RAFIMUS TANGO 57

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la Master of disaster » Ned srp 08, 2018 3:10 pm

Ok, super, hvala!
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Uto srp 10, 2018 10:00 pm

Obaveze na žalost ne dopuštaju značajniji napredak kroz tjedan, ali to ne priječi sitne korake :)
Dosta veliki problem je bila zamjena zvučničkog "platna" jer se postojeće posve raspalo.
Srećom, u to vrijeme, pa i nadalje, taj uzorak je bio vrlo popularan i postojale su mnoge varijante.
Pronašao sam komad vrlo sličnog, gotovo iz istog razdoblja koje se prilično dobro uklopilo.
Naravno, trebalo ga je urediti i osvježiti boje što je podrazumijevalo nešto kemije i pranja.
Uglavnom, kutija polako poprima svoj oblik.
Za vikend slijedi lakiranje koje će ju potamniti i dobiti će crvenkasti "štih" kako bi bila što vjernija originalu.
Time će se postići pravi kontrast između kutije i maske.
Treba još jednom pojačati bijele crte kako bi postale posve "nepropusne".

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la vilim » Uto srp 10, 2018 11:34 pm

tubeman odabrao si krivu profesiju, mogao si u životu postati vrhunski restaurator umjetnina !!..
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Sri srp 11, 2018 1:18 am

Eh..Nemam niti primisli prema tomu :)
Doživljavam se tek amaterom koji se pokušava zabaviti s ovakvim stvarima, naučiti nešto novo i otkačiti se koliko mogu od okrutne svakodnevne stvarnosti i sve većih izazova u radu.
Sve što radim je najvećim dijelom "samouko", s puno pokušaja i (sve manje) promašaja.
Restauratori ipak završe odgovarajuću školu ili fakultet i skupe puno praktičnog znanja prilikom "šegrtovanja" kod onih koji su sve to već prošli.
Njima je to zanimanje i profesija i žive od toga a ja (srećom) ne.
Osim toga, moji promašaji nikoga neće smetati, ali njihovi ne bi bili baš dobro prihvaćeni .....

No, još malo laganog "rada nogu".
Sredio sam i gumbe.
Ovaj put nije trebalo "junačkih podviga" jer su bili OK. Trebalo ih je samo dobro očistiti, ispolirati i zamijeniti vijke.
Jedan je nedostajao, ali u zalihama se pronašao original pa je bar taj dio priče prošao bezbolno.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Čet srp 12, 2018 1:08 am

Dovršio sam dobrim dijelom i preklopnik.
Ako se pogleda stanje kakvo je bilo, ono što se postiglo i nije preloše.
Naravno, ne može se od ničeg napraviti ne-znam-što, ali biti će posve funkcionalan i oku relativno ugodan (ako ga itko ikad više bude vidio :) ).

Metalni dio je oksid posve izjeo a najveći problem je bio što se osovina niti nakon tjedan dana svakakvih pokušaja nije htjela pokrenuti.
Već spomenuti problem stapanja aluminija i željeza je ovdje bio maksimalno izražen.
Na kraju sam primijenio drastičnu metodu i raspilio piksu(ležaj) s navojem.
Tek tad sam sve skupa s dosta muke uspio rastaviti.
Nakon temeljitog postupka razmakanja i čišćenja "isplivala" je prava boja metala.

Slika

Uništenu piksu/ležaj sam zamijenio.
Originalna je bila zakovana na tijelo a "nova" ima vijak. Sve ostalo je posve isto.

Slika

Kuglice su isto dosta izjedene ali to funkcionalno ne smeta.

Slika
Slika

Navoj je malo plići od originala pa je na osovini trebalo ufrezati novi utor za osigurač.


Slika

Vijci su ostali nešto duži zato jer se pomoću njih preklopnik pričvršćuje na bakelitni sklop sa zavojnicama.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la Master of disaster » Čet srp 12, 2018 10:47 am

Impresivno uskrsnuće! :clap:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Čet srp 12, 2018 10:36 pm

Potenciometri....
Izgleda da će i oni ostati originalni :)
Kad sam ih skidao, samo lijenost i udaljenost kutije za smeće me spriječila da ih ne bacim.
Izgledali su prilično loše a osovine su bile potpuno zakočene.

Slika
Slika

Takvih potenciometara imam nešto "na lageru" pa se nisam previše uzbuđivao, ali kako je "priča" napredovala tako je "potreba za izvornošću" postajala sve veća :)

Nakon "raskravljivanja" osovina ispalo je da su u funkcionalno dobrom stanju osim što je oksidacija opet mahnitala i napravila svoje.
Oba sam rastavio, očistio, podmazao i sad mi je drago da ostaju u igri :)

Slika

Jasno, ne izgledaju baš posve kao novi, ali su čisti, uredni i što je najvažnije, posve ispravni.
Ionako neće biti vidljivi.

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la dredder » Sub srp 14, 2018 3:16 pm

Predobro ti to radiš tubeman, izazivaš depresiju, drugi put malo to amaterskije ;)
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la Zmajz » Sub srp 14, 2018 6:35 pm

+1
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Ned srp 15, 2018 8:42 am

dredder napisao:Predobro ti to radiš tubeman, izazivaš depresiju, drugi put malo to amaterskije ;)


Stignem...
Već će se nešto sprčkati tamo gdje ne smije :)

Počnimo s prvim ...

MF lonci
Tu se nije ništa sprčkalo ali trebao sam odlučiti hoću li ostaviti natpise ili čistiti načisto :)

Bili su dosta izlupani i oksidirani ali imaju natpise koji nisu baš savršeno sačuvani i svako "prčkanje" po njima bi moglo samo naštetiti.
Zato sam sve skupa samo počistio. Dio ogrebotina i mjesta gdje se vidi da su bila oksidirana je ostalo ali ne bodu previše u oči.
Definitivno se ne radi o artefaktu Prvog Kotača pa ne treba ići predaleko :)

Lonci se na šasiju pričvršćuju vijcima kojima su glave "zakovane". Kovanje u tankom aluminiju nije baš neka sreća pa se sve kod prvog rastavljanja raspada. Tako je bilo i ovdje. Ovdje su i sami vijci popucali i razmrvili se kod skidanja.
Zato je trebalo učvrstiti nove. Tu je pomoglo dvokomponentno epoksidno ljepilo (poput onog kod nosača šasije).

Slika
Slika
Slika

Na kraju, sve skupa je ispalo pristojno.
Šasija se polako popunjava :)

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju