zvucne kutije - materijali

zvucne kutije - materijali

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon kol 20, 2018 11:24 pm

otvaram temu da bude na usluzi ako netko u buduce bude imao za brbljati o materijalima za izradu zvucnih kutija
njihovim svojstvima , onima koje imaju i one koje bi trebali imat

ja bi zapoceo s necim s cime sam sad krenuo s malim probama i nadam se da cu i koj zvucnik njime napravit
radi se o plasticnim panelima koje se koristi kao pregrade u građevini
ja ih nazivam po proizvođacu Lexan ploce ili polycarbonat ploce
interesantne su mi jer su suplje , i sad moze se ih ostavit suple a i necim punit... recimo pijeskom mi prvo pada na pamet
medi koji se u tim plocama nalazi moze djelovat kao izolator i apsorbirat zvucne valove također
sad dali zvucna kutija treba biti potpuno kruta ili upijat neki dio isto je dio price ;)
mozda bi se moglo i taj zrak kako izvuc... itd.

ima i verzija s jednom , dvije i tri pregrade...( sloja ) sto bi omogucilo jednu plocu ispunit s vise vrsta materiala
ploce nisu pretjerano skupe i dostupne su ( makar ove s jednim slojem )
a i nisam prvi koji ih je koristio.. bar sam vidio da se radi i s necim slicnim

ove s jednim ( ostale nisam probao ) slojem lagano su savitljive , tako da se ne bi limitirani radit iskljucivo pravokutne kutije
to mi je jako zgodno za neki buduci projekt koji bi si napravio , zapravo jedan od davna na papiru zapocet...
viewtopic.php?f=38&t=3096&start=10" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank
mozda se netko i sijeca :D

sad za radit ono sto najvise volim tj. horne bit ce mozda malo tezi.. ali ako se bude pokazao dobrim mozgat ce se kako ga iskoristit
za horne kazem da nije pogodan jer se samo treba naci kako spajat unutar kutije sekcije ali otom potom...
za sada su ideje taj materijal poslozit u neki kostur dal metalan ili drven i kasnije iz vana plastificirat ili sl.
to govorim za slozenije oblike

za zatvorene kutije ili BR mozda neka konstrukcija ne bi ni trebala.. vec samo pricvrstit dal nekom ljepljivom trakom , ljepilom ili silikonom ploce zajedno prije nego se plastificira

mozda neke sitne BR kutije budu prvi pokusni kunici... :whistle: yoke me na njih nedavno podsjetio... :D

za sad prva proba koju sam napravio je dali se stakloplastika drzi za ovu plocu , a jos vaznije mi je dali je ne topi... ?
mogu odmah reci da ih ne topi ,plastificirao sam ih prije sat vremena i vec nakon 5 min bi se vidilo da ih grize.. znaci to je super :D
dali i koliko se drzi saznat cu sutra

probao sam isto u stakloplastiku dodat malo plave boje ( one belinke plave od danas )
stakloplastika se ne treba nuzno farbat... moze se i ispolirat pa kasnije lakirat.. ( sjetimo se karbona.. )
u slucaju da se radi s kalupima postoji proziran gelcoat
moglo bi to ispast i lijepo..

kasnije bi volio radit i probe koliko koja ploca rezonira , probat razne ispune , slojeve stakloplastike i slicnih materiala itd.
za kako to isprobavat i izmjerit !! imam neke ideje , ali ako netko zna vise o tome neka puca

za sad tolko :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2192
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: zvucne kutije - materijali

PostPostao/la s@ki » Uto kol 21, 2018 8:47 am

Mene ova tempa prilično zanima, ako se sjetiš već smo i pričali u izradi kalupa itd, no nisam siguran u smisao korištenja lexana i onda mrdat stakloplastikom osim ako je stvar neke estetike.
Vjerujem da i sam znaš i imaš iskustva, no možda radi manje iskusnih članova, stakloplastika može biti u nedogled debela a samim time i teška i čvrsta.
Nije da sam probao, ali ne vidim zašto bi bilo nemoguće pomiješati primjerice pijesak i poliester smolu i onda ti namazati, uliti u nekakav kalup.
Drugi par rukava je ako se želi puniti pijeskom koji mora ostatit "u zrnu" a ne jedna čvrsta masa.
Ako ispadne da će se odljepljivati, a moglo bi uslijed vibracija i sl, varijanta je probušiti po lexanu rupice i onda namazati smolom.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: zvucne kutije - materijali

PostPostao/la Zmajz » Uto kol 21, 2018 9:45 am

Spajanje lexana bi mogao biti problem, možda termo ljepilo. Ispuna može pijesak ali i pur pjena… ali mislim da je lexan ipak preskup
BTW, mislim da lexan mijenja boju i prozirnost s vremenom...
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: zvucne kutije - materijali

PostPostao/la davorin » Uto kol 21, 2018 9:48 am

Prije rata sam radio eksperimente sa šperpločama od 8mm gdje bih od 2 ploče i kvarcnog pijeska (nabava sa JŽ gdje je služio za sipanje po tračnicama prilikom kočenja u dizel lokomotivama! :lol: ) pravio "sendvič"-e, a za odstojnike su služile letvice 20x20mm od jelovine. Pravio sam od toga bas kutije za disko-klubove (zvučnik je bio EVM15B-PRO) i rezultati su bili bolji od onih gdje je materijal za kutije korišten medijapan od 35mm (za kuhinjske radne plohe), a cijena materijala niža.
Isprobavao sam i "punila" od mješavine pijeska, piljevine i razrijeđenog drvofiksa sa još boljim rezultatima. Najbolji rezultati su bili kad bi se "sendvič" napunio sa betonom (sa dodatkom tanke metalne "rabic"-mrežice), ali je težina kutija bila jako velika i trebalo je čekati ~7-8 dana da se beton potpuno stvrdne.
Danas su različiti dvo-komponentni materijali dostupniji i puno jeftiniji no što su bili '80-ih pa vjerujem da bi se isplatilo eksperimentirati sa poliesterom (sa ili bez "armature"?) uz korištenje tankih šperploča ili već spomenutog "Lexan"-a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: zvucne kutije - materijali

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto kol 21, 2018 11:58 am

s@ki napisao:Vjerujem da i sam znaš i imaš iskustva, no možda radi manje iskusnih članova, stakloplastika može biti u nedogled debela a samim time i teška i čvrsta.

istina , ali mislim da stakloplastika ima visoku rezonantnu frekvenciju
zelja mi je s ovim probama dobit plohe niske rezonancije , koje ce dio zvuka i upijati al ne i vracati
trebat ce dugo eksperimentiranje s ispunama , koliko i di itd.

s@ki napisao:Nije da sam probao, ali ne vidim zašto bi bilo nemoguće pomiješati primjerice pijesak i poliester smolu i onda ti namazati, uliti u nekakav kalup. Drugi par rukava je ako se želi puniti pijeskom koji mora ostatit "u zrnu" a ne jedna čvrsta masa.


prve cu samo punit s kvarcnim pijeskom , a mozda i jednu budem napravio suplju
kasnije se moze ono sto kazes , probao bi pomjesat poliestersku smolu s talkom , tad se dobije jedna jako cvrsta plastika
ali opet ne bi punio sve kanale lexana nego recimo svaki peti s plastikom a ove s pijeskom , cisto da dodatno ukrutim plocu ;)

s@ki napisao:Ako ispadne da će se odljepljivati, a moglo bi uslijed vibracija i sl, varijanta je probušiti po lexanu rupice i onda namazati smolom.

sad mogi i reci da stakloplastika jako dobro ulovi za ploce :dance: ne vjerujem da ce bit straha odljepljivanja pogotovo kad stakloplastka sluzi kao vanjski plast
ali vidit cemo vremenom

Zmajz napisao:Spajanje lexana bi mogao biti problem, možda termo ljepilo. Ispuna može pijesak ali i pur pjena… ali mislim da je lexan ipak preskupBTW, mislim da lexan mijenja boju i prozirnost s vremenom...

ne vjerujem da ce spajanje biti neki problem ... trebat ce nesto sto ce mi drzat ploce na mjestu ( i ispunu u njima ) na mjestu sve dok ih ne prođem sa stakloplastikom
padaju mi na pamet drvene letvice i montazno ljepilo
skupo.. kad se bude sve zbrojilo na kraju moguce da bude doslo ravno kao da se radi zvucnike od dobre spere...
za sada imam sve materiale pri ruci za besplatno ( fale mi neke sitnice ) tako da se nije problem s time bavit
ali budem isao do bauh... da vidim jos jednom cijene i dimenzije pa okacim

davorin napisao:Prije rata sam radio eksperimente sa šperpločama od 8mm gdje bih od 2 ploče i kvarcnog pijeska (nabava sa JŽ gdje je služio za sipanje po tračnicama prilikom kočenja u dizel lokomotivama! ) pravio "sendvič"-e, a za odstojnike su služile letvice 20x20mm od jelovine. Pravio sam od toga bas kutije za disko-klubove (zvučnik je bio EVM15B-PRO) i rezultati su bili bolji od onih gdje je materijal za kutije korišten medijapan od 35mm (za kuhinjske radne plohe), a cijena materijala niža.Isprobavao sam i "punila" od mješavine pijeska, piljevine i razrijeđenog drvofiksa sa još boljim rezultatima. Najbolji rezultati su bili kad bi se "sendvič" napunio sa betonom (sa dodatkom tanke metalne "rabic"-mrežice), ali je težina kutija bila jako velika i trebalo je čekati ~7-8 dana da se beton potpuno stvrdne.Danas su različiti dvo-komponentni materijali dostupniji i puno jeftiniji no što su bili '80-ih pa vjerujem da bi se isplatilo eksperimentirati sa poliesterom (sa ili bez "armature"?) uz korištenje tankih šperploča ili već spomenutog "Lexan"-a.


za dobit neke zakljucke trebalo bi radit kutije za vece zvucnike , poznate kutije ( dal kopije originala ili nekih svojih )
kazem vecih jer su povrsine vece , vece snage i veci utjecaj materiala kutije na zvuk
ja za pocetak bi si napravio jedne male BR kutije za male fountek fe85
za dobit malo iskustva s materialom , ne potrosit puno novca i vremena
kasnije ako bude bilo kruha necemo stat na tome :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2192
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: zvucne kutije - materijali

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto kol 21, 2018 4:11 pm

malo sam se ulovio piliti ovu suplju plastiku koju sam imao
ide to jako lijepo,brzo i precizno
dubina zvucnika od 77 mm odgovara tocno na 7 polja i zato je lako pilit
izaslo mi je tocno za napravit 4 kutije za ove male founteke
plan je slijedeci , jednu kutiju ce se radit bez ispune , drugu s kvarcnim pijeskom , trecu cu probat izmjesat pijesak i dal cement , ljepilo za plocice ili smolu...
vidit cu sto bude lakse
a cetvrta kutija ce se radit naknadno , da bude par naj uspijesnioj od ovih 3

trebam vidit kako kasnije pricvrstit zvucnik , port i konektore
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2192
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: zvucne kutije - materijali

PostPostao/la Bepone » Sri kol 22, 2018 9:30 am

Pao Pepeo napisao:interesantne su mi jer su suplje , i sad moze se ih ostavit suple a i necim punit... recimo pijeskom mi prvo pada na pamet
medi koji se u tim plocama nalazi moze djelovat kao izolator i apsorbirat zvucne valove također
sad dali zvucna kutija treba biti potpuno kruta ili upijat neki dio isto je dio price ;)

potpuno kruta treba bit..
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: zvucne kutije - materijali

PostPostao/la Bepone » Sri kol 22, 2018 9:37 am

mores i nekom glinom ispunit i onda zapec na ovom suncu vani suncu pa ce bit keramicki :P
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: zvucne kutije - materijali

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri kol 22, 2018 9:51 am

Bepone napisao:potpuno kruta treba bit..

ajde nastavi te .. obrazlozi , svojim iskustvima-tuđim
to ti je slicno kao da kazes da bi auta trebala biti neunistiva.. mogla bi se priblizit tome ali koliko bi ona bila isplativa , teska - upotrebljiva
jako se i razlikuje o kojoj vrsti kutije se prica i kakvi se zvucnici koriste
dampiranje zvucnika - kutije je nauka - i uvijek je naj bolje rijesenje neki kompromis

Bepone napisao:mores i nekom glinom ispunit i onda zapec na ovom suncu vani suncu pa ce bit keramicki


gle prije 15 dana skoro pa da bi se i moglo koliko je bilo vruce... :oops: nadam se da cu nac saku cementa pa cemo s tim probat
Pao Pepeo
 
Postovi: 2192
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: zvucne kutije - materijali

PostPostao/la Zmajz » Sri kol 22, 2018 12:01 pm

Ja bih ti ipak preporučio da ih ispuniš pur pjenom, Celestion je u jednoj seriji (mislim DL, ali nisam ziher) koristio panele od aluminija, sendvić sa saćastom ispunom, i to se pokazalo OK, lagano a kruto. Pur pjena će ukrutiti lexan, a i dobro ga dampirati. Unutrašnjost kutije i tako moraš dampirati radi refleksija.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost