Projekt 26

Projekt 26

PostPostao/la Edison » Uto sij 01, 2019 11:05 pm

Evo jednog pretpojacala, tocnije prototipa pretpojacala, koje je nastalo na pomalo cudan nacin. Pretpojacalo nije moje, a znate da uglavnom radim sebi, jako rijetko drugome, i uglavnom nista ne naplacujem. Moj sluzbeni zastupnik prodje, precednik zuzi, ima zbog toga velikih problema i jos se nije obogatio, a nisam ni ja... ;)

Dakle, radi se o pretpojacalu za prijatelja audiofila. On se u elektroniku, cjevnu tehniku i slicno, uopce ne razumije, nije mu struka. Ipak, jako ga zanima dobar zvuk i zelio je nesto i sam napraviti, na neki nacin. Godinama je proucavao opise, sheme, DIY uratke, kontaktirao i razgovarao s autorima raznih projekata pretpojacala, proizvodjacima skupe opreme... znao je sto zeli, ali nije znao kako, tj. nije bio siguran, ali zelio je probati. Godinama je nabavljao vrhunske cijevi, namnozilo se toga pa ima i dva tube-testera. Nabavio je vrhunske prigusnice, kondenzatore, izlazne trafoe, konektore, podnozja i srebrnu zicu raznih promjera. Godinama se skupljalo to malo blago, pomalo je raslo, nesto je i spojio s prijateljima koji su se vise razumjeli i pomogli mu, no nikad stvar nije dovedena do kraja.

Covjek ima Ayon single-ended pojacalo s jednom cijevi (nesto kao 3x jaca 300B, nisam zapamtio tip), stari preamp Conrad-Johnson PV3 i Bosendorfer zvucnike. Zelio je pretpojacalo po mjeri, a prijatelji koji su mu pomagali do sad, trenutno to ne mogu, ili su izgubili interes. I tu nekako upadam ja. Covjek je zelio napraviti pretpojacalo s cijevima oznake 26. To je vrlo stara ali i danas jako popularna cijev, direktno grijana trioda. Vise o njoj bi nam mogao reci davorin, ja je nisam nikad proucavao niti dosad vidio uzivo. Radio sam s 27-icama. To je nasljednica 26-ice, ali ovaj put indirektno grijana cijev. Ja sam s 27-icama napravio pretpojacalo, ali nije mi se svidjelo. Cijevi mi je svojedobno posalo nas Drazen, a bile su vec rabljene i prilicno mikrofonicne. One koje su bile nesto bolje, i nisu previse patile od mikrofonije, davale su "staromodan" zvuk. Jos negdje imam nekoliko 27-ica, ali projekt sam napustio.

Kolega je donio sve vece djelove koje misli ugraditi u pretpojacalo, hrpa je toga.

26-4802.jpg


26-4805.jpg


26-4811.jpg


26-4815.jpg


26-4817.jpg


26-4819.jpg

Tri velike i teske Tango prigusnice, dva izazna trafoa 24k/600 Ohma. Dva mrezna trafoa, jedan za visoki napon, jedan za grijanje ispravljacice. Dva mala toroida za grijanje cijevi. Black gate kondenzatori, teflonska podnozja, Goldpoint atteunator s Elma preklopnikom, specijalne zice, preklopnik ulaza, srebrni cinchevi i jos stosta. Objasnio sam mu sto mora ici uz sto, a sto ne smije biti blizu jedno drugome. Rekao sam mu da proba prema dogovorenom sloziti postojece elemente, kako on zeli. Slozio je, ali to je trazilo ogromnu plocu za pretpojacalo pa smo isli na "priblizavanje elemenata". Cak i onda smo zavrsili na ploci od 480x400mm. Veliko, ali manje je tesko izvesti.

Trebalo je napravit gornju plocu za prototip, na koju ce sve to stati. Nasli smo u blizini Rijeke tvrrtku koja reze vodom i ima CNC, a ima i lima. Imali su aluminijskog debljine 3mm i inox od 2mm. Cijena slicna, njima isto sto ce rezati. Kolega se "zapalio" za inox, ali sam ga teskom mukom odgovorio jer 2mm nije dovoljana debljina za toliku plocu. Izrezana je ploca sa svim rupama na aluminijskom limu od 3mm. Nacrt u Acadu je radila neka njegova poznanica. Sad imamo lim, no trebalo je jos malo stolarije. Stolar mu je napravio prednju i zadnju plocu od 3cm debele iverice, a on sam je od stapa za metlu napravio 4 odstojnika/stupica na kojima je lim lezao kad se okrenuo naopako za spajanje i lemljenje. To je na kraju ispalo ogromno, a kad su se montirali svi trafoi i prigusnice, i uzasno tesko...

Za grijanje 26-ica potreban je vrlo cist napon od 1,5V/1A. Za to sluze ona dva mala toroidai i posebni ispravljaci kupljeni kod Tentlabsa.

26-4810.jpg


26-4806.jpg

Prigusnice u napajanju visokog napona su za velike struje i iz cista mira bi tjerale i osrednje pojacalo, a ne ovdje 5mA po kanalu. Ja ih nikad ne bih koristio za ovaj slucaj, ali vlasnik je imao te, i zelio bas te. Dogovorili smo da ih zamota u papir i pik-traku da se ne ostete kod montaze.

Cuo sam se i s davorinom u vezi te cijevi i izlaznih trafoa, kao i mogucnosti da se napravi verzija s fiksnim biasom, iako se tentlabs napajanje moze namjestiti samo na oko 1,5V. Davorin je nasao rjesenje i za taj slucaj, ali na kraju samo ipak isli na automatski bias. Tad nije potreban kondenzator na ulazu, koji je kolega htio izbjeci. I mogla je poceti montaza.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Projekt 26

PostPostao/la Edison » Uto sij 01, 2019 11:18 pm

Prvo sam montirao podnozja za ispravljacicu, to je RGN 1064, a moci ce se koristiti i neke druge, te 26-ice. Kad su se montirali transformatori i prigusnice stvar je postala vrlo teska za okretanje... Malo po malo, sve se spojilo. Najvise je bilo petljanja sa signalnom zicom, srebrna zica omotana s dva sloja pamucnog konca, pa skinuti taj konac s krajeva... :-(.

26-4825.jpg


26-4828.jpg


26-4829.jpg


26-4834.jpg

Doslo je vrijeme ubosti cijevi i premjeriti napone. Svi naponi su tocni, bas kako je i izracunato. Davorin je dobro racunao za cjevni dio, a ja za trafoe i napajanja. Prakticno je sve bilo unutar par postotaka. Tentova napajanja su podesena, i moglo se pogledati sto veli osciloskop. Frekvencijska krivulja je vrlo ravna od nekih 30Hz (ispod nisam gledao) pa do 10kHz. Od 10Khz pocinje lagani jednolicni pad koji je na 20kHz -1dB. Samo da podsjetim da je na izlazu trafo 24k/600 Ohma.

26-4836.jpg


26-4839.jpg

No da li ce pojacanje biti dovoljno za prijateljev sistem? Pojacanje je samo 1,33x ili oko 3dB. Cijev pojaca oko 8x, ali onda to trafo obori na ovo sto smo dobili... Po onom sto sam vidio na osciloskopu, imao sam osjecaj da ce pretpojacalo dobro svirati. Vrijeme je okrenuti ga na pravu stranu i spojiti u sistem. Probna svirka odradjena je na mom Daddy Hueyu koji je glumio izlazno pojacalo tako da smo mu ulazni potenciometar stavili na 12 sati, tamo gdje ga najvise i inace slusam. Huey je bio najblizi pa pretpojacalo nismo trebali nigdje nositi. 26-ice se jako sporo griju pa treba malo pricekati, no prosviralo je... i to zaista dobro... iznenadjujuce, fino, njezno, toplo, s velikom pozornicom... a sve novo, neusvirano. Svira bolje nego Huey sam. Kvrckam noktom cijevi da vidim ima li mikrofonije. Nema. Kvrckam jace, nista se ne cuje, nema smetnji, ove cijevi su odlicne. Primjecujem jos nesto, ni 26-ice, ni ispravljacica nisu vruce, jedva blago tople, mogao bi ih mijenjati golom rukom na licu mjesta. Probajte to s 300B i slicnima... :-) I sjedili mi i slusali nekih tri sata. Jednostavno svira odlicno. Te cijevi imaju neku magiju. A zaboravio sam napisati da nema nikakvog shuma ni bruma... :-)

26-4840.jpg


26-4846.jpg


26-4847.jpg

Sutradan sam snimo par fotografija na kuhinjskom stolu, jer je vani padala kisa. I prijatelj odnio pretpojacalo da ga usvira i iskusa u svom sistemu. Drugog dana javio da je pojacanje njemu dovoljno, da svira na oko 12 sati, i da je zvuk malo "tvrdjeg" karaktera. Nakon par dana je javio da je tvrdoce nestalo i da odlicno svira, i da ima veliku pozornicu. Sviralo je 40-tak sati, ali on je vec zadovoljan. Trebat ce pricekati nekih 150 sati za konacnu ocjenu.

I nemojte zaboraviti da ovo nije gotovo pretpojacalo, tek prototip, da cujemo kako radi... :-).

26-4848.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Projekt 26

PostPostao/la Bepone » Uto sij 01, 2019 11:25 pm

ke pretjer... ali da vidimo krajnji rezultat... :mrgreen:
mene je uvijek kod direktno grijanih zanimalo zasto se za grij<nje ne moze koristiti CLCLCLC ili RC clanovi recimo, pasiva..?
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Projekt 26

PostPostao/la fixxxer » Sri sij 02, 2019 2:12 am

Apeluj na prijatelja, ukoliko si u takvoj poziciji, da se ne meša više u dizajn i raspored delova :lol: :lol: :lol:
Jasno je šta gde mora da ide a i dosta kompromisa treba da se napravi s obzirom na količinu i veličinu delova, ali uradi ti to po svome,
ako uspeš da dobiješ odrešene ruke ;)
Avatar korisnika
fixxxer
 
Postovi: 1039
Pridružen: Sri tra 10, 2013 10:00 pm
Lokacija: Beograd

Re: Projekt 26

PostPostao/la tom_hifi » Sri sij 02, 2019 8:59 am

E to je odličan projekat.

Neki DHT preamp i mene čeka u budućnosti, pa pratim.

P.S. mislim da 'Bartola Valves' ima i gyrator boardove, probajte njih umjesto izlaznih trafića.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Projekt 26

PostPostao/la Edison » Sri sij 02, 2019 9:52 am

Bepone napisao:ke pretjer... ali da vidimo krajnji rezultat... :mrgreen:


Bepo, istina da je pretjerano, i niti bih sebi gradio s takvim dijelovima, niti bih drugome preporucio. No dijelovi su vec bili nabavljeni. Zvuk je vec sad odlican, a mislim da moze biti samo bolji dok sve dodje na svoje. Sto se tice zvuka, svakako se isplati napraviti takvo nesto. Odnos cijena/kvaliteta nije povoljan, ali kome ne smeta cijena... ;)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Projekt 26

PostPostao/la Edison » Sri sij 02, 2019 10:03 am

fixxxer napisao:Apeluj na prijatelja, ukoliko si u takvoj poziciji, da se ne meša više u dizajn i raspored delova :lol: :lol: :lol:
Jasno je šta gde mora da ide a i dosta kompromisa treba da se napravi s obzirom na količinu i veličinu delova, ali uradi ti to po svome,
ako uspeš da dobiješ odrešene ruke ;)


Ma dosta je on toga i usvojio. ;) A ovo je prototip pa ja bas i nisam previse inzistirao oko nekih stvari, no u konacnici nije ni ovako lose slozeno. No dalo bi se to jos malo bolje. Trazio je da lemim srebrnim lemom, ali sam mu rekao da za prototip to nije potrebno, a po meni nije potrebno ni inace. Za konacnu verziju predlozio sam mu da to razdvoji u dva kucista, u jednom pretpojacalo, u drugom napajanje. Mogla bi se sva grijanja dobiti iz jednog trafoa, tako da se preskoce oni mali toroidi. Sto ce do kraja biti i kako ce zavrsiti, jos ce se vidjeti. Za sad je ovo samo proba da proradi i da se utvrdi isplati li se ici dalje s projektom.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Projekt 26

PostPostao/la Edison » Sri sij 02, 2019 10:09 am

tom_hifi napisao:E to je odličan projekat.

Neki DHT preamp i mene čeka u budućnosti, pa pratim.

P.S. mislim da 'Bartola Valves' ima i gyrator boardove, probajte njih umjesto izlaznih trafića.


Tome, projekt nije moj, pa nek covjek proba sto zeli, ja cu mu spojiti, dati koji savjet i tako to.
Njegova zamisao, njegov novac, njegovo pretpojacalo, morat ce sam odluciti sto dalje. Ja sam tu samo kao kolegijalana pomoc.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Projekt 26

PostPostao/la Bepone » Sri sij 02, 2019 10:11 am

mislin da ce saund bit super i sa drugim cijevima.... tajna moze biti u uljnim elkicima za napajanje, a sigurno je i trafo jako bitan! te dvije stvari..
ja iman type 49 pentodu, pa cu s njom jedan preamp ... cemo videt kako ce to bit , sad smo se nakupovali onih MKP kondica, ce izgledat isto ko omanji vrtic :lol: :lol:
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Projekt 26

PostPostao/la tubeman » Sri sij 02, 2019 11:19 am

Što bi to trebalo značiti da PRETPOJAČALO popravlja ili ima odličan zvuk ???
Što to može "popraviti i poboljšati" , "linearizirati" , bla bla bla zvuk između izvora i pojačala ???
Oni "pravi" audiofili (tu prije svega mislim na one koji si mogu priuštiti skupe stvari, a pri tomu ne mislim baš ništa loše) su opterećeni s tim da imaju i da su si priuštili nešto ŠTO DRUGI NEMAJU :) :)
Trgovci, u koje ubrajam sve one u hranidbenom lancu, neovisno od toga prodaju li pojačala, gramofone, lampe, transformatore ili tek maglu, naprosto uživaju i nadmeću se tko će nabiti veću cijenu.
Da se razumijemo, cijena uglavnom (mada sve manje) prate neku kvalitetu ili "nazovi kvalitetu". Danas sve manje u odnosu na uređaje od prije dvadeset ili trideset godina kad se za dobru cijenu dobila i dobra kvaliteta (takvi uređaji rade dan danas).

Osim glavnog efekta (TO NITKO NEMA), javljaju se još i efekti farbanja zvuka (od omekšavanja do drečanja, sve ovisi o tomu što je trenutno u modi), te na kraju, kao možda i najvažniji - PLACEBO EFEKT.
Zaboravio sam još i efekt vlastitog (najčešće trenutnog) ukusa i raspoloženja.
Neki put nam se nešto učini savršeno, neki put bez veze, sve ovisno o trenutnom stanju duha ili razini očekivanja.
Kod DIY-era postoji još i komponenta samozadovoljstva (nema veze sa samozadovoljavanjem, ili možda ima? ) :)
Nikako mi nije jasna "audiofilska" konstatacija da se uređaj MORA slušati bar tjedan (mjesec ili više) dana da bi se ČULA razlika.
Što bi se to trebalo čuti drukčije?
Po tomu se audiofilstvo (na žalost i naziv to kaže) svodi na osluškivanje razlika u ZVUKOVIMA a ne na slušanje glazbe.

Postoje li razlike u zvuku koje unese neka komponenta (kabel, pojačalo, zvučnik, pretpojačalo) ?
Naravno da postoji.
Pitanje je samo ŠTO to i KAKVU promjenu ona donosi.
Radi li se o poboljšanju, pogoršanju ili tek o različitosti?
Onaj tko je istovario nekakav novac ima pravo očekivati da će čuti POZITIVNU razliku.
Zašto se onda TEK nakon 10, 3, 100 dana slušanja ( + odogovarajuće OGROMNO iskustvo) ustanovi ogromna i neizreciva razlika :) :)
Cijela kamarila onih koje ponosni vlasnik samozadovoljno pozove na slušanje će bez puno odgode klimati glavom, hvaliti i neizostavno postavljati najočekivanije pitanje: "a koliko to košta"?
Zato na takva "druženja" ne idem već godinama.
Svatko si svoj zvuk slaže prema svojim mogućnostima, prostoru i afinitetima koji se sigurno ne preklapaju sa širom zajednicom.

I tko to može "Na uho" procijeniti je li zvuk "linearan", "ima li raspon" i sl.
Osobno smatram da se kod elektroničkih uređaja (prvenstveno mislim na pretpojačalo i pojačalo) ne bi smjela jako razlikovati mjerenja od slušnog ugođaja.
Nešto što mjerno ima distorziju, loš frekventni raspon ili sadržaj harmonika nikako ne bi trebalo biti dobro, a u praksi sam se nagledao baš takvih, a hvaljenih uređaja "koji odlično sviraju".

Ovo nije ni u kojem slučaju kritika kolege audiofila, a posebno Edisona, već iskaz (ne)razumijevanja trošenja velikog novca na nešto što treba od ravnog napraviti grbavo ali tako da izgleda ravnije od ravnog.
Možda zbog toga jer će tu trebati i par (ili dva) vrhunskih interkonekta, i eto razloga za još jedno "druženje" :)

I na kraju par pitanja:
Hoće li TentLabs tube heater za cca 150 dolara (srećom par :) ) to bolje odraditi od ikakvog normalnog LT ili sličnog stabilizatora (GRIJANJE)?
Hoće li Tango prigušnica (od 150 dolara komad) biti bolja od Kolarekove ili Brankove?
itd...
Uh, zaboravio sam davanja i PDV :)
Neće sigurno, ali na njima piše TentLabs i Tango i koštajuuuuu..... :) :)

Ali svatko ima pravo trošiti svoj nova na način na koji želi i tu nemam nikakvih dilema.

Možada sve ovo ne spada u ovu temu, ali ja sam to samo elaborirao na malo dučli način od ostalih :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Google [Bot] pregledava forum i 8 gostiju