"Suprem-60" iz ~1967-'68-me godine

"Suprem-60" iz ~1967-'68-me godine

PostPostao/la davorin » Uto kol 22, 2017 7:05 pm

Na popravak (zapravo generalka!) je došlo combo-pojačalo "Suprem-60" napravljeno SRNJ negdje ~1967-'68-me godine sa jednim mikrofonskim i dva instrumentalna ulaza. Ugrađen je REVERB ("Hall"; sa "federima") i TREMOLO ("Vibrato"), a pojačalo je jako dobro očuvano s obzirom na starost.
Prije ~20-ak godina je netko zamijenio 2 elektrolitska kondenzatora u VN-u i ugradio dodatni priključak za zvučnik.
Sve elektronke (5xECC83, 1xECC82 i 2xEL34 su iz vremena kupnje/proizvodnje pojačala, ali niti jedna nije potpuno neispravna (prekid u grijanju, inter-elektrodni kratki spojevi ili potpuno bez emisije!) što govori i o kvaliteti izvedbe elektronki kakve su se proizvodile prije ~50-60 godina (sve su od firme TELEFUNKEN pa to i nije neko čudo).
Nakon mjerenja sam ustanovio da ih sve treba zamijeniti sa izuzetkom ECC82 (pobuda za REVERB i drugi stupanj TREMOLO/VIBRATO efekta).
Zamijenio sam i sve elektrolitske kondenzatore, potenciometre za glasnoću i ulazne "Jack"-ove na sva tri kanala.
Spoj SEND/RETURN sa "Spring Reverb"-a (koji je smješten unutar zvučne kutije) i zvučnika je izvorno napravljen lemljenjem, pa sam radi praktičnosti odlučio spojeve napraviti pogodnijim za manipulaciju.
Ugrađeni su "Cinch"(RCA) konektori za REVERB i "Jack" za zvučnik kao i odgovarajući utikači sa spojnim kablovima.
Pojačalo ima u dijelu zvučne kutije ugrađen ALNICO zvučnik (12"/8 Ohma proizvodnje firme TELEFUNKEN, bez oznaka na sebi), a ugrađena je cijev u funkciji bas-refleks otvora.
Dobiveni zvuk je zapravo "vremeplov" u '60-te i kraj '50-ih, a sa odgovarajućom gitarom se dobije originalni zvuk "Shadows"-a i drugih grupa iz toga doba sa sličnim zvukom gitare.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6942
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Suprem-60" iz ~1967-'68-me godine

PostPostao/la davorin » Uto kol 22, 2017 7:08 pm

Nekoliko fotografija unutrašnjosti pojačala:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6942
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Suprem-60" iz ~1967-'68-me godine

PostPostao/la davorin » Uto kol 22, 2017 7:10 pm

I par nakon ugradnje novih dijelova:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6942
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Suprem-60" iz ~1967-'68-me godine

PostPostao/la Master of disaster » Uto kol 22, 2017 7:27 pm

Meni ovaj zvučnik djeluje kao da ima keramički magnet. :think:

Inače mi se sviđaju ovakva pojačala, ja bi jedino volio vidjet veći zvučnik i "open back" kabinet. Ali onda ne bilo original...
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: "Suprem-60" iz ~1967-'68-me godine

PostPostao/la davorin » Uto kol 22, 2017 8:56 pm

Master of disaster napisao:Meni ovaj zvučnik djeluje kao da ima keramički magnet...

Ipak je AjNiCo! :D :lol:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6942
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Suprem-60" iz ~1967-'68-me godine

PostPostao/la Master of disaster » Sri kol 23, 2017 10:08 am

Tim bolje. :lol: Ja osobno imam fetiš na alnico, mada je život u jednu ruku jednostavniji sa keramičkim. :dance:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: "Suprem-60" iz ~1967-'68-me godine

PostPostao/la davorin » Sri kol 23, 2017 10:20 am

Zvučnik je napravljen u vrijeme kad je izrada velikih keramičkih magneta bila privilegija svega nekoliko firmi, a one su radile uglavnom za potrebe profesionalne i vojne industrije.
ALNICO magneti su bili relativno skupi za izradu (i danas su!), ali je tehnologija bila poznata još iz vremena prvog svjetskog rata i bila je poznata svim proizvođačima. Kad je proces sinterovanja keramičkih magneta postao dostupan i puno jeftiniji, zvučnici sa ALNICO magnetima su dodatno poskupili jer im je smanjena proizvodnja. Potisnuli su ih u upotrebi danas puno jeftiniji i za serijsku izradu tehnološki povoljniji zvučnici sa keramičkim magnetima.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6942
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska


Vrati se na: Pojačala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 0 gostiju