Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

ON topic

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la ilimzn » Čet ožu 20, 2014 10:52 am

davorin napisao:Transformatori (u spoju auto-transformatora) kod mene (dobio sam ih od NIK-a) mogu bez saturacije jezgre prenijeti punih 50W na 35Hz! Iako imaju samo ~13cm2, teško ih je dovesti u saturaciju! Na frekvenciji od 20Hz su bez vidljivih izobličenja (osciloskop) prenijeli skoro 30W, pa to govori da je kvalitet upotrebljenih limova bolji od uobičajenih limova za mrežne transformatore. Inače se radi o limovima M85BL debljine 0,33mm, visina paketa je 48mm, a faktor ispune je ~0,95 (nema laka na pojedinim limovima, več je izolacijoni sloj postignut elektro-kemijskim postupkom).


A kako stoje na visokim frekvencijama?
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Čet ožu 20, 2014 11:32 am

ilimzn napisao:
davorin napisao:Transformatori (u spoju auto-transformatora) kod mene (dobio sam ih od NIK-a) mogu bez saturacije jezgre prenijeti punih 50W na 35Hz! Iako imaju samo ~13cm2, teško ih je dovesti u saturaciju! Na frekvenciji od 20Hz su bez vidljivih izobličenja (osciloskop) prenijeli skoro 30W, pa to govori da je kvalitet upotrebljenih limova bolji od uobičajenih limova za mrežne transformatore. Inače se radi o limovima M85BL debljine 0,33mm, visina paketa je 48mm, a faktor ispune je ~0,95 (nema laka na pojedinim limovima, več je izolacijoni sloj postignut elektro-kemijskim postupkom).


A kako stoje na visokim frekvencijama?

Još bolje!
Gledao sam na osciloskopu do 30-ak kHz pri punoj snazi (50W), ali mislim da bi se moglo dobiti i više vati! Trafo je namotan u 3 sekcije, a izgleda da je izvorno namjenjen za kvalitetnu reprodukciju glazbe, a ne samo za ozvučavanje.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6931
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la ilimzn » Čet ožu 20, 2014 11:49 am

Trafo je iz pojacala marke Stresser, sluzio je kao izlaz za MOSFET pojacalo (prelaz na 100V liniju). Ta mla firma je specijalizirana za ozvucenje crkvi i sl. pa su sustavi predvicjeni i za reprodukciju glazbe (npr. orgulja, zbora). Imam par koji sam mislio rabiti za izlaz SIT pojacala :P pa su mi ovo korisne informacije (stara poslovica kaze, ne laje pas zbog sela :P)
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Čet ožu 20, 2014 5:57 pm

Treba napraviti i probu i mjerenja sa protokom neke male struje (par mA) da se vidi koliki će u tom slučaju biti pad induktiviteta. Predpostavljam da bi konfiguracija sa SIT-ovima bila CIRCLOTRON pa bi trafo bio barem malo izložen istosmjernoj predmagnetizaciji u slučaju de-balansa struja u izlazu pojačala. Pri korištenju u transformatorskom spoju se može naći i izvod u sredini primarnog namotaja (izvod za 50V), ali ne i u slučaju spajanja kao auto-transformator! Primarni namotaji bi se mogli razdvojiti na izvodu od 50V, pa cijeli sekundarni namotaj "insertirati" (odnosno spojiti u seriju) i dobiti auto-transformator sastavljen od 1/2primara+sekundar+1/2primara. Prijenosna karakteristika bi sigurno bila bolja od one sa galvanskim odvajanjem, ali ne bi postojao izvod u sredini a moguć je i istosmjerni napon na zvučniku u slučaju bilo kakvih problema sa strujnim balansiranjem SIT-ova u izlazu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6931
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la ilimzn » Čet ožu 20, 2014 6:06 pm

davorin napisao:Treba napraviti i probu i mjerenja sa protokom neke male struje (par mA) da se vidi koliki će u tom slučaju biti pad induktiviteta. Predpostavljam da bi konfiguracija sa SIT-ovima bila CIRCLOTRON pa bi trafo bio barem malo izložen istosmjernoj predmagnetizaciji u slučaju de-balansa struja u izlazu pojačala. Pri korištenju u transformatorskom spoju se može naći i izvod u sredini primarnog namotaja (izvod za 50V), ali ne i u slučaju spajanja kao auto-transformator! Primarni namotaji bi se mogli razdvojiti na izvodu od 50V, pa cijeli sekundarni namotaj "insertirati" (odnosno spojiti u seriju) i dobiti auto-transformator sastavljen od 1/2primara+sekundar+1/2primara. Prijenosna karakteristika bi sigurno bila bolja od one sa galvanskim odvajanjem, ali ne bi postojao izvod u sredini a moguć je i istosmjerni napon na zvučniku u slučaju bilo kakvih problema sa strujnim balansiranjem SIT-ova u izlazu.


Pogledat cu, iako trenutno ne gledam na circlotron vec na jednu drugu konfiguraciju u kojoj PP pojacalo radi s jednom stranom 'triodno' (SIT) s drugom 'anti-triodno' (trik :P). Pojacalo je zapravo slicno totem-pole izlazu kao kod OTL-a, tako da je izlaz vezan kapacitivno (teoretski bi mogao biti i DC vezan uz uporabu DC serva). Jedina kvaka s takvom prepravkom na auto-trafo je da nema pravog srednjeg izvoda (sto je inace gotovo idealno za circlotron i omogucava pogon u A(B)2 klasi).
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Čet ožu 27, 2014 12:17 pm

Uhvatio sam malo vremena za nastavak radova i učvršćenje prilagodnih auto-transformatora i odvojnih kondenzatora:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6931
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Čet ožu 27, 2014 10:07 pm

Mali, ali ipak napredak!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6931
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la Edison » Čet ožu 27, 2014 10:14 pm

Davorine, mogu li ovi crveni Audiophileri kao vezni izlazni iz pretpojacala (6EM7). Imam par od 6,8uF, ali i par 2,2uF hartija u zejtinu.
Malo se dvoumim... Najbolji bi mi isli neki od 4,7uF.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Čet ožu 27, 2014 10:22 pm

Edison napisao:Davorine, mogu li ovi crveni Audiophileri kao vezni izlazni iz pretpojacala (6EM7). Imam par od 6,8uF, ali i par 2,2uF hartija u zejtinu.
Malo se dvoumim... Najbolji bi mi isli neki od 4,7uF.

Bez obzira na "forumsku skeptičnost", ovi kondezatori koje sam nabavio kod NIK-a su solidne kvalitete, istestirani i isprobani, nisu puno (ili ništa?) lošiji od svoje višestruko skuplje i poznatije kondenzatorske "braće"! :lol:
Ta paralelna kombinacija koju predlažeš (dodaj još neki "brzi" od 0,1-0,22uF/PP, ipak se radi o predpojačalu! :lol: ) će sigurno biti odlična za pobudu monoblokova sa 6N7/6CB5, a i za poluvodičke izlaze.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6931
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la Edison » Čet ožu 27, 2014 10:28 pm

Ne bih stavljao oba para paralelno, vec samo jedan, a nisam nacisto koji...

Mali bypass moze ici, ali dva velika kondenzatora razlicite kemije (valjda i brzine) - ne cine mi se dobrim izborom... onako teorijski, u praksi nisam probao... :?
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost