subwoofer za sobu do 15-20 kvadrata

subwoofer za sobu do 15-20 kvadrata

PostPostao/la Toma » Pet vel 10, 2017 1:13 am

Znam da je malo forum umra ali eto probat cu opet sa nekom temom.Valjda ce se javit netko sa sugestijama.
Treba mi subwoofer.Slusam muziku na Pc-u sa integriranom zvucnom karticom i trenutno ne sanjam o high endu.Vjerojatno zato šta nemam toliko novaca pa se onda izvlacim na to da mi ne treba :D :D :D

Naletia sam na jedan driver koji mi se cini interesantan i baš ono šta meni treba.Napravia sam par simulacija u više programa i ispada da bi mi super radia u zatvorenoj kutiji od 30-50l u isobaric modu.

http://www.elgrad.com/index.php?content ... oizvod=785
http://zap-acoustics.pl/wp-content/uplo ... 0098en.pdf

Ima li ko kakve sugestije oko izvedbe ili da mi kaze kako je driver sranje itd :mrgreen:
Toma
 
Postovi: 506
Pridružen: Čet pro 22, 2016 11:53 pm
Lokacija: Split

Re: subwoofer za sobu do 15-20 kvadrata

PostPostao/la Schultz » Pet vel 10, 2017 8:25 pm

130 kuna driver, 150 kuna drvo.... Jedan do dva dana malo šarafljenja u garaži.... Meni to zvuči dobro.

Zašto ne probati...?
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: subwoofer za sobu do 15-20 kvadrata

PostPostao/la Zmajz » Pet vel 10, 2017 10:59 pm

Traži veliku kutiju, ovdje ti je brza simulacija:

ARN 200.pdf


Na dnu grafa imaš oznake CLxyz i BRxyz koje označavaju volumen kuteje zatvorenog tipa (CL) ili Bas reflex (BR). Ali ako napraviš izobarik možeš glatko prepoloviti volumen.
Da, u pravu si, u izobariku je dobra kutija cca 50 l.,
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: subwoofer za sobu do 15-20 kvadrata

PostPostao/la Toma » Pet vel 10, 2017 11:35 pm

Radia sam simulacije u više programa i 50l bi bilo skroz fino u isobaric modu.Sada sljedece pitanje je koliko driveri moraju biti blizu jedan pored drugog kada tako rade?
Radit cu ih tako da mi membrana gleda u magnet drugog zvucnike.Zelim ipak da mi driver stoji unutar kutije.Racunam da kod subwoofera par cm naprid nazad nebi smilo puno smetat jer ipak su niske frekvencije pa je dužina tih valova prilicno velika.
Drugo pitanje je vezano uz sam nacin spajanja.Ovi zvucnici imaju duple zavojnice i to 2x30w od 8 ohm .Mogu li ih lipo spojiti paralelno pa da po driveru dobijem 4ohma i na kraju sve skupa u seriju da imam 8ohm subwoofer?Znaci li to da ce ukupna snaga biti 120w?

U isobaric modu u kutiji od 50l je prilicno ravan zvucnk ali mu osjetljivost pada na 82db(30-120hz). Jeli to dovoljno za kucne uvjete ? Slušam vecinom muziku lagano ali tu i tamo na kratko si dam oduška pa razvalim malo jace.
Ajde još samo jedno pitanje za forumaše.Meni ce taj subwoofer radit do 120-150hz maksimalno,mogu li napraviti da driveri tuku u pod ili je ipak bolje s obzirom da ce raditi na višim frekvencijama od 100hz da gledaju u zid ili mene.
Hvala svima

Driveri su naruceni tako da bi sutra vec moga kutiju sklepat
Toma
 
Postovi: 506
Pridružen: Čet pro 22, 2016 11:53 pm
Lokacija: Split

Re: subwoofer za sobu do 15-20 kvadrata

PostPostao/la Toma » Sub vel 11, 2017 12:00 am

Još se mislim da li da ga stavim u zatvorenu kutiju ili bass reflex ali tjuniranu na 25hz.Gledam u bass box programu da u takvoj kutiji puno bolje podnosi snagu samo ima povecanje glasnoce od 3.5-4 db između 40-70hz.Dok u zatvorenoj je prilicno ravan samo manju snagu podnosii.
Pitanje je koliko smeta uhu toliko povecanje glasnoce na nižim frekvencijama.
Toma
 
Postovi: 506
Pridružen: Čet pro 22, 2016 11:53 pm
Lokacija: Split

Re: subwoofer za sobu do 15-20 kvadrata

PostPostao/la Zmajz » Sub vel 11, 2017 12:36 am

Snaga označava samo koliko zvučnik može otrpiti narinute snage i ništa više. Udaljenost zvučnika jedan od drugog treba biti čim manja, koliko fizičke karakteristike/mjere dopuštaju. Stvar je afiniteta koliko ti mogu biti ugodne ili neugodne neke frekvencije, a tu je i pitanje interakcije sa sobom i razmještajem u istoj. Hoće li zvučnik biti prema podu ili zidu ili naprijed nije nikakav problem isprobati kad je kutija gotova, a ima više rješenja kako se ugodi sub (okretači faze, Linkwitz transformator itd.).
Moj je stav da dobrom zvučniku nije potreban sub. Ali, to sam samo ja.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: subwoofer za sobu do 15-20 kvadrata

PostPostao/la Toma » Sub vel 11, 2017 12:52 am

Hvala na odgovoru,ovo za snagu je bilo pitanje više usmjereno na to da mi program pokazuje da sub moze podniti 20w pri 30hz u bass reflex kutiji dok u zatvorenoj samo par W
A drugo pitanje opet vezano za snagu je bilo dali ce imati dovoljno snage za jedno normalno slusanje muzike u sobi od 15-20 kvadrata.
Kuzim ja da je najbolje bez suba ali evo ove westre šta sam strpa u kompresijsku kutiju od 22l baš traže taj bas jer ga ne mogu dati ali šta mi se sviđa kod njih u ovoj konfiguraciji da imaju široku zvucnu sliku i odmicanjem par metara od njih se to ne raspada.Zato im i mislim dodati sub pa da im se ta praznina popuni.Dosta se vec bavim glazbom ,u zadnje vrime sve manje ali prominia sam stvarno dosta pojacala gitarskih i bas pa po tome gledam koliko mi zvucnici taj zvuk dobro prenose 8-) .hahah a jbg svak ima neku svoju metodu
Toma
 
Postovi: 506
Pridružen: Čet pro 22, 2016 11:53 pm
Lokacija: Split

Re: subwoofer za sobu do 15-20 kvadrata

PostPostao/la Ivica33 » Sub vel 11, 2017 9:23 am

Poštovani. Mislim da bi na cijenu izabranih drajvera bilo optimalno napraviti jednostavnu izobarik konstrukciju slijedećeg tipa:

Slika

Kako drajveri imaju dvostruke zavojnice, moguće su razne kombinacije spajanja istih s obzirom na otpor i snagu ovisno o zahtjevima pogonskog pojačala. Na taj način bi se s obzirom za 3dB manju osjetljivost ovakve konstrukcije riješio problem viška snage pojačala a i kutija bi bila upola manja a time i jeftinija. Od mene toliko. Hvala.
Ivica33
 
Postovi: 41
Pridružen: Ned pro 27, 2015 12:15 am

Re: subwoofer za sobu do 15-20 kvadrata

PostPostao/la flega » Sub vel 11, 2017 10:58 am

Toma napisao:.hahah a jbg svak ima neku svoju metodu


Jesi možda naletio na ovu stranicu? Zanimljivo je jer je ovdje sub "ubacen" u manju kompresionu kutiju ali ima kontroler koji po autoru omogućava odličan zvuk. Postoji i novija verzija tog kontrolera.
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: subwoofer za sobu do 15-20 kvadrata

PostPostao/la Toma » Sub vel 11, 2017 11:42 am

Ivica33 napisao:Poštovani. Mislim da bi na cijenu izabranih drajvera bilo optimalno napraviti jednostavnu izobarik konstrukciju slijedećeg tipa:

Slika

Kako drajveri imaju dvostruke zavojnice, moguće su razne kombinacije spajanja istih s obzirom na otpor i snagu ovisno o zahtjevima pogonskog pojačala. Na taj način bi se s obzirom za 3dB manju osjetljivost ovakve konstrukcije riješio problem viška snage pojačala a i kutija bi bila upola manja a time i jeftinija. Od mene toliko. Hvala.


Probat cu ipak konstrukciju di membrana gleda u magnet jer mi je malo nezgodno imat van kutije zvucnik

Slika
Toma
 
Postovi: 506
Pridružen: Čet pro 22, 2016 11:53 pm
Lokacija: Split

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju