I JA SKLAPAM KIT (NJE KINESKI) - ALBS DAC-MOS 360

I JA SKLAPAM KIT (NJE KINESKI) - ALBS DAC-MOS 360

PostPostao/la tubeman » Ned tra 07, 2019 12:21 pm

Na žalost, nedostatak vremena (pomalo i volje) će možda biti razlog da ova tvorevina ne vidi (ovogodišnji) TF, ali barem ga mogu uprizoriti malo po malo.
Ili svi nešto skrivaju (čast izuzetku u spodobi Pamooka), ili nitko ništa ne radi zadnjih mjesec dana pa da barem ja nešto pridodam.

Dakle..
Audio Kutkova ponuda ALBS modula izazvala je niz (možda prežestokih) reakcija ali sam se ipak pridružio tihoj ekipi koja ih je (potajno :) ) priključila svojoj furdi.
Furda će biti tako dugo dok ne postane živ uređaj a onda će se, uvjeren sam, iz gusjenice pretvoriti u leptira.
Ta i takva pojačala su od kraja osamdeseti nadalje odrađivala jako dobar posao po disko klubovima gdje loša amplifikacija nikako nije prolazila.
Vrlo velika snaga i dobre (odlične ) karakteristike su bili garant i razlog što su se koristila (i još se koriste) vrlo dugo a i danas ih se u obliku kita može nabaviti.
Zadnjih godina se mijenjaju s digitalnim pojačalima koja nude više snage, veću učinkovitost uz solidnu kvalitetu.
Zato ih se rabljene u ispravnom stanju može pronaći po EU i to po dobrim cijenama.
Tada su vrlo popularni bili lateralni fetovi u izlazima pa su ih i ova pojačala koristila.
Njihove karakteristike i prednosti su već višestuko opisivane pa neću ovaj put o tomu.

Je li ovakvo pojačalo HIGH-END, što je to uopće HIGH-END i može li ono biti ostvarenje "mokrih snova" ( :) ) ne mogu odgovoriti i nema smisla.
Koncept mu je zanimljiv i nudi visoku stabilnost, dugotrajnost i odlične karakteristike. Pretraživanje interneta nije otkrilo kritike a pohvala je puno.
Ugrađeni dijelovi su vrlo kvalitetni. Tranzistori (FET-ovi) su originalni Hitachi, elektrolitski kondenzatori su svi Long-life i po mjerenjima su vrlo ujednačeni i svi imaju oko 11.000 uF (ima ih 10). Transformator je ogroman toroidni (750W) a priložen je i originalni sklop za upuštanje.
Ugrađen je i sklop za zaštitu zvučnika. Skoro sam zaboravio na veliki hladnjak ;)

Može li se napraviti bolje? Valjda može, ali što to znači bolje?
Već u originalnom opisu su date neke smjernice za "tvikanje" koje se isplati napraviti jer nije komplicirano imožda bi moglo bi dodati dodanu kvalitetu.
Bilo bi zanimljivo napraviti neki test i usporediti (bez natjecateljskih ambicija) s npr. CFA pojačalom ili nečim sličnim.
Mislim da je od forumaša Dorian sklopio i testirao takvo pojačalo i dao neke komentare.
Naravno, treba smiriti emocije i dobro sve to izanalizirati što ušima što instrumentima.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: I JA SKLAPAM KIT (NJE KINESKI) - ALBS DAC-MOS 360

PostPostao/la tubeman » Ned tra 07, 2019 5:24 pm

Kod kitova je najveći problem i izazov kutija :)
Ovdje posebno jer se radi o dosta teškom pojačalu. Zato je pala ideja da se napravi "pošteni" kostur koji će podnijeti dodatnih 25 kila sadržaja :)
Okvir sam napravio od 15x15 željeznih profila.
Prvo se trebalo malo prisjetiti gdje se nalazi aparat za varenje i pribor...
Varenje je prošlo uspješno - uspio sam relativno mali okvir složiti da bude paralelan i ravan :)

Slika

Sama šasija je napravljena od dva komada 3 mm debelog Al lima

Slika

Lim je nakon malo obrade dobio sloj primera za aluminij a okvir temeljnu boju.

Slika
Slika

Okvir sam poslije bušenja rupa prelakirao crnim mat lakom.

Slika

Limovi su obrađeni raznim metodama ( :) ) te su izbušene (skoro) sve predviđene rupe.
Trebati će još dvije ali te ću valjda uspeti riješiti "iz ruke" :)
Šasija je prelakirana tamnosmeđim eloksi lakom.

Slika
Slika

Izgleda da nisam nešto griješio s proračunima rupa jer je šasija fino sjela na svoje mjesto...

Slika

Ovi "štukanci" s gornje i donje strane su namjerno napravljeni.
Naime, hladnjaci su visoko 150 mm pa je tako krojen i sam okvir.
Problem je što je i promjer transformatora 150 mm a htio sam stvar napraviti tako da gabariti ne budu preveliki pa je za trafo predviđena vodoravna montaža na stražnji zid šasije i da bude u ravnini sa stražnjom stranicom.
Zato je napravljeno i dodatno ojačanje.
Poklopac će biti debeo 10 mm i ispupčeni dio će se u njemu utopiti (više o tomu kasnije).

Slika

Iskoristio sam postojeće hladnjake. Istina da su malo predimenzionirani (može li to uopće biti?) ali od viška glava ne boli.
Trebalo je napraviti nove rupe za profil za fetove kao i one za pričvršćenje na okvir.
To je napravljeno urezivanjem M4 navoja.

Hladnjaci se isto tako nisu puno bunili pri sjedanju na predviđeno mjesto.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: I JA SKLAPAM KIT (NJE KINESKI) - ALBS DAC-MOS 360

PostPostao/la tubeman » Ned tra 07, 2019 8:07 pm

Polako (u stvari na brzinu) se pripremaju skice ostatka "oplošja".
Prednja i zadnja strana su zamišljene da budu od 10 mm debelog pleksiglasa.
Već sam nešto svojedobno radio od njega (u stvari, dao sam raditi) i ispalo je prilično dobro a i vidio sam neka rješenja.

Slika

Prve skice idu otprilike ovim smjerom:

Prednja ploča bi bila totalno minimalistička : samo jedan digitalni displej i gumb za uključenje.
Tu ću morati nekuda uključiti još dva (možda 3) tipkala za upravljanje mikrokontrolerom.
Mikrokontroler neće imati neke silne funkcije osim prikaza statusa, simuliranja VU metara te eventualno očitavanje osnovnih vitalnih stanja.
Budući moduli omogućavaju obje vrste ulaza (blansirano i nebalansirano) možda ću dodati i opciju biranja ulaza, mada će to najvjerojatnije biti bez toga jer uključuje potrebu za dodatnim relejima i sl.
Moglo bi biti i bez kerefeka ali to se sad nosi pa neće biti na odmet...
Moram samo vidjeti hoće li displej biti plave boje :evil: .

Možda na kraju sve završi i s običnim analognim VU metrima ali trenutno nemam dovoljno velike.
Moguća je i varijanta s 3.5 ili 5" ekranom ali onda treba i jači mikrokontroler.
Uglavnom nećemo komplicirati za početak :)
Prednja ploča bi preliminarno trbeala izgledati otprilike ovako nekako

Slika

Zadnja je nešto kompliciranija i biti će u stvari od dva dijela. Već sam naveo "problem" promjera transformatora koji se tu treba uklopiti.
Zbog visine hladnjaka visina cijelog uređaja će biti 15 cm + 1 cm za donji poklopac + 1 cm za gornji poklopac.
Ukupna širina je 44,5 cm a dubina 40 cm.

Promjer transformatora je isto 15 cm pa je trebalo izmisliti nešto "tople vode" da se uklopi.
Kod tih transformatora postoji mali problem (barem kod mojeg). Dno "kante" je lijepo okruglo, ali vrh (onaj koji sjeda na šasiju) baš i nije, već je pomalo elipsoidan tako da onaj spljošteniji dio ima promjer od 15,4 cm). To se, naravno, otkrilo u trenutku kada sam pokušao ugurati trafo na svoje mjesto :think:
Srećom, malo brušenja onih uskih flahova je pomoglo pa nije trebalo ništa ponovo raditi.
Na stražnjoj ploči se trebaju nalaziti s jedne strane XLR i RCA ulazi, a s druge 4 priključnice za zvučnike i Euro priključnica za 220V.
Još se dvoumim da stavim i tijelo osigurača ali to stignem bilo kad prije rezanja.
Negdje imam priključnicu s osiguračem koju (naravno) prvo treba pronaći :)

Slika

Dodatni "problem" su elektroliti.
Oni "originalni" mi se baš ne uklapaju vizualno pa sam našao zamjenu u 2 x 25.000 uF + 2 x 36.000 uF između kojih ide prigušnica kao i u originalu.
To je nešto veći kapacitet nego u originalu pa vjerojatno neće biti nekih dodatnih benefita ali nije beg cicija... )
Naravno, za te bačvice je bilo potrebno konstruirati odgovarajuće nosače kako bi se uklopili u konstrukciju.
Opet će se isoristiti 10 mm pleksiglas ...
Slika

Preostaje još napraviti odgovarajući "hladnjak" i pločicu s nosačem za sam grec.
Postojeći je bio napravljen od 5 A "ubrzanih dioda".
Mislim da ću ovdje iskoristiti ultrabrze 10A šotki diode ali to ćemo još razmotriti.
Treba nešto ostaviti i za kasnije :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: I JA SKLAPAM KIT (NJE KINESKI) - ALBS DAC-MOS 360

PostPostao/la pamook » Ned tra 07, 2019 10:20 pm

:lol: kakva razlika u izgledu okvira bez i sa temeljnom bojom :shock: :lol: :lol:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: I JA SKLAPAM KIT (NJE KINESKI) - ALBS DAC-MOS 360

PostPostao/la Bepone » Pon tra 08, 2019 12:37 am

Da nastavim i ja, oce bit basa?? :lol: :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: I JA SKLAPAM KIT (NJE KINESKI) - ALBS DAC-MOS 360

PostPostao/la Dorian » Pon tra 08, 2019 2:47 pm

u meduvremenu sam to skutijao istina brzinski i nije nesto vizualno efektno no u funkciji je, jos jedna napomena iako rade trebalo bi promjeniti releje za zvucnike kontakti su u prilicno losem stanju, nije lose ni promjeniti diode D1 i D2, na jednom mojem modulu su bile prilicno odsetale
sto se zvuka tice imam ja godina i malo potumplana uha, no nedavno je bio jedan prijatelj sa sismis uhama, pustio sam mu usporedbu mojih PS izlaza classic 250 i BHK250 i mc ma8000 koji je bio na servisu i ovo je ispalo po sismis uhama prijatelja zvucno najbolje i tako je i ostao u sistemu ukljucen
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Re: I JA SKLAPAM KIT (NJE KINESKI) - ALBS DAC-MOS 360

PostPostao/la tubeman » Pet svi 10, 2019 9:01 pm

Mali "update".
Na žalost, ova kištra neće vidjeti TF, barem ne ovogodišnji.
To ne znači da ju treba do kraja zapostaviti.
Gužva na poslu i ostale više ili manje nemile stvari gurnule su hobi malko u stranu.
Osim toga i CNC je bio na face liftingu.
Mijenjao se interface s paralelnog na USB što je dodalo novu dimenziju kvaliteti.
Sad je omogućena i optimalna brzina i kontrola spindla čime se i nivo buke dosta smanjio.
Upgade je napravljen i kroz nove bezkontaktne proximity granične switcheve i još ponešto.

Danas sam ga konačno vratio na mjesto i "vježbao" obradu plexiglasa.
Ide to dosta dobro i od prve sam uspio napraviti nosače za elektrolite.
U originalnom "borbenom kompletu" se nalazi deset komada vrlo solidnih LongLife elektrolita od po 10.000 uF.
Ovdje je stvar modificirana s po dva 37.000 uF i po dva 25.000 uF.
Nije da će biti neki veliki dobitak u kapacitetu ali sam ovako uspio uštediti na prostoru jer bez velikog "kombiniranja" originalnih deset komada bi bilo teško ukomponirati u relativno malu kutiju.
Ovako je sve stalo u format standardne komponente (445 x 420 x 170 mm - i to kad bude sve zaklopljeno).
Iskoristilo se nešto zaostalih komada pleksiglasa debljine 10 mm.
Dimenzije nosača su "promišljene" tako da sve elegantno stane bez velikog gužvanja.

Slika
Slika
Slika

Odgovor na pitanje "zašto je sve pomalo nesimetrično i čudno raspoređeno" doći će kasnije ;)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: I JA SKLAPAM KIT (NJE KINESKI) - ALBS DAC-MOS 360

PostPostao/la tubeman » Sub svi 11, 2019 1:45 pm

Razmišljanja i pripreme idu dalje....
Vrijeme je za definiranje i pripremu displeja i "pametnih" funkcija.
Nedavno su stigli i neki displeji.
Za prvu varijantu je odabran 1602B-2 displej koji je dosta velik i trebao bi se uklopiti.
Na slici gornji je "obični" 1602 a ispod je 1602B-2.

Slika

Radi se o 16 x 2 paralelnom displeju koji će se drajvati preko serijskog sklopa kako bi se uštedilo na linijama.
Pinologija za priključak drivera je malo drugačija od one za standardni 1602 displej ali minimalno pa neće biti estetskih "anomalija" :)

Slika

U "borbeni komplet" ide još nekoliko sklopova među kojima je i mali Arduino.

Slika

Treba još dizajnirati I/O pločicu za prikupljanje podataka za funkciju VU metra i mjerenje ostalih predviđenih veličina.
Naravno, nedostaje i odgovarajući ispravljač. Hoće li biti "linearan" ( :twisted: ) ili switcher, pitanje je sad ....
Sve to treba smjestiti u odgovarajuću metalnu kutijicu da se izbjegnu bilo kakve smetnje ostatku uređaja.

Sve u svemu dosta materijala za razmišljanje, programiranje i izvedbu ......
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: I JA SKLAPAM KIT (NJE KINESKI) - ALBS DAC-MOS 360

PostPostao/la tom_hifi » Sub svi 11, 2019 6:40 pm

Ovo s arduinom je i meni zanimljivo. Imam par VFD ekrana u ladici, pa možda nešto s njima bih mogao iskombinirati.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: I JA SKLAPAM KIT (NJE KINESKI) - ALBS DAC-MOS 360

PostPostao/la Dorian » Ned svi 12, 2019 3:42 pm

ovo je super ideja, nisam ni pomisljao dalje od samog izlaza, no ovo je skroz dobra ideja napraviti integralac, imam i ja jedan projekt u kompu sa oled displayem 128x32
https://hr.mouser.com/ProductDetail/New ... 7b5sNfk%3D
i pic kontrolerom pa bih mogao ubaciti pre i upravljanje, mjesta u kutiji ima...
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Sljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju