Tesla55c

Tesla55c

PostPostao/la davorin » Ned lis 07, 2018 9:59 am

Od prijatelja mi je stigao radio prijemnik "Tesla55c" proizvodnje "Radio industrija Nikola Tesla" u neispravnom i relativno lošem stanju. Nestručni pokušaj popravka, potpuno dotrajale elektronke (AZ1, EL41, EAF42, EAF42, ECH42 i EM4), zamjenjeno zaštitno platno (neodgovarajuće!) zvučnika, ostrugan lak, neispravne unutrašnje komponente, pokušaji "stručnog štelanja" titrajnih krugova, kratki spoj unutar neke od elektronki i "štošta" još! :lol:
Nisam radio potpuni "refreš" kao što ga radi tubeman(skidanje svih komponenti, "pranje" svih metalnih dijelova i njihovo ponovno bojanje/cinčanje, kompletno skidanje starog laka i vanjska obrada drveta od "nule"), ali sam ipak odlučio prijemnik dovesti u funkcionalno stanje, a vanjski izgled primjeren za smještaj u dnevni boravak.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Tesla55c

PostPostao/la davorin » Ned lis 07, 2018 10:13 am

Nakon zamjene gotovo svih komponenti, zaštitnog platna zvučnika, lakiranja drvene kutije, ponovnog (i pravilnog) podešavanja titrajnih krugova (neke zavojnice su bile u prekidu, a neke sam morao ponovo i namotati! :lol: ), zamjene izlaznog trafa (koji je pravio probleme pri pojačanom signalu, a izgleda da bi negdje unutar namotaja iskrilo! :mrgreen: :o ), svih elektronki (zahvaljujem pamook-u na donaciji nekoliko elektronki od koji je najvažnije ispravno "magično oko" EM4!) radio je proradio! :D
Taj model nema ugrađeneu feritnu antenu pa je prijem direktno ovisan o kvalitetei (čitaj: dužini i visini postavljanja!) žičane antene bez koje nema nikakvog prijema. U nedostatku antene sam preko dvorišta rastegnuo komad žice (zapravo jedan produžni mrežni kabel! :lol: ) i spojio ka u antensku buksnu. Preko dana sam imao nekoliko vrlo slabih signala na kratkom valu, ali na večer sam čuo i nekoliko postaja na dugom i srednjem valu (na kratkom valu se "pojavilo" ~desetak stanica sa vrlo jakim signalom!).
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: davorin; Ned lis 07, 2018 11:07 am; ukupno mijenjano 3 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Tesla55c

PostPostao/la zuzi » Ned lis 07, 2018 10:14 am

Moj utisak - pacijent je dovežen u ordinaciju u vrlo teškom stanju. :o
Avatar korisnika
zuzi
 
Postovi: 870
Pridružen: Sri ožu 20, 2013 11:26 pm

Re: Tesla55c

PostPostao/la davorin » Ned lis 07, 2018 10:28 am

Relativno slab izbor postaja koje se dobro čuju uz komade žica koje "glume" pravu prijemnu antenu (lokacija kuće vlasnika ne omogućava postavljenje neke kakve-takve antene koja bi omogućila dobar prijem!), pa sam odlučio malo drugačije pristupiti tom problemu! :mrgreen:
Dodao sam sa stražnje strane jedan UKV-FM prijemnik koji u svakom trenutku prima ~10-ak postaja vrlo čisto, a njegov audio izlaz spojio u buksne za priključak gramofona. Uz serijski dodani kondenzator od 15nF je zvuk odličan, a smještaj prijemnika omogućuje relativno lako biranje postaja rukom sa stražnje strane bez potrebe za okretanjem uređaja. Prijemnik je GRUNDIG koji sam dobio od pamook-a (ponovo zahvaljujem!), a učvršćen je za zadnju ploču radio prijemnika pomoću steznih vezica čime osnovni uređaj nije oštećen.
Primjer prijema se može poslušati preko You-Tube -a (snimljeno smart-phone -om):
Watch on youtube.com
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Tesla55c

PostPostao/la davorin » Ned lis 07, 2018 10:30 am

zuzi napisao:Moj utisak - pacijent je dovežen u ordinaciju u vrlo teškom stanju. :o

Medicinskim rječnikom: "Klinička smrt" ili "Inducirana koma"! :lol:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Tesla55c

PostPostao/la pamook » Ned lis 07, 2018 11:23 am

:D lijepo je biti dopisni član Akademije, i udružiti svoja znanja.... kao tu na primjer, ti si znao kako srediti radio da radi i lijepo izgleda, a ja sam znao otici na buvljak i naci (relativno) prikladan radio :lol: :lol: :lol: :lol:

Zbilja lijepo izgleda ovako uglancan :P
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6276
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Tesla55c

PostPostao/la Master of disaster » Ned lis 07, 2018 11:25 am

Ovo je odlična ideja sa fm prijemnikom!
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Tesla55c

PostPostao/la davorin » Ned lis 07, 2018 11:29 am

Interesantno je da se nigdje ne može naći originalna šema za TESLA-55c, ali šema za TESLA-53c je vrlo slična uz nekoliko izmjena. Izlazni trafo kod TESLA-53c ima na izlaznom trafu dodatni ("tecijarni" namotaj) koji je serijski spojen sa namotaj za zvučnika, a na kraj toga "tercijarnog" namotaja je spojena negativna povratna veza preko kondenzatora od 0,02uF. Kod prijemnika TESLA-55c nema dodatnog namotaja i negativne povratne veze, a na potenciometru za glasnoću je između kontakta klizača i mase dodan kondenzator od 5nF.
Također su (na TESLA55c) dodana 2 kondenzatora od 5nF/1250V koja sa mrežnog priključka vode na šasiju-masu uređaja. Projektanti su time osigurali kakvo-takvo uzemljenje (spoj sa "nulom" na mreži!) s obzirom da mrežni kabel nema treću žicu za uzemljenje instalacije. U "ono" vrijeme (~'50-te godine prošlog stoljeća!) nije bilo puno kućnih potrošaća koji preko mrežne instalacije generirali smetnje pa je takav pristum razuman jer se time korisnik oslobađao obaveze izvedbe uzemljenja (radi boljeg prijema i sigurnosti!) i kompliciranja vođenja žice uzemljenja kroz stan od vodovone instalacije i eventualnog spoja sa uzemljenom tarkom oko kuće.
Danas univerzalnih "ometača" visokih frekvencija u kući/stanu ima bezbroj pa sam te kondenzatore uklonio, a dvo-žilni mrežni kabel zamijenio sa tro-žilnim koji direktno uzemljuje šasiju. Smetnji na prijemu nema, a prijem UKV-FM-a niti ne traži pravo uzemljenje.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 0 gostiju