PHILIPS-AD7060M8-kompresija

PHILIPS-AD7060M8-kompresija

PostPostao/la davorin » Uto lip 13, 2017 7:39 pm

Nedostatak vremena me je spriječio da ranije detaljno isprobam širokopojasni zvučnik PHILIPS-AD7060M8 u kompresivnoj kutiji. Taj mali i vrlo "glasni" zvučnik (SPL~93dB/W/m) treba po preporukama proizvođača raditi kompresivnoj kutiji čistog unutrašnjeg volumena ~24-25l.
Prije nekoliko mjeseci mi je ZMAJZ poklonio takav par kutija, ali spletom okolnosti su one do mene došle tek prije nekoliko dana.
Danas sam stigao ubaciti zvučnike, spojiti ih sa terminalima i postaviti zaštitne mrežice te protuklizne-samoljepljive "nogice" od filca.
Sutra na red dolaze prve probe i slušanja. :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: PHILIPS-AD7060M8-kompresija

PostPostao/la davorin » Čet lip 15, 2017 11:56 am

Nakon kratkog slušanja ima prvi utisak da ništa ne trebam dirati, ali... :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: PHILIPS-AD7060M8-kompresija

PostPostao/la tom_hifi » Čet lip 15, 2017 2:08 pm

Ali? :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: PHILIPS-AD7060M8-kompresija

PostPostao/la Zmajz » Čet lip 15, 2017 2:20 pm

Ali... ako su podaci koje je Davorin stavio točni, onda bi im bolje stajala BR kutija od cca 48 litara tjunirana na 48-50Hz. Ovako u kompresiji ove veličine mogu služiti kaao sateliti uz neki sub koji će raditi do cca 100Hz (ili malo više).

mada sa vrlo lako naviknuti na zvuk ovakvih kakvi jesu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: PHILIPS-AD7060M8-kompresija

PostPostao/la davorin » Čet lip 15, 2017 5:47 pm

Rezultati mjerenja zvučnika su relativno točni jer su vrlo slični dobiveni mjerenjem još 3 zvučnika.
Jasno mi je da simulacija toga zvučnika u BR-kutiji (~50l) daje bolje rezultate (vjerojatno bi se to potvrdilo i u praksi), ali to bi ipak bila prevelika kutija za regal i/ili policu uz računalo (za moj ukus).
Zahvaljujem ti na kutijama (Zmajz) jer su odlično poslužile da potvrde tvorničku preporuku za volumen kompresione kutije sa tim zvučnicima i imam namjeru napraviti barem 1 par u reprezentativnom formatu.
Kutije vrlo dopadljivo rade sa pojačalima gdje su triode u izlazu (SE-ClassA-300B i PP-ClasAB1-2x13DR7 sa relativno visokim damping faktorom bez negativne povratne veze ili sa vrlo malom NPV!), a kako bi zvučale sa UL ili pentodnim pojačalima (sa puno jačom NPV) tek trebam isprobati.
Za razliku od LA-kutije ( viewtopic.php?f=38&t=2575 ) gdje se pokazalo da je potrebno dodati i visokotonac (zbog povećanih parazitnih induktiviteta samih zvučnika spojenih u serijsko-paralelni spoj), ovaj par kutija ne traži dodatne visokotonce (barem "na uho", a mjerenja će naknadno reći svoje! :mrgreen: ).
U usporedbi sa manjim kutijama koje sam isprobao sa jednakim zvučnicima ( viewtopic.php?f=38&t=2696 ), ovaj puta nemam čak niti dojam da nedostaje energije na niskim frekvencijama (također "na uho"! :lol: ).
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: PHILIPS-AD7060M8-kompresija

PostPostao/la Zmajz » Čet lip 15, 2017 8:15 pm

Istina, stvarno im ne treba dodatni visokotonac.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica


Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost