Grijanje

Grijanje

PostPostao/la Johnny » Uto stu 05, 2019 9:52 pm

9F9D7706-93E0-4125-8670-FE2210188145.jpeg


Neka bude dc i neka bude elevated.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Johnny
 
Postovi: 216
Pridružen: Ned lip 23, 2013 3:02 pm

Re: Grijanje

PostPostao/la pinco » Uto stu 05, 2019 11:09 pm

Johnny napisao:Neka bude dc i neka bude elevated.


I nek zenerica u dimu ode....
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 555
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: Grijanje

PostPostao/la ilimzn » Uto stu 05, 2019 11:55 pm

Zenerica se grije vise od lampe a 1M je tu radi homeopatije.
Shema za 5.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Grijanje

PostPostao/la Bepone » Sri stu 06, 2019 5:34 am

ovo je prekomplicirano?
index.png
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Grijanje

PostPostao/la tom_hifi » Sri stu 06, 2019 6:35 am

Johnny napisao:
9F9D7706-93E0-4125-8670-FE2210188145.jpeg


Neka bude dc i neka bude elevated.


Što si htio s tim elevated reći? Otpornik 1M čemu tu služi? Gdje si vidio da se zenerica tako spaja?

Nemoj se ljutiti, ali sve više mi se čini da je tebi "bitnije kako svira", makar je "konstruirano nikako".
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Grijanje

PostPostao/la ilimzn » Sri stu 06, 2019 1:12 pm

nebu to ni sviralo, pregorene stvari sviraju jako kratko. Ili je ideja kako smisliti najneefikasniji DC pomak grijanja? U analogiji automobila, ovo bi bilo kao da drzis gas do daske a brzinu reguliras kuplungom. Ono, nije da to nece (kratko vrijeme) raditi...
Neki ljudi su sposobni potrositi mjesece trolanjem po netu da bi ustedili sat i pol ucenja osnova. Ono, naponski izvor, strujni izvor, ohmov zakon, F=1/2*Pi*R*C, P=U*I. I ona dva kirchofova zakona. S tim se vec moze 99% sveg na brzinu skuziti i cak izracunati.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Grijanje

PostPostao/la Johnny » Sri stu 06, 2019 1:30 pm

Ja učim jazz! I zgibove probavam..

Ti grijači nisu trivijalni. Ja čitam satima i pročito sam 50 teorija.

6922 svira bolje na ac kaže jedan, drugi kaže ne sa svim cijevima, treći kaže da prosvira sa 30 000 uf elektrolita..

Ja bi dc i da donji nivo potencijala bude iznad nule jer onda navodno nešto više ne baca elektrone na nešto šta ne treba.

Bepone hvala, to mi izgleda super al mi fali nešto?
Grijač je na drugu bandu spojen na masu?

Ko ništa drugo znam izračunat razdjelnik napona pa ću 2 volta od zemlje dobit nekim otpornikom od 5w...
Johnny
 
Postovi: 216
Pridružen: Ned lip 23, 2013 3:02 pm

Re: Grijanje

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri stu 06, 2019 1:48 pm

Johnny, pa već sa Bepovom šemom imaš grijanje dignuto od mase za puno više od 2V. Poanta je sljedeća. Napravi se visokonaponski ispravljač za napajanje lampe, on se uzemlji. Na to napajanje se stavi razdjelnik napona na Bepovoj slici. Napravi se DC/AC ili koje god već napajanje za grijač lampe, on se NE UZEMLJI,ne spaja se na šasiju,masu od ispravljača za lampe itd. već na razdjelnik napona uz pomoć dva otpornika kao na slici.

U diskusije koliko uF utopiti za grijanje lampi, da li AC ili DC ne ulazim jer nemam toliko iskustva,ali trpati na izlaz stabiliziranog ispravljača hrpu uF baš mi nije jasna poanta toga.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Grijanje

PostPostao/la vilim » Sri stu 06, 2019 2:03 pm

Johnny, nisam imao namjere uopće se uključiti u raspravu ali ovo sad već postaju ulični performansi. Ilimzn ti je lijepo napisao da je pametnije nešto naučiti umjesto bjesomućnog traženja rješenja na internet mreži. Ja sam već nekoliko puta spomenuo kako na ovom forumu u rubrici "Digitalna knjižnica" postoji dobra knjiga za sve uzraste T. Jelakovića Uvod u elektrotehniku i elektroniku koju svakako treba prožvakati i nakon toga se upustiti u projektiranje, traženje materijala i slično. Sve mi se čini da će ova otvorena tema nadmašiti onu gotovo antologijsku u kojoj se raspravljalo jeli bolje uzeti dva serijski spojena otpornika ili ekvivalentni iznos otpora ali u paralelnoj vezi i što je "izdašnije" s obzirom na disipaciju !!..
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: Grijanje

PostPostao/la ilimzn » Sri stu 06, 2019 2:22 pm

Johnny napisao:Ja učim jazz! I zgibove probavam..
Ti grijači nisu trivijalni. Ja čitam satima i pročito sam 50 teorija.
6922 svira bolje na ac kaže jedan, drugi kaže ne sa svim cijevima, treći kaže da prosvira sa 30 000 uf elektrolita..


Ajd ovako. Prestani se bavit glupostime, jer 6922 NE SVIRA. Bas nikako, jer evo ja imam cijelu hrpu istih i tu stoje u ladici i ni zvuka od njih. Svira cijeli sklop s 6922 i to ukljucivo i svu periferiju kao npr ispravljac i jos je i ukljuceno sve to skupa. I onda koliko imamo sklopova i koliko imamo vrsti 6922? I sa istom 6922 u istom sklopu s malo drugacijom radnom tockom svira drugacije.
Prvo se ti koncentriraj da uopce shvatis i slozis suvisli sklop s najobicnijim dijelovima i najjednostavnije moguce. Ako taj ne pokazuje znakove sviranja, nikakvi DC-i i liftovi mu nece pmoci. Ako ti netko ide pisati da lampa (bilo koja) 'prosvira' tek kad dobije DC grijanje, a bez da je ista rekao o tome gdje je ugradjena, ta je osoba odavna 'prosvirala' na mozak i te i takve postove preskaci.
Ucenje iz citanja takvih bedastoca je kao da ocekujes nauciti kako sloziti auto gledanjem utrka lokalnih nabrijaca motora i street racera, i slusanjem njihovih lovackih prica. Je, da, od 20 njih jedan zna znanje al tesko ces ti bez pravih kriterija otkriti tko je to, tim vise sto pod udarom raznih bedaka takvi najcesce jednostavno sute jer ne zele diskutirat s budalama. PRoblematika grijaca je poznata od kad postoje, triode su starije od 100 godina, obradjena je ko zna koliko puta i nadje se u nebrojenim scanovima raznih knjiga po netu, kao i raznim tutorialima. VEc sam spomenuo John Brosike-a i njegov blog, ako vec ides nesto citati idi citaj to.
Ne pisu po forumima nikakve teorije, zna se sto je teorija: to je stvar koja je eksperimentom provjerena u praksi na toliko razlicitih slucajeva da se moze smatrati univerzalno dokazanom u statistickom smislu. To sto tamo pisu su osobna iskustva dobivena uhom nakon eksperimentiranja bez reda i smisla u 99% slucajeva, i jos gore bez ponovnog provjeravanja radi provjere tvrdnje, koja se pokusavaju prodati pod znanje.

Drugo, jel DC ili 10000uF ili lift ili ne PRVENSTVENO OVISI O IZVEDBI KONKRETNOG SKLOPA zato da uopce lampa radi u uvjetima koji su joj dozvoljeni, a onda jos po mogucnosti ako i je u okvirima dozvoljenog, relativno optimalno unutar tih okvira. Prije toga nista drugo nije bitno jer sklop nece raditi kako treba i nikakvi carobni ispravljaci ni kondenzatori nece pomoc. Primjer: jedna sekcija 6922 je u spoju zajednicke katode i katoda je na par V, i ganja direktno vezano slijedilo sto je druga sekcija iste cijevi, dakle grijaci su im na istom potencijalu, ali je duga katoda na recimo 100-150V. A dok grijac ne radi i ne radi prva sekcija, katoda bude na punom potencijalu napajanja, recimo 200-300V. I sto sad? Sad ce neki genije reci, je da, ali onda radije tavi drugu cijev posebno - a sto se tice ostatka layouta sklopa, je li to dobra ideja? U prijevodu: gdje je jos to od iskusije kakav ce elektrolit ici u paralelu s grijacem (da ne velim zasto bi uopce trebao ici).

Trece, ako je napajanje grijaca poseban namot u odnosu na glavno napajanje, i recimo nek su oba DC pa je svaki ispravljen posebno, i staviliziran posebno, tko kaze da oba minusa moraju biti spojena na masu? Obicno glavno napajanje mora biti jer je to referentna tocka i za signal koje pojacalo pojacava, alsi grijanje? Sto ako nije spojeno 'nigdje' - koliki je potencijal grijaca u odnosu na masu u tom slucaju? Sto ako se neki kraj grijanja recimo poveze na + nekog napona od 40V ciji je - povezan na masu? Kolika ce struja teci kroz taj spoj? Gdje nastaje strujni krug da bi ta struja (ako postoji) uopce tekla? JOs da dodam stvar koju vecina onih forumskih 'znalaca' ladno zaboravi, opterecenje namota grijanja ispravljacem s bogtepitajkoliko uF u filteru proizvodi pikove struje u namotu koji lako mogu zasicivati trafo 100x u sekundi na par ms, sto se sve lijepo prenosi na namotaj glavnog napajanja, i pretvara u rasipno magnetsko polje koje onda inducira kratke impulse u ritmu 100Hz posvuda po sklopu ako je sve u istoj kutiji. I onda ne bruji, nego gle 'shumi'. Odlicno obavljen posao, stvarno. Svaka odluka povlaci svoje prednosti i mane u cijeli sklop. Bez poznavanja osnova ce se samo jedna misterija zamijeniti drugom, mozda jos gorom.

Cetvrto, koja je razlika i koji elemet sluzi da je napravi, izmedju spoja dvije tocke za istosmjerni, u odnosu na spoj za ismjenicni napon - npr. ako zelimo da je spoj preko velikog otpora ili impedancije za DC ali skoro kratak spoj za izmjenicni signal (jer to ukljucuje i razne brumove, smetnje i shumove)?

Malo si razmisli o tome pa onda mozemo pricati o tome sto je bolje AC ili DC i koliko i uopce treba li napraviti DC lift grijaca.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Sljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju