Kopija W5

Kopija W5

PostPostao/la yoke » Čet kol 16, 2018 12:06 pm

Dakle, s obzirom da su me umaltretirali da se opet sramotim, i otvaram novu temu o zvucnicima, ev me...

planirao sam napraviti neke male zvucnike, onako iz dosade, cisto da nesto radim preko godisnjeg,
prvo sam mislio posloziti SBacoustics mikro kit

http://www.sbacoustics.com/index.php/sb ... its/micro/

index.jpg


gdje bi me dijelovi dosli oko 100eura (drajveri + skretnica) + 100-200tinjak kuna za drvenariju (MDF)

A onda sam se dokopao fajlova za ove malce, koji su me privukli prvenstveno radi izgleda :mrgreen:
a prijatelj mi rece da se nebi bunio da ima nesto takvo doma

8Q2A3943-820x987.jpg

8Q2A3992-1.jpg


ne znam dal ste primjetili ali u zadnje vrijeme, mladja ekipa vise ne okida na high end, nikakva pojacala u A klasi, nikakvi zvucnici sa 2 do 5 lavora...nije bitno da ide od 20-20kHz
bitnije im je da na to mogu spojiti obac preko BT i strimati glazbu preko nečega
a prijatelj mi je jedan od tih...
pa kad vec nesto sklapam...rekoh...hajde da se uhvatim ovog...nes' ti...pa tko zna...bolje da ulupam pare i poklonim ih njemu nego zahebem girla i uvalim mu ih za po'cijene dijelova

Kao sto je bilo spomena, ekipa sa susjednog foruma se uhvatila izrade klonova ovih zvucnika, na dosta ozbiljnom nivou
uz upotrebu CNC, punog drva (ljepljeno) i sto detaljnije kopije

Kako nemam CNC, jer mi je receno da mi to ne treba, jer da ima vec calnova po forumu koji to il imaju, ili ce imati, pa koji ce meni to djava :twisted: :twisted: :twisted:
rekoh idem ja to odraditi na ruke
nes ti, 200tinjak kuna za MDF
ubodna pila i upri

doduse, plan je bio da napravim preložak od pleksija, utakam glodalicu pa prodjem preko predloska...problem je bio sto mi je glodalica malo pregromazna za ovako pimplav posao, pa mi je puno jednostavnije bilo sa ubodnom pilom, a i nije da sam izgunio puno vremena

zafrk je sto ubodna pila uvijek nosi u jednu stranu
radi se o spajanja nekoliko lamela, koje bjeze prilikom ljepljenja
tako da je potreno sve to malo pazljivije poljepiti i na kraju posmirglati
ali nista krucijalno s obzirom da cu to na kraju furnirati...jos ne znam pomocu kojih trikova ali eto

jedna do razlika u odnosu na original fajlove/i original izvedbu
bočna stranica koja ima bas drajver (TB) je debljine 16mm, a nasuprotna je 8mm.
Meni se s tim nije dalo zafrkavati pa su mi ove stranice u debljini 18mm, kolike su mi bile osnovne ploce.
Samim tim, nisam radio kopiju kako bi trebalo, volumen same kutije mi je nesto manji nego u originalu...ali posluzit ce

Kazem, nije neki trosak metrijal, pa...cisto za rekreaciju

Nadam se da ce netko od kolega forumasa uskoro upogoniti toliko spomonjane CNCove te biti u mogucnosti da mi odradi ove lamele kako bi i trebalo

evo malo vise o samim zvucnicima i teme o klonovima

http://www.diyaudio.com/forums/multi-wa ... one-2.html
https://www.diyaudio.rs/topic/7780-boenicke-w5-se/

recenzije samalo detalja

https://i.nextmedia.com.au/Assets/boeni ... w_test.pdf
https://www.monoandstereo.com/2015/07/b ... w.html?m=1

i par slika
jos se mislim dali da ovo dovrsim do kraja, da ih furniram, ili da pricekam neko vrijeme dok se ne pojavi netko da odradi lamele na CNC
pa da to bude to...da se ne mislim dal sam mogao bolje

ali za prvu ruku, i ovakvo kuciste ce posluziti :mrgreen:

uskoro bi trebao zaprimiti i ostatak dijelova za skretnicu, drajvere, buksne (neke jeftilen, necu WBT)
pa nakeljim jos po koju fotku kako bude napretka

U originalu oko drajvera imaju ukrani prstenovi, mislim da su od aluminija...
to mi je malo problematicno za isvesti, nabaviti
mozda nekakav vid ABS plastike, ili kako se vec zove
varijanta od kerrocka/coriana je isto u igri, malo me strah da je to prekrt materijala za ovakvu upotrebu - ali budemo probali

i tako, laganini...

drajveri

prednji full ranger
https://www.parts-express.com/fountek-f ... r--296-717 platio oko 16eura EU
bocni bas
https://www.parts-express.com/tang-band ... r--264-917 - platio oko 50eura EU

pozadinski visokotonac - kojeg je malo zafrkanije za nabaviti - hvala daltone :mrgreen: - jos nisam platio
https://www.parts-express.com/tang-band ... r--264-841
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la denis_vz » Čet kol 16, 2018 2:34 pm

yoke napisao:zafrk je sto ubodna pila uvijek nosi u jednu stranu
radi se o spajanja nekoliko lamela, koje bjeze prilikom ljepljenja
tako da je potreno sve to malo pazljivije poljepiti i na kraju posmirglati
ali nista krucijalno s obzirom da cu to na kraju furnirati...jos ne znam pomocu kojih trikova ali eto


Jedan od trikova da ti slojevi ne "bježe" kod lijepljenja je da ih jednostavno probušiš i staviš nekakav "štift" (može i drveni "čep", ili nekakva metalna šipka/tvrda žica, svejedno...) može čak i čačkalica ako slojevi nisu predebeli :)

Dakle, svih X slojeva (dok su suhi, bez ljepila) točno posložiš jedan na drugi i učvrstiš sa strane da ne bježe prilikom bušenja, i jednostavno probušiš skroz na drugu stranu, preko svega, i tako dobiješ registracijske rupice u koje ubaciš nekakav štift ("pin"), koji ti je onda točna registracija. Normalno, da se ne bi zamicalo, trebaš imati barem dva takva štifta na suprotnim stranama....
Kad se stvar zalijepi, višak koji eventualno viri samo odrežeš.... i pobrusiš/zakitaš ako baš treba....
Avatar korisnika
denis_vz
 
Postovi: 225
Pridružen: Sri svi 14, 2014 12:05 am
Lokacija: Varaždin

Re: Kopija W5

PostPostao/la Schultz » Čet kol 16, 2018 3:47 pm

Fora....

Ajmo dalje.

Bilo bi interesantno ih napraviti od punog drva, direktiva na CNC-u i onda zaljepiti, obrusiti i lakirati kao Sonus Faber, dok ti jajca ne otpadnu...

Ajde, deana nam nema, tko će da pila?

Uf, teška vremena....
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Čet kol 16, 2018 4:19 pm

denis_vz napisao:
yoke napisao:zafrk je sto ubodna pila uvijek nosi u jednu stranu
radi se o spajanja nekoliko lamela, koje bjeze prilikom ljepljenja
tako da je potreno sve to malo pazljivije poljepiti i na kraju posmirglati
ali nista krucijalno s obzirom da cu to na kraju furnirati...jos ne znam pomocu kojih trikova ali eto


Jedan od trikova da ti slojevi ne "bježe" kod lijepljenja je da ih jednostavno probušiš i staviš nekakav "štift" (može i drveni "čep", ili nekakva metalna šipka/tvrda žica, svejedno...) može čak i čačkalica ako slojevi nisu predebeli :)

Dakle, svih X slojeva (dok su suhi, bez ljepila) točno posložiš jedan na drugi i učvrstiš sa strane da ne bježe prilikom bušenja, i jednostavno probušiš skroz na drugu stranu, preko svega, i tako dobiješ registracijske rupice u koje ubaciš nekakav štift ("pin"), koji ti je onda točna registracija. Normalno, da se ne bi zamicalo, trebaš imati barem dva takva štifta na suprotnim stranama....
Kad se stvar zalijepi, višak koji eventualno viri samo odrežeš.... i pobrusiš/zakitaš ako baš treba....


Tako inace radim al sam sad bio ljen...
Dva je malo
3, 4, 5 pozeljno

Ako bi se radilo na cnc onda je kroz podloge (cad fajl vec naznaceno)

S tim da bi mi mogli ubacoti jos jedan tanki kroz "jezicak" bas refleksa

Ovje, kako sam radio na ruke, onda sam bio svjestan da je sva malo nakaradno, pa se nisam opterecivao...

Inace, cak i sa "pinovima" treba biti oprezsn jer postoji mogucnost da to "torzira"
Dobro, ovdje je rijec po svega par lamela 6komada, pa nije nis strasno...ali imao sam ih ja i vise ;)

S tim, ako ce se raditi u lamelama, onda je prvo potrebno zaljepiti unutrašnje, pustiti da se osusi, onda odraditi sve nesavrsenoszi s unutarnje strane (evrntualno na jeziccima bas refleksa) jer kad se zaljepe bocnice tom se vise ne moze pristupiti
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Čet kol 16, 2018 4:22 pm

Schultz napisao:Fora....

Ajmo dalje.

Bilo bi interesantno ih napraviti od punog drva, direktiva na CNC-u i onda zaljepiti, obrusiti i lakirati kao Sonus Faber, dok ti jajca ne otpadnu...

Ajde, deana nam nema, tko će da pila?

Uf, teška vremena....


Kod punog drva je zafrk i nkegova lvaliteta, vlaznos, ziva muka...jer ti moze poceti pucati nakon par mjeseci i slicno...

Nebi se s tim zafrkavao

A ako bas to zelis, onda bi ti savjetovao da se obratis ekipi sa srpskog foruma...oni ce ti to odraditi...

Mani je zanimljivija ova sklepaj sam u lamelama verzija uz furniranje....koja je i bar 3x jeftinija od punog drva

Ustavri...mislim da traze oko 500eura....mozda se varam...znat ce netko


Ali i od punog dvra nebi trebao biti neki zaheb jer su potrebna tek 4 komada dimenzija 200x300mm debljine oko 5.5cm
Samo treba naci nekog tko se kuzi u drvo, da se odaberu pravi komadi i krenuti u turpijanje :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet kol 16, 2018 6:23 pm

da se zeli napravit kako spada jedan ili vise primjerka ovog zvucnika naj vise bi se isplatilo napravit sablone od almuminija za glodalicu ( mislim da od 8mm bi bile za sve glodalice ok.. )
zbog komore za fountek i porta trebale bi dvije , na njima se moze odmah napravit i rupe di bi dosli pinovi ( ono o cemu je denis_vz pricao )
za te pinove ja sam znao koristit i stapice za raznjice... :D
sad.. kad bi se normalnim glodalom ( fi 12 ) radilo po toj sabloni max dubina skidanja ne bi bila veca od 20mm
ako bi se zeljelo onda radit zvucnike od drveta trebalo bi koristit 4 komada ( fete ) ili si kupit duze glodalo , ali pozeljnije je ovo prvo

yoke napisao:Kod punog drva je zafrk i nkegova lvaliteta, vlaznos, ziva muka...jer ti moze poceti pucati nakon par mjeseci i slicno...Nebi se s tim zafrkavao


drvo bi trebalo bit suho i kad se ga lijepi mora se malo pazit na smjer godova , iz kojeg komada drveta daska dolazi i onda se na određen nacin namjeste prilikom ljepljenja
zvucnici nisu veliki... tako da neki stolar nebi uzeo pretjerano puno za par izblanjanih ( na debljaci ) daska za ovu svrhu
mogla bi se koristit i kombinacija drva..
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2192
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Čet kol 16, 2018 8:13 pm

Sablona ne igra, bar ne s mojom glodalicom, vodilica mi je 16mm
jer mi ne može proći kroz jezičce za bas refleks (11mm/posalo sam ti na mail DWG, pa mozes vidjeti..vjerojaatno si i vidio, kad si napisao 12mm :mrgreen: )
zato sam i odustao od glodalice ;)
pa nastavio sa ubodnom pilom...

ti imas puno vise iskustva s tim,
u svakom slucaju, ako imate nekog tko bi to htio odraditi za neku razumnu cifru ja sam za ;)

skidanje, do 20mm je skroz ok jer bi ti trebala tek dva prelaza po polovici :lol:
ali opet ostaje, tko ce napraviti sablonu od aluminja ?
Zadnja izmjena: yoke; Pet kol 17, 2018 11:59 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet kol 16, 2018 8:55 pm

yoke napisao:Sablona ne igra, bar ne s mojom glodalicom, vodilica mi je 16mmjer mi ne može proći kroz jezičce za bas refleks (11mm/posalo sam ti na mail DWG, pa mozes vidjeti..vjerojaatno si i vidio, kad si napisao 12mm )zato sam i odustao od glodalice


naj vjerovatnije imas nastavak za glodalicu kao i moja isto 16mm ( ova slika je s neta al da vidimo dal pricamo o istome.. ) i moglo bi se to radit sa sablonom bez problema

zapravo trebale bi dvije , prvo s jednom bi se napravila komora za fountek , port i vanjski dio ( s glodalom da 10mm ) , a s drugom ostala unutrasnjost
sablone bi trebale imat neke pinove za centriranje , a na mjestima di ostanu rupice na komadu stavis kasnije male cepice da se fete ( drveta ,mediapana ili cega vec ) ne pomaknu tokom ljepljenja
plus minus bi se tako radilo.. :mrgreen:

e sad za napravit te dvije sablone trebali bi se napravit dva nova nacrta ( u AutoCAD-u ) drzeci u obzir promjer vodilice i glodala koji se koriste tokom obrade. Tu bi se trebalo malo ukljucit mozak ali bi se nacrtalo... kasnije dati nekome da na CNC-u izradi sablone
ne vjerujem da bi dosle pretjerano skupe...bile bi tako reci vjecne a kasnije bi se radili komadi u mm tocni ( i manje.. )

ja nazalost za sad nemam za to vremena... ( nakrcao se sa 100 obaveza.. :? ) ali ako netko bas zagrize i ne zuri mu se cemo bar nacrtat

P.S.
20 mm bi se skidalo u 3 prolaza
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2192
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Čet kol 16, 2018 9:20 pm

slicno..moje nije tako ljepo :lol: vise vulgaris

ako bi prilagodjavao šablonu na 16mm, jezičci za bas refleks od šablone bi bili tanki 5mm...dosta pimplavo...

nije mi problem ništa odraditu cadu, prilagoditi da je vodilica promjera 16mm a svrdlo od 12mm...
nisam siguran dal bi ovo od 12mm prošlo kroz rupu vodilice (moram provjeriti)

ova šablona koju sam dao napraviti od pleksija nije baš korisna, brzo se raspala...

hmmm...aluminij...
mogao bi vidjeti kod ove ekipe koja ima wather jet, koja mi je vec rezala aluminij...i totalno ga uništila...ali s obzirom da bi se s tim odradivala unutrašnjost onda možda nebi ni bila velika šteta ako to nebi bilo idealno odradjeno
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la tom_hifi » Pet kol 17, 2018 7:39 am

Zgodni spikeri. Bilo bi fora da imam prilike čuti ih. :clap:

Pratim dalje.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju