"Line Array" by "db&db"

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Čet lip 06, 2013 7:47 pm

Dean napisao:
elvis napisao:Volio bi da smo napravili spoj koji ja preferiram....... .. a to nećemo znati he he he......

Bitno da si uvalo crv sumnje Davorinu ! :lol:

Bez brige!
Bez sumnje sam, već sam prije 30-ak godina provjerio sve načine spajanje i znam što od kojeg načina dobijem! :D Smješka ti se novo glodanje! :mrgreen:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la elvis » Čet lip 06, 2013 10:12 pm

U to uopće ne sumnjam, no ovaj put to nisi probao, tako da okačiš mačku o rep te probe od prije 30 godina... :D . Lemilicu u ruke i na posao. Mene si "natjerao" da probam sve kombinacije, poslušao sam te, ubio se sa prespajanjima i na kraju odabrao..... i to radi najbolje. Ako ne prespojiš, nikada nećeš znati što si možda propustio ! :) :)
Avatar korisnika
elvis
 
Postovi: 135
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:35 pm
Lokacija: Zadar

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la tom_hifi » Čet lip 06, 2013 11:09 pm

Kak je meni ilimzn rekao za kondić Jantzen Silver Z-Cap. Reko ja njemu, gle, isprobao sam brdo kondova i ovaj mi radi najbolje. Skup je i zaista je odličan. A kaže on: "Daj mi reci zašto točno radi najbolje?". KAžem ja, nemam pojma, najskuplji od svih probanih nije, ali znam da ću uvijek odsad njega kupovati. A kaže on: "Taj kondić ti možda tu najbolje radi, no ne znači da će ti uvijek i svugdje najbolje raditi!" :D HIFI me, na neki čudan način, svakidašnje uči da nema pravila u 'ovom sportu'.

No, ako je davorin skroz uvjeren da je najbolje kako je spojio, nema smisla da mu ne vjerujemo :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Pet lip 07, 2013 12:25 am

tom_hifi napisao:Kak je meni ilimzn rekao za kondić Jantzen Silver Z-Cap. Reko ja njemu, gle, isprobao sam brdo kondova i ovaj mi radi najbolje. Skup je i zaista je odličan. A kaže on: "Daj mi reci zašto točno radi najbolje?". KAžem ja, nemam pojma, najskuplji od svih probanih nije, ali znam da ću uvijek odsad njega kupovati. A kaže on: "Taj kondić ti možda tu najbolje radi, no ne znači da će ti uvijek i svugdje najbolje raditi!" :D HIFI me, na neki čudan način, svakidašnje uči da nema pravila u 'ovom sportu'.

No, ako je davorin skroz uvjeren da je najbolje kako je spojio, nema smisla da mu ne vjerujemo :)

Vidim da se svi šalite:
Već prvi dan sam isprobao sve prihvatljive načine spajanja zvučnika, ali ovaj koji sam ostavio jedini ne traži podizanje centra kutije za 20-40cm! Dobro je radio i spoj u kojem su gornja 2 zvučnika spojena u seriju, a donjih 6 u 2 grupe po 3 zvučnika u seriju, pa onda sve tri grupe paralelno. Rezultat je bila impedancija od ~3,4 Ohma, ali to i nije nikakav problem za male monoblokove (2x6P41S+6U10) koji imaju nominalne izlazne impedancije od 4-8-16 Ohma. Kod takvog spoja također nije bilo potrebno podizati kutije, ali sam imao osjećaj kao da mi je pozornica nekako previsoko, kao da sam u prvom redu gledališta. Način spajanja 3+2+3 (kao što ga spomenuo Elvis) je tražio da sjedim na podu, ili podignem kutije na bar 30cm visine.
Neka nova i ponovna prespajanja više neću raditi, jer bih zbog logične zvučne slike morao premještati i grupu s visokotonskim zvučnicima.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Pet lip 07, 2013 10:10 am

Napravio sam te pričvrstio ukrućenja okvira i izrezao i zalijepio spužvu.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la tom_hifi » Pet lip 07, 2013 10:26 am

Ima li kakvih zvučnih pomaka nakon zadnjih 'modova'?
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Pet lip 07, 2013 10:32 am

tom_hifi napisao:Ima li kakvih zvučnih pomaka nakon zadnjih 'modova'?

Tek su završeni radovi i nisam još probao, ali mislim da će pomak biti minimalan, jer niti do sada okvir (tkzv. kutija) nije rezonirao na niti jednoj frekvenciji, unatoč debljini od samo 15mm.
Vjerojatnu ću napraviti još jednu verziju potpuno bez okvira (samo prednja ploča sa držačima protiv pada; "Open Baffle") jer mislim da moj okvir ne sudjeluje (ili jako malo!) u radu sistema, ali tek kad mi ovaj sistem postane "punoljetan" (barem 200-300 radnih sati).
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Pet srp 17, 2015 7:13 am

Kutije su dobile novi vanjski izgled, odnosno nekoliko slojeva toniranog laka!
Kanticu akrilnog laka sa već umješanom bojom mi je poslao Dean, a lijepo vrijeme mi omogućilo da cijeli posao bojanja-lakiranja napravim na terasi.
Prebrusio sam tragove ogrebotina koji su zaostali nakon transporta na TF-2014 u Fužinama, a pomoću malog valjka (spužva-"by Dean") je lak-boja ostala vrlo ravnomjerno nanesena.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la deleted user » Pet srp 17, 2015 7:34 am

To su na koncu osim zvukom i izgledom ispale jako lijepe kutije! Nego gledam nesto po temi i cicni mi se da je prilozena shema na stranici prije malo drugacija od spoja elemenata same skretnice na onoj fotografiji kutija "straga" na kojoj su vidljivi kip prekidac i dijelovi skretnice?! Vjerojatno je bilo vise varijanti iste?
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Pet srp 17, 2015 8:38 am

Priložena šema od ranije je ostala (na slici sa stražnje strane kutije nije uočljiva i treća žica koja vodi na preklopnik!), iako u praksi koristim samo položaj prema "gore" (kapacitet od 1,68uF) pa sam neko vrijeme razmišljao da uklonim preklopnik i sve trajno zalemim.
Ipak, pojavili su se neki ljudi-šišmiši (uglavnom mlađi, ali ima i priličan broj "zrelih" osoba!) kojima je i opcija prekidača prema "dolje" bila bolja (kapacitet od 1,34uF), a čak su dvojica zagovarala opciju bez dodatnih kondenzatora (kapacitet od samo 1uF) i položaj preklopnika u "sredini".
Jedan od njih je vrlo efikasno čuo i frekvencije od ~18kHz ("blind test" na vrlo niskim akustičnim nivoima; moji "super tweeter"-i idu jako glasno na tim frekvencijama!), pa sam ga pitao smetaju li mu ultra-zvučni aparati za rastjerivanje komaraca! :lol:
Osobno ne čujem ništa nakon ~11,5-12kHz (pri normalnim glasnoćama), a kad je cijela reprodukcija tiha, upitno je sve iznad ~10kHz!? :mrgreen:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron