MALI CNC

Re: MALI CNC

PostPostao/la pamook » Pon lip 11, 2018 11:29 am

davorin napisao:
pamook napisao:slazem se s Tubemanom, ako se vec ulazu nofci, onda jedino dolazi u obzir Ukrajinka, a ne Kinez :snooty:

Nisam siguran da bi doma za to postigao konsenzus! :lol:


konsenzus nikako, ali bilo bi, kako i rekoh, poprilično glasno :lol: :lol: :lol: :lol:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: MALI CNC

PostPostao/la cappucino » Pon lip 11, 2018 11:32 am

Bepo ima pravo ne jednu ruku... kum je kupio "slične igračke" tj, tokarski i glodalicu. I dok se naučio osnove rada,ošlo alata u tri lijepe krasne...
Opet s druge strane... koliko je isplativo napravit cijevno pojačalo, tj za ako bi htio izradit pojačalo da bude pic-mic, pogotovo kutijanje…
Tako daaa… bo... Ja da imam mjesta i mogućnosti--kupio bi cnc. Već bi se naučio rukovati njime.
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1616
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: MALI CNC

PostPostao/la Bepone » Pon lip 11, 2018 11:47 am

"kinez" normalno ni kinez nego onaj jedan talentirani od 50 ucenika/ studenata tehnickog smjera koji je jos neiskvaren i volja ga je delat i ucit..mora bit jako mlad 20-22.. vec sa 25 su lijeni za krepat :lol: ako se takvog nauci i preobrati na prave stvari on ce bar 10 godina doprinosit.... dok se ne ozeni.. tu je gotov za sve.. :mrgreen: do 50 i neke
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: MALI CNC

PostPostao/la yoke » Pon lip 11, 2018 12:15 pm

Bepone napisao:"kinez" normalno ni kinez nego onaj jedan talentirani od 50 ucenika/ studenata tehnickog smjera koji je jos neiskvaren i volja ga je delat i ucit..mora bit jako mlad 20-22.. vec sa 25 su lijeni za krepat :lol: ako se takvog nauci i preobrati na prave stvari on ce bar 10 godina doprinosit.... dok se ne ozeni.. tu je gotov za sve.. :mrgreen: do 50 i neke


je..aAa..
bas mu je san bio nakon diplome rukovati CNC strojem za 2000kn :lol:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: MALI CNC

PostPostao/la Bepone » Pon lip 11, 2018 1:08 pm

ne 2000 kn, nego besplatno se ovdje misli :mrgreen: ima priliku razvijat se kao malo tko njegove generacije, kreativnost, rad na strojevima, CAM/CAD sw, s kojim iskustvom ce jednog dana imat ogromnu placu :dance:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: MALI CNC

PostPostao/la Edison » Pon lip 11, 2018 1:11 pm

davorin napisao:
pamook napisao:slazem se s Tubemanom, ako se vec ulazu nofci, onda jedino dolazi u obzir Ukrajinka, a ne Kinez :snooty:
Nisam siguran da bi doma za to postigao konsenzus! :lol:


Prije glasanja i postizanja koncenzusa treba objasniti da je danas u Hrvatskoj tesko naci radnika, jer svi utekose vani.
A osim toga treba misliti i na demografsku/pronatalitetnu politiku... pa bi CNC-Ukrajinka mozda ipak dobila radnu dozvolu...
No vjerojatnije je :snooty:
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: MALI CNC

PostPostao/la Master of disaster » Pon lip 11, 2018 2:49 pm

Edison napisao:
davorin napisao:
pamook napisao:slazem se s Tubemanom, ako se vec ulazu nofci, onda jedino dolazi u obzir Ukrajinka, a ne Kinez :snooty:
Nisam siguran da bi doma za to postigao konsenzus! :lol:


Prije glasanja i postizanja koncenzusa treba objasniti da je danas u Hrvatskoj tesko naci radnika, jer svi utekose vani.
A osim toga treba misliti i na demografsku/pronatalitetnu politiku... pa bi CNC-Ukrajinka mozda ipak dobila radnu dozvolu...
No vjerojatnije je :snooty:


Zato ova država ne može naprijed, uvijek se nečiji prohtjevi i (ili) interesi ispriječe napretku. :?

:lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: MALI CNC

PostPostao/la tubeman » Pon lip 11, 2018 10:53 pm

yoke napisao:za tubmana nemam pojma, on sve skriva ko zmija uši :mrgreen:


Što napisati na ovo kao i ono što je već bilo rečeno kroz zadnje 2-3 stranice?
Nisam se htio puno uključivati u "priču" jer ispada da stalno nešto grintam, "razbijam iluzije" ili se hvalim :)
Dakle, ne skrivam uši već nemam što pametnije napisati, odnosno, nitko nije ništa pitao (barem direktno).
Praksa je ionako potvrdila da se unatoč pitanjima i uloženom trudu u odgovore opet radi po svom.

U principu, vrijedi sve ono što sam već napisao u temi o 3D printeru.
Svodi se na:

TREBA LI MI TO? - svaki odgovor je legitiman.
HOĆU LI TO ZNATI KORISTITI? - ako mi treba, naučiti ću (valjda... s vremenom...)
MOGU LI SI TO PRIUŠTITI? - E, to je pravo pitanje. Usko je vezano uz prvo pitanje. Ako mi stvarno jako treba, stisnuti ću zube. Ako ne, onda bolje ne razmišljati previše. Naravno, ako se pronađe viška novca onda se zubi ne stiskaju. Bar ne jako.

Razno razne DIY varijante ne doživljavam previše ozbiljno. One su uglavnom odgođeni bijeg od neizbježnog, odnosno tješimo se s onim "kad napravim napravim, ako ne, opet dobro, stepere od printera i vodilice već imam" :).
Odličan je primjer baš ovaj CNC s druge stranice koji po meni predstavlja vrhunac high end "natezanja" DIY-era.
Minimalna upotrebljiva kombinacija košta oko 1.700,00 Eura. Sve to bez ikakvog softvera, bez spindla i napajanja (treba dodati daljnjih najmanje 300 Eura), bez pravog stola i to s nekakvim sumnjivim sustavom pomicanja osi (remen , odnosno zupčasta letva). Dao sam si truda pogledati par videa na kojima sami nisu baš previše uvjereni u preciznost (kao, treba neka nadogradnja..). Osim toga, oni bjednjikavi profili i kotačići koji se po njima voze ne ulijevaju povjerenje. Nadam se da griješim.

Naravno, nismo spomenuli PDV, transportne i ine troškove.
Nadalje, treba dodati lijepu hrpicu love za puno dodatnog alata i pribora bez kojeg od svega toga nema ništa.
Obavezno treba nabaviti i emulziju za glodanje metala (ona voli letjeti na sve strane, a maasnaa..)
Najvažnije od svega je ono više puta spomenuto: puno prakse i volje.
Softver je priča za sebe. Obavezan je neki kontrolni program (Poput MACH-3) koji srećom nije skup. Snalažljivi rvatine će se pokušati snaći na neki drugi način.
Prilično obavezan je i neki softver za crtanje, odnosno modeliranje. Za obično rezanje se može koristiti bilo što, a za izradu npr. prednjih ploča postoji i dosta solidnog besplatnog softvera.
Za 3d modeliranje je situacija nešto kompliciranija i skuplja. Za sve te alate treba nešto vremena, pogotovo ako ne postoji prethodno iskustvo s kakvim CORELom ili barem Photoshopom.

Zato mi je pomalo komična matematika: "kupim za 3 x više nego me koštaju dvije prednje ploče pa poslije prodam". Tako se može raditi s mobitelima, autima, kineskim kitovima, ali ovdje to ne drži vodu.
Što kad kupim stroj, pa alate pa potrošim vrijeme da sve to shvatim.
Treba nabaviti odgovarajući materijal (opet ga netko negdje treba pripremiti na odgovarajuću dimenziju. Treba ga dodatno obraditi, lakirati ili eloksirati....
Za čas vidimo da smo u stvari tamo gdje smo bili na početku.
Kamo takav stroj uopće staviti? U dnevnu sobu pod stol? Na balkon? :) :) :)
Bučan je beskrajno, stvara ogromno smeća, špene i piljevine. Kud s tim ?

Vrlo odgovorno mogu potvrditi da se za 10.000 - 15.000 kn ne može kupiti praktički ništa ozbiljnije upotrebljivo.
Upravo toliko koštaju kineski "gotovi" entry level strojevi, ali o tomu smo već pričali (garancija, transport, troškovi, mačak u vreći...)

Ali, svatko ima svoje planove i pravo na pogreške.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MALI CNC

PostPostao/la yoke » Uto lip 12, 2018 8:19 am

ne da mi se citirati pitanje koje sam ti postavio na pocetku
odgovor si preskocio
ali vise nije ni bitno
sve pet
jer mi takav stoj vise nije zanimljiv
:mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: MALI CNC

PostPostao/la tubeman » Uto lip 12, 2018 8:34 am

Nisam odgovorio jer pitanje nije bilo ozbiljno postavljeno :)
Ali, kad već hoće, mada nije bitno, radi se o punoj vrećici kikirikija, U stvari, oraha. Kokosovih :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost