Low Noise DAC PSU Rasp. Pi....

Low Noise DAC PSU Rasp. Pi....

PostPostao/la EL84SE » Sri vel 08, 2017 9:43 pm

Pozdrav svima....

Dugo me nije bilo... naime prije skoro god. dana zapoceo sam projekt sa el84 koji se oduljio i prosirio....uskoro cu i opisati projekt i zavrsiti temu...
No da skratim cijeli taj projekt pretvorio se u novi sustav...skojim sam izuzetno zadovoljan...i koji je otisao malo predaleko....
toliko daleko da sam stao na kocnicu i odlucio ne uloziti u gramofon,ploce i analognu tehniku jer ako krenem tim putem to je sigurno rupa bez dna :)

Odlucio sam se za zaokret i prebacaj na digitaliju....Raspberry Pi + DAC....i arhivirati kompletnu glazbu u FLAC na server ili externi hard.

S obzirom da se jezim od jeftinih smps i switch napajanja postavilo se pitanje kako izvesti cisto i besumno i kvalitetno napajanje za Pi i DAC,ok ne toliko za Pi koliko za analogni dio DAC-a.

Pod kvalitetnim napajanjem ne smatram ona sa 78xx,3xx serijom regulatora od kojih se takodjer jezim....

Vidim da je pokrenuta tema Raspberry player....nisam procitao....ovdje zelim vase misljenje ili savjet,ili ako je netko experimentirao sa kvalitetnim rjesenjima kako kvalitetno napajati DAC?

Moja ideja je upotrijebiti i posloziti sve sa TPS7A4700,
http://www.ti.com/product/TPS7A47" target="_blank

ima li netko iskustva,koje je vase misljenje, jel to overkill?

ima li netko neku bolju probanu,izmjerenu ideju?

zahvaljujem na vasim odgovorima.
EL84SE
 
Postovi: 32
Pridružen: Pon vel 08, 2016 4:59 pm

Re: Low Noise DAC PSU Rasp. Pi....

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri vel 08, 2017 10:09 pm

Ako ideš na linearno napajanje za RPi onda gledaj da je barem za nekih 2A,ako se ne varam RPi3 pod najvećim opterećenjem može da povuče i do 1,5A.
Za DAC bi vrlo lako LDO koji si linkao dobrodošao samo trebaš vidjeti koji DAC ćeš koristiti uz RPi

edit: naravno pod koji DAC ćeš upotrijebiti sam mislio na potrošnju tog DACa pa prema njoj biraš koji LDO ćeš staviti.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Low Noise DAC PSU Rasp. Pi....

PostPostao/la EL84SE » Sri vel 08, 2017 10:33 pm

Ma Pi 3 povuce i 2.5A pod opterecenjem.... Nego svi dacovi nebitno koji trebaju --- +5 i +3.3V... (vise manje :)

premda radi komunikacije i2s-a sa Pi-a i dac chipa (clock je u chipu ili externi nebitno,Pi ga nema) mase Pi-a i dac chipa moraju biti zajednicke....

Tako da je vise bitno analogno napajanje dac-a nego digitalno nakoje ne mogu utjecati...odn mogu nekom filtracijom poslije pi-a,ali dane kompliciram.
EL84SE
 
Postovi: 32
Pridružen: Pon vel 08, 2016 4:59 pm

Re: Low Noise DAC PSU Rasp. Pi....

PostPostao/la Edison » Sri vel 08, 2017 10:51 pm

EL84SE napisao:Pod kvalitetnim napajanjem ne smatram ona sa 78xx,3xx serijom regulatora od kojih se takodjer jezim....


Cuo sam neke uredjaje koji odlicno sviraju, a imaju 317 seriju regulatora. Pa cak i neke sa 78xx serijom.
Nije to bas toliko lose da bi se trebalo jeziti... No to je samo moje misljenje koje ne mora biti relevantno.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Low Noise DAC PSU Rasp. Pi....

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri vel 08, 2017 11:06 pm

Ja baš sada radim na jednom "malom" napajanju za RPi3, sa LDO koji može da ide do 3A. PCB je napravljen pa ako rezultat bude ok okačiti ću na forum dokumentaciju. Biti će dosta SMD dijelova na pločici pa tko dobro vidi koristit ćemu a tko ne vidi nega ignorira projektić. :mrgreen:

edit:Vezano za LM317 i 78xx. Veći je problem činjenica da im treba veći dropout napon nego kod LDOa pa ako je potrošač malo veći regulator se više grije i zahtjeva bolje hlađenje,a osim toga ima danas jeftinih LDOa pa je šteta ne upotrijebiti ih. :)
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Low Noise DAC PSU Rasp. Pi....

PostPostao/la EL84SE » Sri vel 08, 2017 11:12 pm

Slazem se sa tobom Edisone, no to su dizajni iz 80-tih, i 90-setih....cak su i u tvornickim dacovima i cd playerima dolazili....no i nisu bili sami sa par kondenzatora vec sa nekim dodatnim sklopovljem,pokojim rc filterom itd....

No u to doba na mrezi ili istoj liniji nije bilo bucnih mini kompjutera i procesora, sa visokofrekventnim oscilacijama integrinanog Lan-a,bluetootha,inih necistoca i budalastina,harmonika i oscilacija...

Sama naponska mreza kao takva bila je cisca...

Recimo da "Differential and Common Mode Noise" nisu toliko bili prisutni.....

Mozda laprdam,slobodno me ispravite....
EL84SE
 
Postovi: 32
Pridružen: Pon vel 08, 2016 4:59 pm

Re: Low Noise DAC PSU Rasp. Pi....

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri vel 08, 2017 11:29 pm

Ma ne laprdaš. Danas se definitivno treba potruditi za napraviti napajanje. Inače i na ove moderne LDOe svejedno bi trebalo staviti malo RC filtera na ulaz, kvalitetne kondenzatore na izlaz i slične cake ako se misli postići bolje riješenje nego što je ponuđeno u datasheetu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Low Noise DAC PSU Rasp. Pi....

PostPostao/la ilimzn » Čet vel 09, 2017 2:48 am

PRouci dobro datasheet, postoje preporuke za izlazni kond, inace moze doci do nestabilnosti.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Low Noise DAC PSU Rasp. Pi....

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet vel 09, 2017 10:18 am

Znam veoma dobro taj podatak,ne brini. :)
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Low Noise DAC PSU Rasp. Pi....

PostPostao/la EL84SE » Čet vel 09, 2017 5:31 pm

Sad ste me zbunili, koji podatak, koji chip?

Khadgar2007 koji ti ldo koristis?

Ma najveci mi je problem sto nemam neku aparaturu i opremu za mjerenje, pa sam mislio da imate nesto za preporuciti izmjereno i probano...
Vidim da ekipa masovno koristi nazovimo shunt regulatore....no nekako sam skeptican, prema shemama vidim dosta brljavljenja i kompliciranja....:(

Khadgar2007 mogao bih i ja sloziti to tvoje napajanje bar za granu koja napaja Pi a za DAC rijesiti sa TPS7A4700...
Premda mi dosla ideja da napajanje za pi rjesim sa pokojim rc filterom i LT1083 imam ih doma i leze bezveze, nesto su bolji od 78xx i 3xx,ali i dalje ne efikasni....

Ima netko iskustva sa LT1083 i njegovom stabilnosti, meni je radio ok u nekim projektima, ali nisam imao ni prevelike zahtjeve.
EL84SE
 
Postovi: 32
Pridružen: Pon vel 08, 2016 4:59 pm

Sljedeće

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost