Karlson - probne kutije

Karlson - probne kutije

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub srp 27, 2019 5:50 pm

otvaram temu koja moze biti slobodno zajednicka
pa ako u buduce neki graditelj bude imao zelje opisat svoja iskustva biti ce nam drago
isto kao i pitanja i prijedlozi dobrodosli :D

ja sam se ulovio ovog tipa kutije jer mi se cini interesantnim za neke zvucnike koje posjedujem
imam nekoliko komada 8ca , neke su iz doba kad je ovaj tip kutije osmisljen a neke su malo modernije ali malo s " vintage " dusom
poceti cu sa zelenom sabom
sabe mi se jako sviđaju , horne s njima sam vec napravio pa ajmo da probamo ovo...
probne kutije su od iverice sa pojacanjima iz unutra , nacrt osim porta nije mjenjan originalu
kutije su danas porinute i nekakav zvuk iz njih izlazi... trebam ih jos malo dotjerati i iduci tjedan slijede mjerenja i igranje
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Karlson - probne kutije

PostPostao/la Bepone » Sub srp 27, 2019 9:51 pm

Jos jedan pravi sektas!!! Super :lol:
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Karlson - probne kutije

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned srp 28, 2019 9:22 pm

Bepone napisao:Jos jedan pravi sektas!!! Super


sto vas ceta tek za 10 g. recimo... ni ne slutis... :character-oldtimer: :mrgreen:

jos jedan kandidat danas malo poslusan , veceras ga spajam na sistem i slusam malo u miru
mislim da bi se doticni dobro ako ne i bolje snasao u vecoj kutiji , trebalo bi probati... :roll: :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Karlson - probne kutije

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned kol 04, 2019 10:20 pm

malo su igre pocele , napravio sam si nekoliko portova za probati kako ide s njima
mislim da cu na kraju napravit kako je ( ili slicno ) konstruktor prije 70g. osmislio , jer mi se pokazuje da s njima nema problema
za sad mi se naj bolji rezultat pokazao kad porta uopce nema , kad je velika pravokutna rupa
vidim da cu kutiju brzo preradit da mogu probati i uske i siroke resetke kao i original
isprobao bi i par perforiranih ploca
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Karlson - probne kutije

PostPostao/la Master of disaster » Pon kol 05, 2019 9:53 am

Zanimljivo je usporediti krivulje odaziva sa dubjektivnim dojmom...
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Karlson - probne kutije

PostPostao/la Bepone » Pon kol 05, 2019 11:13 am

karsonator se gradi radi muzikalnosti i realnosti zvuka (daje "Live" dojam) , odziv je manje bitan, tj uvijek ce biti "grbav",.. oni drugi tipovi karlsona koji su kao transmisijska linija su i rezonatorske kutije...
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Karlson - probne kutije

PostPostao/la Bepone » Pon kol 05, 2019 11:18 am

evo tu nesto raspredaju (ima beskonacno threadova po internetima koga zanima, sako jutro uz kafe par stranica!) ;)
https://www.diyaudio.com/forums/full-ra ... nator.html
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Karlson - probne kutije

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon kol 05, 2019 12:13 pm

Master of disaster napisao:Zanimljivo je usporediti krivulje odaziva sa dubjektivnim dojmom...


tesko je bit subjektivan na svoj rad ,, ako se covjek toga drzi bude kratko zadovoljan :D

nesto sto svejedno mogu reci je da su zvucnici nesto manje osjetljiviji nasprem horna sto sam sa zelenom sabom radio . Dobro to nije ni za se cudit...
to se i bez mjerenja skuzi ,, i nesto su slabije u donjem djelu

Bepone napisao:karsonator se gradi radi muzikalnosti i realnosti zvuka (daje "Live" dojam) , odziv je manje bitan, tj uvijek ce biti "grbav",.. oni drugi tipovi karlsona koji su kao transmisijska linija su i rezonatorske kutije...


to je jedan razlog i zasto sam odabrao ovaj tip kutije ,, a sad i vidim da je odaziv koji skace u jednom djelu tipican za k12 kutije
probat cemo ga svejedno ublazit koliko moguce , visoke bi mogao probat stisat također

Bepone napisao:evo tu nesto raspredaju (ima beskonacno threadova po internetima koga zanima, sako jutro uz kafe par stranica!)
https://www.diyaudio.com/forums/full-ra ... nator.html


hvala na linku pa evo da uzvratim https://www.audioasylum.com/cgi/vt.mpl?f=hug&m=181602
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Karlson - probne kutije

PostPostao/la Master of disaster » Pon kol 05, 2019 12:29 pm

Pao Pepeo napisao:
Master of disaster napisao:Zanimljivo je usporediti krivulje odaziva sa dubjektivnim dojmom...


tesko je bit subjektivan na svoj rad ,, ako se covjek toga drzi bude kratko zadovoljan :D



Slažem se. Ali nisam na to mislio. Mislio sam kod podešavanja kutije i skretnice, ako svaki put kod bilo kakve promjene radiš mjerenje (ja da, upravo zbog ovoga o čemu se slažemo :mrgreen: ) interesantno je vidjeti kako promjena utječe na subjektivan dojam a kako na mjerenje.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Karlson - probne kutije

PostPostao/la Zmajz » Pon kol 05, 2019 1:06 pm

Bepone, Karlson coupler i Karlsonator su sasvim različiti koncepti, zajednička su im samo ova čudnovata vrata... u njima je i štos!
Pepel radi Karlson a ne karlsonator!!!
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 0 gostiju