K.M.D. RFT L3401 + LP554

K.M.D. RFT L3401 + LP554

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet vel 16, 2017 7:58 pm

Evo malo o izradi jednih zvucnika koji su me uzeli u zadnje vrijeme… jednostavno za cut kako sviraju treba se napravit kutija i malo se poigrat.
Prica krece tako da su na njuskalu dugo visili jedan par zvucnika koje su me interesirali i nisam mogao odoljet… :mrgreen: Radi se o paru RFT L3401 zvucnika, rekao bih iz 70g koji mojom srecom su u dobrom stanju. Zvunici su se koristili ugl za kutije za elek. Gitaru ali i kao razglasni, nasljednici modela L3060 Zvucnik kojeg bi mogli nazvat srednjetonac… slabi u basu ali idu dosta linearno do nekih 8 kH , a na 10 imaju pad od 3 dB , visoki Qts pitat ce određenu kutiju u skladu s vremenom iz kojega potjecu. Jos dok su ovi zvucnici putovali prema meni razmisljao sam se s kojim visokotoncem im mogu uparit , prvo sam razmisljao o necemu novije produkcije… sto bi posao uspjelo odradit do kraja al brzo sam vidio da bi bilo „steta“
Odlucio sam odabrat piskutala iz iste obitelji i godista RFT LP 554 koji bi trebali dignut gornji dio bar do 13-14 kH , na koiko ce bit rez i kakav jos neznam ( pred postavljam visoko ) al vidit cemo kroz gradnju. Malo slice nekim zelenim slavujima ali ipak nisu tako slatki…
Kad su zvucnici odabrani ideja oko kutije dosla je sama. Radit ce se u duhu tog vremena i malo pokusat postivat stih kraja 60 tih. Kakvog ce biti tipa jos neznam… a probat cu tri variante pa u kojoj bolje radi ce i ostat.
Prva je poluotvorenog tipa ( samo bocne bez zadnje strane )
Druga je zatvoren tip kutije
Treca je kutija sa perforiranom zadnjom stranicom, ova zadnja mi se cini da bi mogla bit najbolja barem se nadam.
Kutije su opet malo rob dizajna.. kod mene nista novo.. ali mislim da nisam pretjerano skrenuo s puta… to se odnosi da sam mogao dati malo vise zraka sa svake strane zvucnika ali nisam htio imat pretjerano ogromne kutije.. ali ni ovako nije strasno…
Planiram cisto za probu ( uz izradu nekakvog drvenog prstena-adaptera ) isprobat kako bi se snaso visaton b200 vec kad stoje na polici… naravno s iskljucenim LP554
Zadnjih dosta godina sam u vrtlogu muzike iz 60-70 g , uz slusanje mnogih novih bendova koje vicu istu vibru i atmosferu tog doba tako da je jedan ovakav vintage projekt meni jako interesantan… :happy-hippy:
Naravno RFT ovi zvucnici su daleko od neceg dobrog iz tog doba… ali bili su dobavljivi po prihvatljivoj cijeni a vjerute mi nisu bas ni za bacit…

Kutije biti ce bijele bolje, nogice drvene ( hrast ) i mrezica smeđa ili krem, vidit cemo sto se nabavi. Kod izrade imati cu neka pitanja za vas iskusnije ( da ne kazem starije :mrgreen: ) forumase koji su vjerovatno u tom dobu i gradili zvucnike… pitanja oko materiala koji su se koristili i tako… jer bih volio sto vise napravit dobru stvar
Iako tu sam vec malo zeznuo-varao , jer sam koristio mediapan… spera mi je 3x skuplja… a i ovako mislim farbat,tu cete morat zatvorit jedno oko ;)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: K.M.D. RFT L3401 + LP554

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet vel 16, 2017 8:13 pm

Izrada
Daske sam prvo ispilio tocno kolko pise na nactima ( ako se koje brojke ne vide javite ) sa ubodnom pilom sve pod pravim kutom. Dasnije sam di je trebalo napravio nakosenje sa rucnom blanjom koja ima vodilicu kao pomoc. Nije naj preciznije sto se moze ali za ono sto treba zadovoljavajuce…
Dok se radi kutijua treba malo pazit da se nakosenje napravi na pravoj strani , rupe za vijke na prava mjesta itd. jer nema bas puno mjesta za greske kad su sve stranice pod razlicitim kutem…
Stranice su sve odrezane, visokotonac se malo upustio ( kao poravnanje memrana ovo ono… :mrgreen: ) ali nije kriticno i ako se ne napravi… sad mi slijedi naprvit nogice, slozit kutiju itd.
Mislim da je svima jasno da se u ovakvu kutiju moze i nesto drugo ugurat umjesto RFT-a
Pa ako se nekome svidi zasto ne…

i aperitiv radi bolje ilustracije...
Watch on youtube.com
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: K.M.D. RFT L3401 + LP554

PostPostao/la pamook » Čet vel 16, 2017 8:15 pm

:D meni se vec svidjaju, cim sam vidio da su "ukoso" i u stilu 60-ih :dance: :dance:

Bravo Nino! :P
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: K.M.D. RFT L3401 + LP554

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet vel 16, 2017 8:19 pm

pazi da ipak imam jedan kut koji je gotovo pod 90 * :hand: :D
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: K.M.D. RFT L3401 + LP554

PostPostao/la Master of disaster » Čet vel 16, 2017 8:20 pm

:clap: O da! Vintiđ dobro izgleda!
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: K.M.D. RFT L3401 + LP554

PostPostao/la pamook » Čet vel 16, 2017 8:35 pm

Pao Pepeo napisao:pazi da ipak imam jedan kut koji je gotovo pod 90 * :hand: :D


ja toliko nemam ni u vlastitoj kući :( :lol: :lol:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: K.M.D. RFT L3401 + LP554

PostPostao/la zuzi » Čet vel 16, 2017 9:12 pm

Kofer sa 3060 /od milja zvani Walter Ulbricht/ cca 1956
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
zuzi
 
Postovi: 870
Pridružen: Sri ožu 20, 2013 11:26 pm

Re: K.M.D. RFT L3401 + LP554

PostPostao/la Toma » Čet vel 16, 2017 9:36 pm

super,nadam se da ce ugodno svirati.Taj lik u kojeg si uzea te rft ima i male 8" alnico 5w iskra zvucnike.Ja sam uzea par tih iskri i meni je zvuk jako fin samo sranje je šta su samo 5w
Toma
 
Postovi: 506
Pridružen: Čet pro 22, 2016 11:53 pm
Lokacija: Split

Re: K.M.D. RFT L3401 + LP554

PostPostao/la tom_hifi » Čet vel 16, 2017 10:25 pm

Uuuu, ovo bi moglo biti fora. Dizajn je definitivno pogodak.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: K.M.D. RFT L3401 + LP554

PostPostao/la cappucino » Pet vel 17, 2017 9:16 am

Pao Pepeo i Pamook - definitvno imate najjače ideje!
Mislim...imaju i drugi ali Vas dvojica rasturate!
Svaka čast na dizajnu!
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1613
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju