Rifreš staroga CD player-a.

Rifreš staroga CD player-a.

PostPostao/la pinco » Sub kol 27, 2022 8:10 pm

Planirano ima par god, dijelovi čekali u kutiji i ima par dana dobija inspiraciju.
Radi se o početnome modelu iz Sony ES serije, X202ES.
Zaintrigiralo me, nakon šta je ilimzn pisa kako je pogodan za modifikaciju, i da je neke smjernice kako i šta napravit.
Ovin jačin serijama imaju manu, kad crkne laser, doviđenja. Iako imaju naravno bolji laser, tj. mehanizam.
Modifikacija je zapravo lagani rifreš, plus modifikacija, nema tu puno toga.
CDP je dobre konstrukcije za modifikaciju, napajanje je na posebnoj pločici.
Evo original audio pločica:
12.1.jpg


Plan je bija, naravno uz konzultacijue sa ilimznon :)
Pošto praktički ima +5V napajanje za analogni i digitalni dio dac-a, i za opampove na izlazu, clock, itd, i -5V za opampove i mute, ima još +5V digitalno, i +7V digitalno. Praktički sve iz dva sekundara, sva poz. napajanja su praktički iz jednoga sekundara. Ima još za negativno, i još sekundrara display i sl.
Sony razvrsta uređaje po kategorijama i onda oslabljiva.
Doda san jedan mali toroid, i napravija, +/- 11.5V napajanja za analogni dio, na pločici za dac, vidi se da dolazi A5V, ide prema opampovima, i prema dacu. Tu je japanac, kada je zna stavija 3 jumpera, kada je zna...., moga je sve sa jednin.
I tu se grana, jedna analogna strana, druga, i clock, S time šta je sa jedne an. strane još priko low drop diode uzelo za digitalnu stranu dac-a.
Na misto jumpera stavija san tri male pločica sa jfet ccs.
A onda san na misto decoupling elektrolita, stavija male pločice sa TL431 na 5V, i plus polimer elektrolit. A na misto folije san stavija 100n MKP2, i ispod 1n cog keramika. Za napajanje clocka ide jfet ccs i onda 2 zelene led u seriju plus jedna obićna dioda. Tu je bitno šta manji šum, i onda isto polimer, mkp i cog.

8.8.jpg


Iza daca je dosta bitno uparit otpornike, i stavit šta kvalitetnije kondenzatore u filtere, oni su imali neke bubice 1n8, vjerovatno su OK, ja san naša wime FKP, 1n8 2,5%, pa san ih još dodatno selektira, 100p san stavija fkp 1%, a 47p san nabavija mice. Sve kritične otpornike san nabavija dale.
Opampove saan stavija šta san ima, bili su JRC verzija NE5532, šta je dobar opamp, i nije ga lako nadmašit. Pošto je na ulazu dosta velika impedancija, iša san sa OPA2134, ima san ih doma, jedna polovina je ulaz a druga izlaz, a za filter između san stavija LM4562.
Ispod njih san između napajanja po mkp foliju. Nije na pločici bilo nekoga specijalnoga decouplinga, pošto NE5532 nije zahtjevan.
Povadija san sve mute tranzistore, ima je dva mute sklopa, sa po 2 tranzistora za odgodu kod uključenja, plus jedan iz digitalnoga filtera, taj bi svaki put mutira, kad bi se pauza, stop, priskakanje pisama i sl.
Zapravo ne triba ni jedan, nema nikakvoga šuma ni zvukova u radu, u bilo kojoj funkciji. Al pomagalo je njima valjda da bi bija totalno bešuman na testiranju.
Napravija san jednostavan mute sklop sa relejon da nema udarca kod uključivanja, dok kod isključivanja ipak ima, jel se relej ne ispije dovoljno brzo spojit izlaz na masu kad se gasi, al to mi je manje bitno.

2.2.jpg


Na izlazu san stavija malo bolji elektrolit, MUSE ES bipolarni i u paralelu MKP2, možda se moglo i neka folija, ili ih izbacit totalno, al meni ne smeta kvalitetniji elektrolit na izlazu, debelo je pridimenzioniran, da bi se mogla osjetit neka distorizija koju bi eventualno unija.

Da nebi nagrdija unutra ipak elegantno projektiran cdp, original PSU pločicu san podiga sa onoga lima na odstojnike, i doli stavija malu pločicu dodatnoga napajanja, i kad dođe original PSU pločica ova se i ne vidi, a toroid san na zadnju ploču, to mi je bilo ža bušit, al bila je najlogičnija pozicija.

Kako je ostalo A5V+ napajanje, odlučija san ga iskoristit za napajanje digitalnoga dila dac-a, ilimzn me upozorija, kako nema datasheeta dac-a, da ipak pripazin, stavin dvi diode, sa digitalnoga dila, prema dvi analogne sekcije koje imaju sad svoje napajanje sa TL431, tako da dac dobije napajanje istovrimeno, pošto se ipak analogni dio napaja priko ccs. Da ne prigori slučajno.

Ostavija san dužu nogicu konda šta je na digi sekciji, i na nju san zalemija žicu i ispod pločice doveja do konektora koji koji je prije to dovodija za cili analogni dio, a žice koje san okinija +/-5V san direkt zalemija sad na 11.5V novi PSU, a sa njega masu, doveja direkt na spoj decouling folija na masu audio pločice, tako da san sve prispoija na par strateških kidanja i spajanja žice :)))
Za mute san iskoristija prije A5-, tj -11V, koji sad služu samo ka napajanje headampa. izlaz iz A5- je osta neiskorišten.

6.6.jpg


Rezultat

5.5.jpg


3.3.jpg


4.4.jpg


Zvuk, prominija san sve od jedan put, još se nisu ni elektroliti formirali, al onako na prvu, iman dojam da je to drugi CDP, skala više. Ja nisan od velikih riči šta se toga tiće, grunf bi vjerovano isprova desetak j-fetova u ccs, i napravija malo dublju analizu :)
CD san nabavija baš za namjenu modifikacije, na ebay iz .de, ima san sriću šta je baš očuvan primjerak.
Ako neko ima volje i želje za sličnu avanturu, pomoću kolko mogu, dok mi je još friško u glavi:)))

Ako neko ima daljinski doma zabaćen za Sony CDP, bilo bi najbbolje da je za ES seriju jel ima i neke dodatne mogučnosti, al dobro bi doša bilo kakvi.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 562
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: Rifreš staroga CD player-a.

PostPostao/la pamook » Sub kol 27, 2022 9:11 pm

:clap: uredno si ti to posakriva :handgestures-thumbsup:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Rifreš staroga CD player-a.

PostPostao/la grunf » Pon kol 29, 2022 12:59 am

zanimljivo :clap:

ne znam na kolikim su ti strujama TL431 ali bi se u budućnosti mogli zaminiti Waltovim referencama , orginalne pločice su projektirane da mogu izdržati i 1W disipacije ;)
vidin da si stavia i polymere oko dac-a
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Rifreš staroga CD player-a.

PostPostao/la ilimzn » Pon kol 29, 2022 1:29 am

Analogna napajanja na DAC-u trebaju svega par mA, mislim da su CCS'i postavljeni na 14mA. Ovdje je bitna niska impedancija jer DAC radi na 50 MHz ako se dobro sjećam, i koliko je moguće nizak šum, te uparenost L i R kanala jer napon direktno određuje izlazni napon DAC-a. Iynos kapaciteta je dovoljan da shunta shum TL431.
Napajanje oscilatora koji je ujedno i master clock je na chipu odvojeno i troši ispod mA ali yahtijrva minimalni šum, dok točan iznos napona nije pretjerano bitan.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Rifreš staroga CD player-a.

PostPostao/la grunf » Pon kol 29, 2022 10:46 pm

ilimzn napisao:Analogna napajanja na DAC-u trebaju svega par mA, mislim da su CCS'i postavljeni na 14mA. Ovdje je bitna niska impedancija jer DAC radi na 50 MHz ako se dobro sjećam, i koliko je moguće nizak šum, te uparenost L i R kanala jer napon direktno određuje izlazni napon DAC-a. Iynos kapaciteta je dovoljan da shunta shum TL431.
Napajanje oscilatora koji je ujedno i master clock je na chipu odvojeno i troši ispod mA ali yahtijrva minimalni šum, dok točan iznos napona nije pretjerano bitan.


Slažem se u vezi impendancije , ja sam već više od godinu dana Waltov pokusni kunić i sudjelujem u napretku ovog jednostavnog sklopa na koji me podsjetio aparatusonitus i s kojim sam uspješno zamjenia LM329 i TL431 a i to me i dovelo do Walta,šta se tiče samog šuma nismo puno napredovali od osnovne verzije ali jesmo po pitanju impendance i to se itekao primjeti
S ovim jednostavnim sklopom ako se ubaci još jedna zelena ledica lako se može dobiti 5V a razlika je u šumu 1.6nV/Hz/V za waltovu ref. i 48nV/Hz/V za TL431 , odnosno ova osnovna verzija je 30 puta bolja po pitanju šuma.
Šta se tiče impendancije nije bolja od TL431 koji ima 0,2ohma prema 1,3ohma dok nova verzija ima ispod 0,1ohma
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Rifreš staroga CD player-a.

PostPostao/la ilimzn » Uto kol 30, 2022 5:13 am

Postoji najmanje 3 kondenzatora u paralelu s TL431 u Pincovom slučaju. Misliš da oni ne utiču na ukupnu impedanciju izvora?
KAd sam zadnji puta gledao, audio signal nije bio istosmjerni, pa je opravdano pitati koliko je bitna impedancija za istosmjernu komponentu.
Osim toga, treba poznavati sklop. Odnos impedancije izvora i izlazne mreže na DAC-u je 1:320000 bez uzimanja u obzir kondenzatora, što je greška manja od vrijednosti 18'og bita u sustavu čija je rezolucija fundamentalno 16 bita. Šum izvora je atenuiran za isti faktor, najveći izvor šuma je operaciono iza DAC-a ie dither shum digitalnog filtera, ponovno ovo je BEZ uračunavanja kondenyatora u paralelu s izvorom.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am


Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost