samogradnja suba - projekt u izradi

samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la flega » Sri sij 25, 2017 12:57 pm

Gledajući različite projekte na ESP stranici naletio sam na par o kojima piše o samogradnji suba. Meni se ideja sviđa, htio bi imati nekakav sub u HT-u (uglavnom za filmove i tv, bez muzike) ali da ne košta kišu novca i da ga sam napravim :banana-rock:
Ja bi nabacio neka moja razmišljanja (totalno početnička) a vi me savjetujte kako i što napraviti, svaki savjet je dobrodošao :D
Ja sam to zamislio nekako ovako:
- ulaz iz AV receivera bi dolazio na OVAKVU pločicu. Iz nje bi išao direkt u pojačalo, ne bi dodavao nikakve dodatne EQ, filtere, pretvarače...bojim se da ja to nikada ne bi podesio kako treba a i komplicira cijeli projekt.
- pojačalo: obavezno D klasa. Zbog cijene i činjenice da je uglavnom spremno za upotrebu. Razmišljam o ovome. To pojačalo je detaljno opisao Davorin u OVOJ temi i pojasno mi neke stvari na čemu se opet zahvaljujem i izvinjavam na eventualnim neugodnostima s moje strane. To mi se čini kao dobar izbor baš zbog činjenice da radi u bridge modu gdje daje 180W što mislim da je dovoljno za neki mali sub. A i cijena je više nego dobra.
- driver - nemam pojma koji. Niti gdje kupiti ali možda netko zna koji driver preporučiti prema ovom naputku g. Elliotta:
I will not suggest drivers, and it is entirely up to you to find suitable components based on manufacturer's details. I suggest that you look at loudspeakers intended for car sound systems, as these usually have a reasonable efficiency and low Vas. The range is enormous, and there are many excellent drivers that will not cost the earth. There are also many other excellent drivers that will cost the earth - your choice.

A simple test for drivers is to apply a signal at 20Hz from a clean audio oscillator. Using an amp of about 100W or so, and with the driver mounted in an enclosure of no less than about 28 litres (1 cubic foot), increase the level until the amp starts to clip - this will be immediately audible! Just below the clipping level, listen carefully for any audible frequency that is not 20Hz (which itself is virtually inaudible). In particular, if you hear 40Hz or (more likely) 60Hz, the speaker is distorting, and generating harmonics. With a good driver, you should be able to see the cone rushing back and forth, but should only feel the air movement - no audible harmonics should be heard.

- kutija - nemam pojma kakva i kako ju napraviti. Znam samo da treba biti od što debljeg materijala i čvrsto napravljena.

Pa eto - zabava za forumaše za ove hladne dane! :dance:
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la davorin » Sri sij 25, 2017 1:16 pm

Rubrika "Kompletni projekti" bi trebala poslužiti za dokumentiranje izrade već završenih uređaja, a za diskusije o započetoj gradnji (ili namjerama) bi trebale služiti posebne tematske rubrike (u ovom slučaju su to "Tranzistorska tehnika" i "Zvučnici").
Ukoliko i kad cijeli projekt bude gotov, administrator će ga lako i brzo premjstiti u ovu rubriku.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri sij 25, 2017 1:41 pm

dok se ne premjesti..

flega napisao:kutija - nemam pojma kakva i kako ju napraviti. Znam samo da treba biti od što debljeg materijala i čvrsto napravljena. Pa eto - zabava za forumaše za ove hladne dane!


neka klasika za ovo sto tebi treba je radit zatvorenu kutiju ili bas reflex , ne zauzima pretjerano mjesta i nije neki problem napravit.
Po raspolozivoj snazi mislim da bi trebao ici na 8 ili 10 inch sub.
Tang band ima jednu dobru 8cu samo nije bas jeftina.. kako se uzme.. :D

ako imas prosjecnu slusaonicu ( 25 kvadrata + - ) mislim da mozes u ovom smjeru cackat..
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la flega » Sri sij 25, 2017 2:33 pm

davorin napisao:Rubrika "Kompletni projekti" bi trebala poslužiti za dokumentiranje izrade već završenih uređaja, a za diskusije o započetoj gradnji (ili namjerama) bi trebale služiti posebne tematske rubrike (u ovom slučaju su to "Tranzistorska tehnika" i "Zvučnici").
Ukoliko i kad cijeli projekt bude gotov, administrator će ga lako i brzo premjstiti u ovu rubriku.


Molim administratora da ovu temu prebaci u Zvučnici.
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la yoke » Sri sij 25, 2017 3:33 pm

s obzirom da vjerojatno nemas 100-150eura za drajver
ala peerless XLS10 ili XXLS12
onda ti necu preporuci ni kutiju od 40-60L od medijapana (200-300kn materijala sa krojenjem)
u kompresiji
sa svim blagodatima tisakne koju je kadh slagao
linkvitz transform, regulaciju faze
te ljm L25D sa 250W na 8ohma za 25$ bez napajanja
i da to sve skupa bude u rangu suba za HT koji se po ducanima nudi za 5000kn
znam nema smisla
pa bolje da mucim :lol:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la Master of disaster » Čet sij 26, 2017 6:44 pm

Odličan zvučnik za malo novaca.

http://www.njuskalo.hr/auto-zvucnici-pojacala/magnat-xtc-1000-oglas-21292429

Nebitno što je to autosub, u pravoj kutiji dobro bi radio i u kući.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la pamook » Čet sij 26, 2017 8:09 pm

:shock: pola čo`ek, pola gumaleza..... membrane skoro da i nema, samo ovjes :lol: :lol:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la flega » Čet sij 26, 2017 8:23 pm

Elliott preporučuje upravo sub za auto:
I will not suggest drivers, and it is entirely up to you to find suitable components based on manufacturer's details. I suggest that you look at loudspeakers intended for car sound systems, as these usually have a reasonable efficiency and low Vas. The range is enormous, and there are many excellent drivers that will not cost the earth. There are also many other excellent drivers that will cost the earth - your choice.


Jel znaš otprilike kolika bi kutija trebala za ovaj driver da vidim hoću li ja uopće imati mjesta u sobi za tako nešto.
Usput našao sam i ovo:
http://www.njuskalo.hr/auto-zvucnici-po ... s-21351466" target="_blank
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/pojacal ... s-21273811" target="_blank
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/magnat- ... s-21518558" target="_blank
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/rto-300 ... s-21498718" target="_blank
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/subwoof ... s-20623598" target="_blank
i http://www.njuskalo.hr/auto-zvucnici-po ... s-20284846" target="_blank
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la flega » Čet sij 26, 2017 8:25 pm

pamook napisao::shock: pola čo`ek, pola gumaleza..... membrane skoro da i nema, samo ovjes :lol: :lol:


Meni ovaj izgleda nekako pristojno, barem odnaprijeda ;)
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet sij 26, 2017 8:42 pm

tu imas neke jednostavne kalkulatore da vidis odprilike di si sta si...
http://www.mh-audio.nl/spk_calc.asp
ako primjerice imas uzak prostor za smjestaj razmisljat o transmisiama.. nju bi se dalo napravit i u visinu.
za nju ti je cak 8 inch driver dosta...

za onaj zvucnik s crvenim ovjesom ( 12inch ) BR bi ti bio oko 80 litara nije malo...

ja bi potrazio par kef b139 , i ako nađes par jednog ti ja odkupim... za njega imam par ideja :D samo kutije ne bi bile sitne... :mrgreen:
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost