca na "jeftine i najbolje" stvari, pa tako i računala. Srećom, znam nešto o svemu tomu pa mi je odluka bila lakša.
Financijska strana sigurno nije zanemariva, ali mislim da je svima jasno da se od d..ka ne može napraviti pita, pogotovo da bude i lijepa i ukusna :) :)
To sam tvrdio i za transformatore i ine stvari i nisam baš uvijek nailazio na preveliko razumijevanje, ali mislim da imam neke stavove koji možda nisu svima prihvatljivi, ali su moji i imam priliku držati ih se :) :)
Napenalio sam se na ovo i zato što mi Linux nije najmilija stvar na svijetu, ne zato što ne valja, već zato što Windowse koristim od početka, dakle punih trideset godina, sav osobni razvojni potencijal mi je vezan uz Windowse i mislim da trenutno nemam previše snage krenuti iz početka.
Uostalom, danas je besprizorno postavljati pitanje "što je bolje: Mercedes, BMW ili Audi?". Osobno mislim da je to sve isto, osim što netko više pati na jednu, netko na drugu ili treću markicu. I to sam prerastao.
Zato sam se "uhvatio" Windowsa. Osim toga, programsku podršku (sviralicu) ću napraviti svoju jer mi iz razno-raznih razloga ne odgovara koristiti "komercijalne" i "besplatne", od kojih je najvažniji DIY-erski inat i želja da što više toga napravim sam.

Nikoga nisam niti zvao da slijedi moju filozofiju, već sam samo htio pokazati što radim, ne zbog nekakvog hvalisanja, nego zbog dijeljenja ideja i nekakvih praktičnih iskustava.

O menađerima imam svoje mišljenje i njihova mišljenja ne treba dizati u nebesa jer im je način i smjer razmišljanja usko povezan uz neke druge uvjete na koje oni najčešće nemaju utjecaja. Normalno je da će svatko hvaliti ono što najbolje poznaje i uz što je vezan.
Ono razmišljanje "sve što je bitno...." je prilično defetističko i obrambeno, jer tko može procijeniti što je bitno a što nije, pogotovo na platformi koju ne poznaje predobro.
Hoće li se Windowsi "unajmljivati", ne znam i nije me briga jer ionako svoje licence plaćam i na to nećemo imati nekog utjecaja. Ne vjerujem da će se to dogoditi prebrzo.

Na početku ove teme (a i u nekim drugim sličnim gdje je bilo dosta diskusije, pa čak i teže :) ), predložio sam da dofuramo uratke na "sučeljavanje", pa da vidimo konkretno što će biti za koga optimum, jer u sve treba ponešto uložiti. Do sada je Denis_vz jedini prezentirao svoje rješenje, pa se to još nije dogodilo, ali mislim da idemo dobrim putem.

Mislim da ulaganje u jedan ovakav uređaj nije nimalo veliko jer već ovo današnje iskustvo pokazuje dosta onoga što sam se i nadao da će se dogoditi. Da nije bilo ideje i nade, ne bih se niti upuštao u to.

Npr. Sama reprodukcija CD-a me je malo zatekla.
Imam nekoliko CD-playera koji sigurno nisu high-end, ali vrlo solidno rade, ali ovaj slim prduljak ugrađen u ovu igračkicu ih je ostavio pomalo zabezeknute.
Isprva mi se učinilo da nešto ne štima jer su postojala nekakva izobličenja u zvuku.
Pokazalo se da je nivo signala bio malo prejak. Srećom, postoji mogućnost podešavanja nivoa signala koji ulazi u S/PDIF sklop. Nakon podešavanja je sve sjelo na svoje mjesto.
Da sam bio temeljitiji, i prije bih uvidio da je nivo signala iz "sviralice" bio dosta viši nego iz CDP-a.
Oba uređaja sam "zaštekao" na DACMagic pa se usporedba lako napravila. Znam da postoji i nekakvi switch kojim se to i u njemu može napraviti, ali možda je bolje ovako jer su sada signali ujednačenog nivoa.

Da sada ne kenjkam o "stejđevima", "rezolucijama" i inim gnjusobama, napisati ću samo da je zvuk drugačiji, imam osjećaj prozračniji i otvoreniji.
Bilo bi najbolje dovući još koji par ušesa da konzilijarno utvde "istinu", pa će se onda moći bolje prosuditi.
U svakom slučaju, sviđa mi se :)
Usporedni CDP je THULE SPIRIT 150 II koji je isto spojen preko digitalnog izlaza na DAC.
Ako se pokaže (a mislim da u to neće biti nikakve sumnje) da radi "bolje od višestruko skupljeg CDA ; :) ), onda mislim da je ulaganje od cca 200 eura posve zanemarivo.
Naravno, pride dolazi reprodukcija digitalnih fajlova, od MP3, FLACa, WAVova i štatijaznamčega.
Je, zaboravio sam filmove :) :) ( i sve to istovremeno s više strimova ako treba, uz usputno surfanje po netu).
I na kraju, postoji i mogućnost "ON FLY" resampliranja do 24/192000.
Može li bolje za te pare?

I iza kraja ( :) ) ništa nikoga ne sprečava da na takav hardver nakelji Linux :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Sub lis 03, 2015 8:57 pm

Previše sam toga napisao, ali samo još komentar prve Kutkove rečenice: "bolje da si...."
Mislim da to nije uopće važno jer se mogu koristiti baš svaki Windowsi ( i Linux :) ).
Ja sam ovo odabrao zato jer mi je cilj sviralicu uključiti i zaboraviti na nju :)
Siguran sam da bi to radilo gotovo jednako i s "običnim" Windowsima, ali svi mi volimo eksperimentiramo s drugačijim kondenzatorima, s nepoznatim cijevima ......
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la Edison » Sub lis 03, 2015 10:25 pm

audio kutak napisao:neznam zašto toliko hvališ windowse a linux ti nije dobar? Ovaj moj rođak je bio glavni od menađera za softver u
Siemensu i rekao mi je da sve "što je bitno" ja na linuxu...pod tim se misli na stabilnost i kvalitetu...
sve ostalo nebitno je na windowsima..


Kutak, poruka tvom rodijaku glavnom menadzeru: "Misljenje je kao shupak... svatko ga ima..." (prljavi Harry) ;)
Ne kazem da je u pravu, ili da nije, ali misljenje mu je iskljucivo. Nema samo crnog, ili samo bijelog, uglavnom prevladava sivilo...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la Edison » Sub lis 03, 2015 10:27 pm

Tubemane, meni se tvoj player svidja. :clap:
Nemam potrebu za takvim uredjajem, ali da imam, volio bih bas takav... :)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la davorin » Sub lis 03, 2015 10:37 pm

audio kutak napisao:mislim da bi bilo bolje da si gore stavio win10 ili neku komercijalnu verziju win8 koja je dostupna nama smrtnicima...
a ne neke industrijske, koje li već...

zaboravio si da odnedavno ima samo i jedino win10 koji će i dalje tako ostati i plaćati će se iznaljmljivanje,
tj. korištenje.... samo će se zakrpe nadopunjavati.... živi bili pa vidjeli...

tko ima win 7 ili 8, neka si to sačuva, nikad se nezna.... ;)

neznam zašto toliko hvališ windowse a linux ti nije dobar? Ovaj moj rođak je bio glavni od menađera za softver u
Siemensu i rekao mi je da sve "što je bitno" ja na linuxu...pod tim se misli na stabilnost i kvalitetu...
sve ostalo nebitno je na windowsima..

Tubeman ima svakako pravo napraviti uređaj po vlastitom nahođenju, znanju, potrebama i mogućnostima, a mislim da pri tome ne mora voditi računa hoće li on biti pristupačan svima. Njegov uređaj služi za njegove potrebe i nije rađen kao nekakav forumski projekt prilagođen drugima. Zato nema mjesta takvim kritikama!
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la Zmajz » Sub lis 03, 2015 11:00 pm

Meni je negdje promaklo odakle vučeš SPDIF, direkt sa drajva (DVD) ili ploča ima predviđen takav izlaz?
Isto tako, koja je to matična, ASRock vidim da je ali koji model, da se malo zabavim proučavanjem....
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la joe dalton » Sub lis 03, 2015 11:05 pm

Ova ak sam dobro skužio:
http://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900DC-ITX/
I mene bi zanimalo kako fercera taj SPDIF direkt na ploči....
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost