NIXIE CLOCK (OPET)

NIXIE CLOCK (OPET)

PostPostao/la tubeman » Sub srp 20, 2019 6:33 pm

Već sam u nekim crtama najavio "projekt" u nekoj drugoj temi ali u sezoni kiselih krastavaca i bezidejnosti će i ovo dobro doći :)

Dakle (kopiram post od 22.06.2019).....

Prije neki dan sam od podmlatka za rođendan dobio nešto IN14 nixie cijevi.

Slika

Konsenzusom je donešena izvršna naredba da se ODMAH nešto s njima napravi jer u suprotnom će se "arhivirati" i zabroraviti :)
Najbolje što nam je palo na um je (naravno) sat :)
Pločicu sam uzeo preko interneta jer da sam nešto sam morao raditi, rok izvršenja bi bio prilično diskutabilan (vidi predzadnju rečenicu).
Srećom, brzo sam nešto odgovarajuće pronašao na internetu i već za tri dana je stigla.
Ostale dijelove sam imao doma. Arduino sam "nafilao" s predloženim programom i jedina gnjavaža je bila napeljati sve one silne žice na cijevima u odgovarajuće rupe na pločici.
Trebam još par nekakvih fetova koji služe za paljenje "božićnog drvca" ispd svake cijevi, ali to može pričekati, odnosno, može i bez toga..
Osim standardnih funkcija stvar ima dodatni RTC s baterijom te mogućnost usaglašavanja vremena kroz WIFI s internetom.
Sve je proradilo bez ikakvih iznenađenja.
Jedini "pravi" problem će biti konstrukcija nekakve zgodne kutije.
Zgodno u cijeloj stvari je to da je potrošnja zbilja nikakva. Sve skupa vuče pedesetak mA uz 8-12V.

Slika
Slika
Slika
Slika

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Vrijeme sadašnje :) .....

Sama elektronka je kao što se vidi nije bila neki veliki problem budući je praktički sve (osim punjenje eproma) bilo lemljenje bez izazova.
U međuvremenu je stiglo još nešto dijelova (neke sitnice se još čekaju...)

Došlo se do faze kad je trebalo promisliti o nekakvoj kutiji.
Budući imam nekoliko komada 10 mm debelog crnog pleksiglasa, odluka nije bila teška.
Nacrtao sam otprilike ono što mi je taj tren bilo na umu.
Budući sam došao do faze da crtanje, oblikovanje i rezanje više nisu neki izazov, mogu kasnije lako smisliti nešto drugo.

Uglavnom ....
Kutija neće biti velika i svi dijelovi su "sjeli" u komad od 380 x 210 mm
Svaka neiskorištena "rupa" se koristi za dijelove potrebne kod jednog drugog projekta. Ovdje se radi o 6 "čudnih" komada :)

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NIXIE CLOCK (OPET)

PostPostao/la tubeman » Sub srp 20, 2019 7:05 pm

Dakle...

Jučer na večer sam kompletirao nacrt "kutije".
Kutija je malko nespretna jer sam htio zadržati što je moguće niži profil. Nije ni pločica s komponentama nešto visoka, ali trebalo je paziti na to da cijevi ne budu previše vani ili da (još gore) potonu :)

Rezanje je trajalo neko vrijeme jer je dosta vremena trebalo za frezanje dijelova koji su trebali osigurati pravililne razmake.
Na žalost, potrgao sam sve dvoperne frezere pa sam morao koristiti "ball nose" koji je ostavio "crte", ali to nije bitno jer se sve skupa neće vidjeti, pa čak i "mudro" djeluje.
Gomila frezera je na putu :)
Koristim 2 mm frezere koji su mi idealni jer praktički sve mogu napraviti bez izmjene alata.
Tu sam iskusio bezvrjednost raznih foruma dok sam tražio "upute" o optimalnim parametrima za rezanje pleksiglasa :)
Kad nešto tražiš na njima dobiješ uglavnom gomilu gluparenja, glumljenja faca raznih wikipedia gurua. Beskorisno i samo potvrđuje moju trajnu odbojnost prema "forumskim znanjima".
Nije da ih nema ali .....

Slika

Po rezanju se može prikazati komplet komponenti. Na slici nedostaje samo ispravljač.
Male pločice u sredini su WI-FI modul i RTC.
Oni osiguravaju sinhronizaciju vremena s interneta i sat s baterijom.
Sve te plexi dijelove treba još dobro obraditi (izbrusiti i ispolirati).
One tri "škrge" na gornjoj i donjoj ploči služe za cirkulaciju zraka oko mosfeta i stabilizatora.
Pokazalo se da su u radu posve hladni ali malo disanja sigurno neće škoditi.
Sa stražnje strane će doći još neke rupice tako da zraka sigurno neće nedostajati.

Slika

Donja ploča je frezana na dva nivoa.
Prvi ima samo "uha" s rupicom za pričvršćenje pločice, a drugi je slot koji osigurava prostor u koji se komotno smještaju žice i spojevi s donje strane pločice.

Slika

dva profila su naslagana jedan na drugi i čine bočne (okolokružne :) ) stranice
Mogao sam to napraviti drukčije ali ovo mi se učinilo simpatično.

Slika

Mesingane cjevčice imaju isključivo ukrasnu ulogu, odnosno služe kao "oklop" za vijke koji će pritezat cijelu kutiju.
S gornje strane će biti fiksirani u ploču, a na donjoj ploći će biti rupa kroz koju će ti vijci prolaziti.
Sve skupa će dobiti i "masivnu" drvenu podlogu za koju će sve biti fiksirano.
Veseli me što mi je "matematika" i ovaj put dobro išla jer su sve rupe, uključujući o one za nixie cijevi savršeno sjele.
Nedostaju još dvije male neonke koje glume točke između cijevi.
U najgoroj varijanti ću staviti LED mada to nije ono pravo :(

Slika

Sad slijedi fiksno spajanje (lijepljenje) donje ploče i dva profila, fina obrada i poliranje.
Ako bude živaca mogao bih zaobliti rubove na gornjoj ploči, ali vidjeti ćemo još....
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NIXIE CLOCK (OPET)

PostPostao/la pamook » Sub srp 20, 2019 11:23 pm

...simpa slozena kutija :).... moj IN-14 kit, sastavljen 2011. uredno radi, jedino bi mu trebalo zamijeniti "supercap" surogat backup baterije, slabo podnosi nestanak struje dulji od par sekundi :think: ... i nikad nije dobio kutiju, samo komad maslinove daščurine kao podlogu i komad mrtvog koralja za društvo... ali radi kao sat :lol: (doduše, kasni recimo pola minute kroz 2 mjeseca, a dodatni GSM modul nikad nije postao prioritet pa tako ni automatsko namještanje sata... datum sam namjestio par puta u startu, poslije samo preskocim, a piezo zvucnik za alarm nikada nije - iz predostroznosti - niti zalemljen...

al nevjerojatno je koliko ekipe je uvijek "zapelo" za sat, a odusevljenje malo splasne kada im pokazes cijenu kita na netu... prioriteti, pa eto :P
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: NIXIE CLOCK (OPET)

PostPostao/la tubeman » Ned srp 21, 2019 2:33 pm

Istina,. Ovakva "igračka" uglavnom nije nešto jeftina ali nudi par vrsta veselja.
Prvo je da se ipak bar nešto napravi svojim rukama, drugo, to može biti lijep "komad namještaja" pogotovo jer je IN pa niti WAF neće imati ništa protiv i treće, nije fu...ng izlazno pojačalo koje je krajnji domet na forumu (čast par iznimaka) ;)

No, i danas se utrošio sat vremena na pokušaj uređivanja kutije.
Pokušaj je zato jer sat vremena ipak nije dosta :)
Trebati će još barem jedan.
Nije da je ispalo loše ali može još koji dB bolje :)
Neće biti bitne razlike ali crv je crv...

Slika
Slika

Drago mi je što se pretpostavka da se crte između slojeva neće previše vidjeti pokazala i više nego točna. Crte se uopće ne vide i na kraju je ispalo kao da se radi o monolitnom komadu.
To me posebno veseli jer na tomu zasnivam i ideju formiranja kutnih veznih "stupova" na pojačalu koje isto pomalo napreduje...

Donju ploču najvjerojatnije neću polirati jer će biti potpuno uronjena u drvenu podlogu.
Rupe za napajanje i tipkalo nisam još bušio jer postoji mogućnost da će se ugraditi u drvenu bazu umjesto u zadnju stranu sata.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NIXIE CLOCK (OPET)

PostPostao/la pamook » Ned srp 21, 2019 10:13 pm

...odlicno izgleda ova gornja polirana.... sad moras uz CNC dobavit i nekakav laser(čić) za pilit pleksi da ne moraš polirat :lol: :lol: ... i tako, mic po mic, Skynet te se dokopa, nema skrivanja :lol: :lol:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: NIXIE CLOCK (OPET)

PostPostao/la Schultz » Pon srp 22, 2019 9:40 am

Fora su mi ti Nixie satovi i nikako da krenem prema jednome...

Možda ovu zimu.... :-D
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: NIXIE CLOCK (OPET)

PostPostao/la tubeman » Uto srp 23, 2019 4:32 pm

O onomu (čić) se razmišlja(lo) ali mogućnosti ZIPanja su na ovoj tehnološkoj razini još preslabe :(
Ono što bi stalo to neću, a ono što bih htio ne stane .....
Za sad je ovakva varijanta sasvim dobra jer bi u suprotnom sve pomalo izgubilo dušu. Uostalom, što bih sa svim onim silnim šmirglima, brusilicama, polir pastama?
Ovako bar znam da sam uložio nešto rada, izgubio par kalorija, održao motoriku prstiju i tako to. Onako samo stisneš gumb :evil: ...
Osim toga, mnoge ideje padnu "u hodu" što kod automatizacije nije uvijek moguće.

Na kraju ispadne da se svi najviše bavimo kutijama.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NIXIE CLOCK (OPET)

PostPostao/la pamook » Uto srp 23, 2019 5:40 pm

tubeman napisao:....
Osim toga, mnoge ideje padnu "u hodu" što kod automatizacije nije uvijek moguće.


...ovo je najvažniji nusprodukt kod mene, ma što god radio :lol: :lol: :lol:

tubeman napisao:....
...
Na kraju ispadne da se svi najviše bavimo kutijama.


..jest, 80% vremena uzme kutijanje (od nule) i lickanje da na nešto liči :(
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: NIXIE CLOCK (OPET)

PostPostao/la tubeman » Ned srp 28, 2019 11:38 pm

Prvi pokušaj izrade bazne ploče...
Danas popodne sam uspio napraviti prvu verziju bazne ploču za uru.
Moram ju dati na raspravu da vidimo može li ostati takva ili će pravimo novu :)
Plan je bio da bude od nekakvog zgodnog drveta.
Pronašao sam komad hrastove daske zaostale od postavljanja stepenica prije skoro 20 godina.
Prvi pokušaj nije dobro uspio jer sam ploču na podlogu za rezanje postavio krivo. UVIJEK treba prvo mjeriti pa onda rezati :)
Drugi pokušaj je uspio dosta dobro osim jednog detalja :)
Sve sam mjerio na debljinu daske od 14.
Druga je bila 15 mm a to nisam na vrijeme primijetio. Stroj je sve lijepo i uredno odradio ali ostao je neprobušeni sloj od nekih pola milimetra što se može primijetiti na slikama.
Srećom, nije nikakav problem jer sam "višak" izrezao skalperom a sve skupa tek ide u finu obradu brušenjem pa nema nikakve štete.

Tijekom frezanja je "iskočio" još jedan zanimljiv detalj. Ona okrugla rupa na stražnjoj strani nije namjerna. Tu je bio neki izdanak ili grančica koja se na dasci nigdje nije vidjela :) Dobro da je nije bila predebela, tek nekih 5-6 mm i "pogodila" je točno sredinu daske tako da je u obrađenom dijelu nema. Ostala je tek rupa sa stražnje strane koju ću ili zatvoriti ili iskoristiti za žicu :) :)

Slika

Ostalo je išlo po planu. Sve paše praktički bez greške.
Ideja je bila da donja pleksiglas ploča bude "uronjena u ravnini s daskom.
Samu dasku još moram obraditi i obojati. To će vjerojatno biti odrađeno s toniranim šelakom.
Vidjeti ćemo još. Ima vremena.
Prije toga još treba dovršiti poliranje plastike i mesinga.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NIXIE CLOCK (OPET)

PostPostao/la tom_hifi » Pon srp 29, 2019 5:38 am

A čemu bi ponovno frezao? Ovo izgleda odlično. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Sljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju

cron