Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Topolino » Uto stu 28, 2023 5:48 pm

Ja nisam elektronicke struke pa mi info oko transformatora ne znaci puno. Vjerojatno ce ispasti da sam rekao pogresno, ali pojacala klase D imaju iskoristivost od 70% na vise. Za sigurmost ja bih isao na hladnjak koji ima disipaciju topline barem isto toliko kolika je snaga pojacala.
Topolino
 
Postovi: 122
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Čet stu 30, 2023 12:51 pm

Napravio sam si mali ispravljač koji mi iz trafoa koristi napon 14,5V. Prvenstveno treba služiti za napajanje pretpojačala, za to sam dobio 18,5V i nadam se da će to pokrenuti chip 7815 koji se već nalazi na pretpojačalu.

Imao sam još neke dijelove pa sam su napravio i 12V i 5V izlaz, nek se nađe!!

Slika

Slika

Test ventilatora:
Slika

Najvjerojatnije je originalni napon za ventilator 12V pa sam ga i tako spojio. Zaključak, podsjetio me na ženu kad digne glas na ovu frekvenciju koju moje uši ne trpe i sve blokade padaju.

Već kad imam 5V spojio sam ga i tu, mislio sam da će napon biti prenizak, ali vrti bolje od očekivanog, Zvuka ima koji bi se možda i bio toterantan.

E sada, ventilator ima crnu, crvenu i bijelu žicu, normalno da mi do sada nije palo napamet na probam i bijelu žicu. Ali ona je najvjerojatnije ili smijer kako je Topolino rekao ili možda
manji napon. Kada vetilator radi na 12V to zvuči kao kad si na kompu satima, preko ljeta, a doma nemaš klimu, 5V mi zvući kao rad ventilatora kada je sve ok.

Možda mi trebao probati 3,3V, mislim da komp napakanja imaju i taj napon (možda griješim).

Već sam počeo vaditi flexu iz ormara da cviknem onaj veliki hladnjak pa ipak sam si rekao, ima vremena za to.

Topolino: Ovaj veliki hladnjak bi trebao biti dovoljno velik za ovo pojačalo jer je i radio na 2x40W, ali što ako ga cviknem?? Probao sam naći neki sistem da to izračunam. Naletio sam na ovu stranicu "https://lairdthermal.com/thermal-wizard/device-cooling-calculator" pa ako netko više kuži stvari od mene, možda pomogne.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Topolino » Čet stu 30, 2023 2:20 pm

Trebao bi. Ali uzmi u obzir da dolazi sa malim ventilatorom koji se sigurno relativno brzo vrtio i ako mu rezes okretaje ili dimenzije hladnjaka mozes ostati kratak. Pogledati cu link kasnije na PC, na mob mi ne otvara stranicu kako treba. Pogledam po supi imam nekoliko 12V 80mm i 120mm ventilatora od PC SPS napajanja koji imaju dvije zice, CPU heat pipe hladnjak.
Topolino
 
Postovi: 122
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Topolino » Pet pro 01, 2023 2:51 pm

https://heatscapecal.com/" target="_blank" target="_blank
imas prirodnu i prisilnu cirkulaciju zraka
Topolino
 
Postovi: 122
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la aparatusonitus » Pet pro 01, 2023 7:49 pm

ilimzn napisao: ima mnogo opcija implementacije, od vrlo jednostavnih do vrlo ozbiljnih, s jednako ozbiljnim zvukom.


Nešto ovako :o
Slika
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Sub sij 06, 2024 9:38 pm

Pozdrav i svima sve najbolje u 2024 godina.

Pun entuzijasta sam dočekao ovih zadnjih par tjedana, pun volje i želje za francuskom i ostalim stvarima u kompletu. Kako svi imamo neke svoje tradicije u ovim vremenima, mi već nekoliko godina redovito kačimo ili koronu ili gripu (više mi se neda ni testirati) tako da je dobrih tjedan dana otišlo na oporavak.

Ipak sam uspio nešto i raditi na pojačalu. Ideja je bila da sve sklepam i dovedem u neku fazu testiranja i eto danas cijeli dan uživam u muzici i sa zvukom sam jako zadovoljan. Trenutno slušam Cerpenterse (obožavam njen glas).

Par slikica...

Znam, žice su jako neuredne, ali ovo je samo privremena situacija. nije ni ostalo bolje, ali kako mi dolaze dijelovi sa Ebaya, tako radim (znači polako).
NA kraju kada se sve montira na grubo, ide rastavljanje svega, slaganje, lakiranje, nabavka limarije. Ideja još u glavi nije konačna, ali neka vizija postoji.

Slika

Slika

Nikad mi sa Ebay nisu stigle led grafice pa sam sklepao Vu metre sa običnim led diodama, čisto da isprobam da li to radi, i radi!!

Slika

Uglavnom, naručio sam si bluetooth audio receiver i to lijepo radi i preko njega trenutno sve puštam(nemam chinc-eve doma). Kako to obično biva, kod prvog uključenja bilo je malo napeto i donekle razočaravajuće. Prvo sam probao predpojačalo koje je imalo izlaz na Aux BB zvučnika(mali) zvuk nije loš, ali nije to to. Onda sam uštekao i pojačalo koje je spojeno na neke manje testne zvučnike ( ali neću jako odvrtat). Opet nisam zadovoljan, jedan kanal zeza. Zaključak, ako zvučnik na basu ima rupu, bacite u tri........... . Na kraju sam izvukao par zvučnika od nekih 40W i spojio njih (zašto ne prije, čista lijenost), sve je sjelo na mjesto. Zvuk super, i lijevi i desni kanal rade odlično. To je bilo jučer navečer.

Danas opet testiranje, sve super, ali čujem neki šum, uglavnom, ventilator od hladila se vrti na 5V i bluetooth koristi tih 5V i od tuda taj šum, maknuo sam vetilator i zvuk je kristalno čist. Sada pratim grijanje bez ventilator(so far so good).

Nervira me što zagrmi kada palim pojačalo, vidio sam da postoji u tutorijalima opis sa ubacivanjem kondenzatora. Tamo piše neki određeni raspon kondenzatora koji bi trebao biti, pa sada neznam da li ima još neka preciznija računica ili je to to.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la grunf » Sub sij 06, 2024 11:00 pm

jeli se to čuje onaj 'bump' kod uključenja ?
mislim da ne bi smia bar šta se tiče pojačala ali bi se moglo riještit tako da se iskoristi mute-stand by pin 5 i sa NE555 riješiš neku vremensku zadršku dok se pretpojačalo ne ustabili
isto tako bi bilo dobro sve signale voditi oklopljeim kabelima , zbog toga se i čuje šum ventilatora u zvučniku dok radi

inače pohvala na uradku ;)
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Ned sij 07, 2024 10:39 am

Hvala ti na informacijama Grunfe, danas ću se malo više pozabaviti sa time, onako iskreno, jučer sam baš guštao u slušanju muzike.

Koliko sam do sada vidio kada pustim struju na trafo, i Vu metri dobiju udar, kao i zvučnici. Ma nije to strašno, ali ipak, tu smo da nešto naučimo. Sada si mi dao povoda da vidim što mogu sa tim 555!! Moram prvo vidjeti kako to funkcionira! Dao si mi razlog za kopanje po netu, TNX.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la aparatusonitus » Ned sij 07, 2024 12:41 pm

Ma kakvo kopanje po netu...vidi datasheet za TDA7265 str. 6-8...sve je objašnjeno, te je dana shema i vrijednosti.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la daluka » Ned sij 07, 2024 1:16 pm

aparatusonitus napisao:Ma kakvo kopanje po netu...vidi datasheet za TDA7265 str. 6-8...sve je objašnjeno, te je dana shema i vrijednosti.

A ima neke premosnice (skakače) napravljene na pcb, to je valjda to?
daluka
 
Postovi: 157
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju