Nabavka DAC-a

Nabavka DAC-a

PostPostao/la Klokan » Sri pro 28, 2022 1:07 am

Pozdrav ekipa, dugo se nismo "čuli". Nadam se da ste mi svi živi i zdravi, zadnjih par godina mi je elektronika ispala iz fokusa kako nemam niti radionu u Osijeku a i bavim se poslom (full-stack programer) zadnjih 5 godina pa sva produktivna energija ide u tom smjeru jer ipak je to život i plaća. Vidim da su me se neki u međuvremenu i sjetili, rekli da sam odskakao. Nadam se da nitko nista ne zamjera, jer znajte da i dalje jako cijenim ovaj forum, ljude koji se ovjde okupljaju i znanje koje ste mi nesebicno ponudili :shifty:

Nego, da ne duljim ajmo na temu.
Dobio sam od klijenta jedan lijepi poklon bon na Amazonu pa trenutno mozgam kako ga potrošiti. Jedan od artikala je definitivno Beyerdynamic DT990 za koje planiram slagati nekakav preamp u blizoj buducnosti (to cemo u drugoj temi) a drugi artikl je nekakav DAC. Kako sam se preselio u novi stan i racunalo mi je jedno 5-6 metara kabela udaljeno od pojacala (da, 6P6S jos zivi i radi bez greske) i ne pada mi na pamet vuci tako dug analogni kabel odlucio sam da mi treba DAC, takodjer smart TV koji sam kupio i na kojemu povremeno igram PS5 i gledam filmove nema 3.5mm niti RCA audio output (kuda ovaj svijet ide :roll: ) pa mi i za njega treba "nesto" izmedju preko cega bih ga spojio na pojacalo kada gledam filmove i igram igre. Od inputa bih trebao Toslink (opticki) za TV i USB za PC. Iako, mislim da bih mogao iskoristiti optiku i za PC ali onda trebam 2 takva inputa da ne preštekavam malo-malo (nisam u Osijeku da pogledam imam li Toslink output na maticnoj). Od outputa mi treba RCA i/ili audio jack, nebitno 3.5mm ili 6.3mm. Da ne palamudim dalje, zanima me misljenje i iskustva Vas znalaca. Pronasao sam razne artikle koje cu dolje navesti i imam par pitanja.

1. Koliko ima smisla umjesto 50-100$ (ili cak i manje) potrositi 250$ na DAC? Pros and cons?
2. Vidim da neke jeftinije verzije imaju micro usb (5v) za napajanje a neki barell jack, drugim rijecima svi zahtjevaju vanjsko DC napajanje pa me zanima koliko uloziti u isto i koji bi tu bili zahtjevi? Primjeri prigodnih napajanja?
3. Iskustva i preporuke za navedene i ne navedene modele ali u navedenom cjenovnom rangu

Poredati cu artikle od najskupljeg ka najjeftinijemu.

1. Topping D50s 249€
2. Musical Fidelity V90 248€
3. Cambridge Audio DACMAGIC 100 230€
4. Topping E30II 149€
5. FX-Audio DAC-X6 69€
6. DINESA DAC 33€
7. SOUTHSKY DAC 28 €


Meni osobno se najvise svidjaju uredjaji pod brojevima 2 i 3 (minimalisticki dizajn, 2 opticka inputa uz USB i subjektivno mi izgleda kvalitetno izgradjeno) samo su mi malo skupi a ovaj pod brojem 4 ima sve što mi treba a skoro 100€ je jeftiniji. Ako pricamo o cijeni onda i DINESA pod brojem 6 ima sve sto trebam a jeftiniji je i 200€ od DACMAGIC-a (umjesto USB mogu iskoristiti HDMI izmedju racunala i DAC-a, bar tako mislim). Da ne pricam o tome da sva tri istaknuta modela imaju isti sampling frequency (znam da to nije jedini faktor).

Mislim da Vam je svima jasno koje nedoumice imam. Znam da ovdje ima ekipe koja ima iskustva pa zelim znati sto vi mislite.

Hvala svima unaprijed.
Avatar korisnika
Klokan
 
Postovi: 628
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 12:36 am
Lokacija: Pakrac - Osijek, Hrvatska

Re: Nabavka DAC-a

PostPostao/la Cindra » Sri pro 28, 2022 3:29 pm

vidi za Topping jel ides njim napajanje.
Pogledaj još i SMSL, može se kupiti preko Neutrinomobile, a i vratiti ukoliko ti ne odgovara a naručiš online preko njihovog web shopa
Avatar korisnika
Cindra
 
Postovi: 324
Pridružen: Pon tra 22, 2019 11:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Nabavka DAC-a

PostPostao/la Klokan » Sri pro 28, 2022 7:15 pm

Napajanje ne ide uz njih koliko sam shvatio. Ionako bih slozio svoje ako je potrebno.

Sto se SMSL tice pase mi samo ono sto mogu preko Amazon-a nabaviti jer tamo imam bon.
Avatar korisnika
Klokan
 
Postovi: 628
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 12:36 am
Lokacija: Pakrac - Osijek, Hrvatska


Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju