Pomoć - Prekidanje signala rPI kod on/off svijetla

Pomoć - Prekidanje signala rPI kod on/off svijetla

PostPostao/la Phil » Sri vel 09, 2022 7:44 am

Događa mi se da mi signal prekine na 1sec kad palim/gasim svijetlo (bilo žarulja, bilo flo lampe) u prostoriji sa hifom.

Događa se samo kad slušam preko rPI sa Volumiom. Probao sam i wifi i ethernet vezom, uvijek isti prekid.

Dok koristim drugi izvor, iz tv optikom na dac ili grem u pojačalo, tog prekidanja nema.

Ima tko kakvu ideju što bi mogao biti uzrok? Router od interneta? Možda njega nešto smeta?
Avatar korisnika
Phil
 
Postovi: 23
Pridružen: Pet vel 12, 2021 12:02 pm
Lokacija: Mali Bukovec

Re: Pomoć - Prekidanje signala rPI kod on/off svijetla

PostPostao/la beboni » Sri vel 09, 2022 4:49 pm

....stavi bolje napajanje.
Tko rano poludi,život mu prođe u veselju.
Avatar korisnika
beboni
 
Postovi: 263
Pridružen: Pon stu 11, 2013 5:35 pm

Re: Pomoć - Prekidanje signala rPI kod on/off svijetla

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri vel 09, 2022 5:09 pm

Vidio sam temu na audiofil.netu i ja mislim da si tamo dobio dobre odgovore. Ja bi uz ono što je tamo napisano probao spojiti raj RPi na neku drugu fazu/utičnicu, možda u drugoj prostoriji pa da onda probaš igrati se sa svjetlom i vidiš jel ima razlike. Navedeni prijedlog nije neko riješenje jer je bolje sve imati spojeno na istu fazu ali barem da probaš eliminirati problem.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Pomoć - Prekidanje signala rPI kod on/off svijetla

PostPostao/la Phil » Sri vel 09, 2022 5:25 pm

beboni napisao:....stavi bolje napajanje.


napajanje sam kupio linearno sa Audiophonicsa, e sad, koliko je kvalitetnije neznam, al sigurno je bolje od adaptera koji se s malinom dobije

Khadgar2007 napisao:Vidio sam temu na audiofil.netu i ja mislim da si tamo dobio dobre odgovore. Ja bi uz ono što je tamo napisano probao spojiti raj RPi na neku drugu fazu/utičnicu, možda u drugoj prostoriji pa da onda probaš igrati se sa svjetlom i vidiš jel ima razlike. Navedeni prijedlog nije neko riješenje jer je bolje sve imati spojeno na istu fazu ali barem da probaš eliminirati problem.


probat ću razvuč produžni sa druge faze pa vidjet
Avatar korisnika
Phil
 
Postovi: 23
Pridružen: Pet vel 12, 2021 12:02 pm
Lokacija: Mali Bukovec

Re: Pomoć - Prekidanje signala rPI kod on/off svijetla

PostPostao/la grunf » Sri vel 09, 2022 8:39 pm

phil koji DAC koristiš i koji njegov ulaz, optika ili coax , baci koju sliku svega

odgovori s audiofila su ispod svake razine , da mijenjaš prekidače i utičnice nema smisla jer nije to problem , nek oni tamo i dalje gataju :lol:
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Pomoć - Prekidanje signala rPI kod on/off svijetla

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri vel 09, 2022 9:03 pm

Ha čuj...ja sam imao problem upravo sa pojačalom i dimmerom za svjetlo(kada je dimmer bio na pola zujalo mi u zvučnicima za popizditi...). Znam da je dimmer "aktivan" element za razliku od prekidača ali opet...
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Pomoć - Prekidanje signala rPI kod on/off svijetla

PostPostao/la grunf » Sri vel 09, 2022 10:03 pm

dimer je uglavnom spoj dijaka i trijaka, ja na poslu dikod popravin one malo jače i ako su ispravni ne prave nikakve smetnje ,rang snage do par kW tako da je kod tebe neki neispravni element bia uzrok zujanja , ali ako je dimer bia ispravan onda ti je pojačalo bilo nesipravno ili sama instalacija u kući šta je uglavnom problem starih zgrada i loše napravljenih obiteljskih kuća , evo ti Edisonov primjer ,kabeli su direktno u betonu ,postavljeni bez ikakve logike

kod Phila može biti neki banalni problem a može biti i manjkavost u samom dizajnu zato mi i treba još podataka ,sličan problem sam imao i ja doma ali zbog mog tadašnjeg neznanja oko digitalnih recieviera i lošeg odabira komponenti uz najgoru moguću okolnost da mi je hi-fi na istom osigurača di je i klima :(
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Pomoć - Prekidanje signala rPI kod on/off svijetla

PostPostao/la Phil » Sri vel 09, 2022 11:57 pm

grunf napisao:phil koji DAC koristiš i koji njegov ulaz, optika ili coax , baci koju sliku svega

odgovori s audiofila su ispod svake razine , da mijenjaš prekidače i utičnice nema smisla jer nije to problem , nek oni tamo i dalje gataju :lol:


DAC je Denafrips Pontus II

Spojeno je:
Strujna letva Dynavox x4100 -> Audiophonics linearno napajanje s USB A>C kabelom na malinu sa digi pro+ --> spdif kabel na DAC --> RCA na pojačalo (Roksan K3)

Na DAC još imam spojen tv preko optike, a na pojačalo imam spojen i gram na phono ulaz. I jedino mi kod maline prekida signal, kada koristim tv optiku ili gram kao izvor, prekidanja nema.

Nemogu sad slikat kad je noć, mogu sutra ako bude potrebe

Ne znam, da li ti prekidi mogu naštetiti kako mojoj hifi, zato i tražim pomoć? Nije da sad ja konstantno palim/gasim svijetlo, ali me živcira kad se to događa. I tu letvu sam kupio iz razloga jer ima filter pa sam mislio daće isfiltrirat tu smetnju, ali ona i dalje postoji.

Probat ću ovih dana povući produžni sa druge faze nego je rasvjeta, al opet mislim, što mi to znači ako ostali izvori rade kako treba. Jedino da vučem novu fazu samo za hifu?
Avatar korisnika
Phil
 
Postovi: 23
Pridružen: Pet vel 12, 2021 12:02 pm
Lokacija: Mali Bukovec

Re: Pomoć - Prekidanje signala rPI kod on/off svijetla

PostPostao/la grunf » Pet vel 11, 2022 11:31 pm

Phil napisao:
grunf napisao:phil koji DAC koristiš i koji njegov ulaz, optika ili coax , baci koju sliku svega

odgovori s audiofila su ispod svake razine , da mijenjaš prekidače i utičnice nema smisla jer nije to problem , nek oni tamo i dalje gataju :lol:


DAC je Denafrips Pontus II

Spojeno je:
Strujna letva Dynavox x4100 -> Audiophonics linearno napajanje s USB A>C kabelom na malinu sa digi pro+ --> spdif kabel na DAC --> RCA na pojačalo (Roksan K3)

Na DAC još imam spojen tv preko optike, a na pojačalo imam spojen i gram na phono ulaz. I jedino mi kod maline prekida signal, kada koristim tv optiku ili gram kao izvor, prekidanja nema.

Nemogu sad slikat kad je noć, mogu sutra ako bude potrebe

Ne znam, da li ti prekidi mogu naštetiti kako mojoj hifi, zato i tražim pomoć? Nije da sad ja konstantno palim/gasim svijetlo, ali me živcira kad se to događa. I tu letvu sam kupio iz razloga jer ima filter pa sam mislio daće isfiltrirat tu smetnju, ali ona i dalje postoji.

Probat ću ovih dana povući produžni sa druge faze nego je rasvjeta, al opet mislim, što mi to znači ako ostali izvori rade kako treba. Jedino da vučem novu fazu samo za hifu?


najbitnija stvar je da saznaš ko pravi problem DAC ili malina , probaj malinu spojiti na neki drugi DAC ,bilo šta ,posudi ako nemaš i vidi da li će onda prekidati ili odnesi sve kod prijatelja i probaj ,sam DAC nema ledicu za grešku koja bi puno pomogla ,ali možda u trenutku prekida se neka od ledica na njemu ugasi na sekundu , Denafrips Pontus II nije klasični DAC ,R2R je izveden u diskretnoj tehnici kao Soekris 1021 s velikog diyaudia te ce zbog takve konstrukcije (čitaj složenosti) sigurno biti podložniji utjecaju vanjskih smetnji(iskrišta,pad napona i sl.)

ne znam možeš li direktno izvući optiku s maline ,ali koliko san razumia tribalo bi ovo za optički izlaz https://hackaday.com/2021/12/06/adding-optical-audio-to-the-raspberry-pi-with-one-chip/ , tako bi moga odvojiti malinu galvanski od DAC-a i vjerovatno riješiti problem ,ali sam DAC ima samo jedan optički tako da gubiš TV
iz slika unutrašnjosti samog DAC-a vidin da nema transformatora za galvansko odvajanje coax ulaza ( a sigurno nema ni malina) , na AES/EBU ulazima imaju nekakvi pa probaj na te ulaze spojiti malinu ,normalno preko prilagodnog elementa ili da ti neko napravi kabel s transformatorom za coax ulaz koji sad koristiš kako bi galvanski odvoia DAC i malinu

meni na mom DAC-u je u početku smetalo bilo kakvo iskrenje u stanu(lampe, frižider..) dok nisam pravilno spojio trafo za galvansko odvajanje , smetnje iz napajanja bi jednostavno resetirale dig. ulaz, taj svoj sustav sam onda odnio kod prijatelja gdje taj problem nije postojao , DAC se ne bi resetirao , ispostavilo se da kod mene negativni utjecaj ima dug produžni kabel i u kombinaciji s nepravilno terminaranim coax ulazom je resetiralo DAC, znači greška je bila u samom DAC-u s tim da nije bila uvjek prisutna ,nešto iz vana bi je moralo potaknuti
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Pomoć - Prekidanje signala rPI kod on/off svijetla

PostPostao/la Phil » Sub vel 12, 2022 8:55 am

Upravo probao drugi DAC (imam stari CA DACmagic) i događa se isto prekidanje
Avatar korisnika
Phil
 
Postovi: 23
Pridružen: Pet vel 12, 2021 12:02 pm
Lokacija: Mali Bukovec

Sljedeće

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron