Katarina C Horne

Katarina C Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet pro 27, 2019 7:02 pm

Nedavno sam krenuo sa izradom horna opet za 4 inch driver , Ima ih par koji jako fino sviraju pa zasto ne...
Raditi cu je na malo slozen nacin , horna ce biti okruglog presjeka od stakloplastike. Koje ce biti debljine , koristeni materijali , nacin gradnje cete uskoro vidjeti.
Komora ce biti u obliku jajeta prve 2/3 biti ce od drveta , zadnji dio di i usta od horne pocinju biti ce od stakloplastike.
Inace kad se radi tako slozena horna dobro je napraviti prvu probnu od nekog drugog materiala i laksu za izradu.
Ja u ovom slucaju necu to raditi ali nemoze se reci da ovakvu hornu nisam vec radio. Radio sam prije par godina hornu , drugog oblika , i razlicitog materiala ali istu po pocetnim mjerama , volumena komore, povrsine grla-usta , i rasta horne
cak je komora slicna i usta horne su na njenom kraju kao i meni sad
tema tu :D

viewtopic.php?f=38&t=3378" target="_blank" target="_blank" target="_blank

vec tada je bila ideja za napravit ovu . Fostex SOL 103 izvanredan i slusljiv zvucnik ,, pitao je malo jaca pojacala i s nekih 7-8 W dao je pristojan bas.
Iako traziti bas od 4inch drivera nije realno , treba se ga koristit s nekim dodatnim bass zvucnikom za prvi dio.
Sjecam se da sam onih prvih par dana sto sam imao na raspolaganju horne na slusanju bio jako zadovoljan. Mjerenja su bila dobra , zao mi je da nemam nigdje snimljenu fazu .
Treba se reci i da krajni korisnik nije nakon nekog vremena bio bas zadovoljan njima , imao je problema u jednom djelu di mu nisu pasale. U zivo nismo se sjetili nikad razgovarati o tome ali budemo ;) koji je razlog neznam ali volio bi ga otkriti.

Za ove nove horne ne treba znacit da ce radit isto , zapravo nemoguce je... za doznat dali ce biti bolje ili losije ima samo jedan nacin...
isprobat cu vise zvucnika koje imam , i u ovaj prvi par naj vjerovatnije ce zavrsit neki Tang Band W4
Ako bude se desilo da cu radit vise parova onda cu ici na fosteks :think:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet pro 27, 2019 7:07 pm

nacrt je priblizan ovome , zapravo krajnji je nastao odmah na sperploci na kojoj sam radio kalup
ali mjesta pregiba horne su ostala ista
tablica rasta se slabo vidi.. ali vjerujem da ce posluzit
moja horna zavrsava na 2770mm
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet pro 27, 2019 7:22 pm

komoru koja je od drveta je vec napravljena , nju bi inace radio na kraju ali pokazalo se bolje kad ju se odmah napravi i pusti malo da stoji. Drvo koliko kod da bilo suho kad se napravi ovakva kora a za sada mozemo i reci zdjela :mrgreen: ubrzo napravi male rubove koji se pod prste osjete.
S ovom trubom od stakloplastike imati cu posla jos kojih 2-3 mjeseca a dotle ce se drvo taman namjestit.
Drvenu komoru cu naravno prije montaze popbrusit sa smirgl papirom i lijepo je izgladit.
Opis kako je rađena komora se moze viditi tu viewtopic.php?f=10&t=2240&start=30" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Ovoga puta sam kalup radio na malo drugaciji nacin nego inace, ima dosta ravin dijelova koje sam mogao napravit na tokarskom . Mislim da ce ovako biti i preciznije.
Sad su mi ostali jos zavoji .
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet pro 27, 2019 7:25 pm

djelove kalupa sam samo vijcima pricvrstio za podlogu , nista ljepilo... moguce da mi zatrebaju opet ;)
na zadnjoj slici se vidi obruc od usta horne , njega kad ga pobrusim cu prepiliti na pola i svaki dio ce ici na jednu stranu kalupa
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Master of disaster » Pet pro 27, 2019 9:50 pm

Pao, izvrsno kao i obično! :clap: :clap: :dance: :dance:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la tom_hifi » Sub pro 28, 2019 7:41 am

Bravo bravo!! :) Čeka se nastavak.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la djmilicic » Sub pro 28, 2019 11:27 am

Si siguran da je to dobro? :D

BRAVOOOO! :clap: :clap: :clap:
djmilicic
 
Postovi: 183
Pridružen: Pon stu 05, 2018 9:54 pm
Lokacija: Beograd

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la cappucino » Sub pro 28, 2019 1:23 pm

Kad budu gotove, volija bin hi čuti poli mene doma ;)
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1613
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub pro 28, 2019 5:46 pm

djmilicic napisao:Si siguran da je to dobro?


probat nesto novo je uvijek dobro :D
neke stvari znam da ce se desit
defrakcije sa rubova kutije ( citaj novi valovi ) s ovim oblikom komore su svedene na minimum , to bi trebao biti +
unutarnji oblik komore također mislim da je dobar , barem bolji od kockastih
nekada sam mislio da je kugla dobar oblik, tu sam grijesio

podizanjem usta horne s poda smanjit ce se bas , u kojoj mjeri vidijet cemo
da se radio o nekom 6.5 ili 8 inch zvucniku tada se nebi ni malo brinuo.. samo tad bi horna trebala biti duza i veca
i s ovim nacinom presavijanja ne bi bila ugodna oku , sto priznali si mi to ili ne je bitno
da radim horne s 4inch FR zvucnikom koje bi se slusale same , bez dodatnog bass-sub zvucnika onda bi sigurno isao na B opciju ovih horni
slicne horne sa ustima na visini uha sam vec radio i zelim probat opet
poseban osjecaj daju
viewtopic.php?f=38&t=3603
tu mislim da sam trebao radit duzi put horne za ne imat problema s fazom
radio sam i horne okruglog presijeka , isto za 4 inch ,, volumen komore isti , grlo isto duzina horne priblizna 2.7m ali usta puno veca
viewtopic.php?f=38&t=3477
tu mislim da su mi usta trebala biti manja , pokazalo mi se da usta od 8 do 10 puta Sd ( povrsina zvucnika ) radi dobro
isto sad mi se prvi dio s dva uzastopna zavoja ne sviđa , ove horne moram jos dovrsit :? dugo vec stoje...

sad bi mogli pricat o materialima horne , i jos 100 stvari :D
ali evo prijedlog za naseg capucinna
cappucino napisao:Kad budu gotove, volija bin hi čuti poli mene doma

taman ti je mali visine da zabije prst u zvucnik :mrgreen: ali ako ih budes htio vozat lijevo desno dam ti ih na slusanje jako rado , biti ce mi drago dobit povratnu informaciju
a budu ti se svidjele kalup je na raspolaganju... a ako ti je smola mrska.. napravis ih od starih novina-papira vode i ljepila za drvo
ko mala djeca kad se igraju u skoli
i to nije sala... mogle bi zvucat i dobro , mozda i bolje
material je jeftin i lako dostupan , zapravo radis i dobro dijelo jer recikliras na nama vrlo drag nacin
zravrsnu obradu farbanje napravis da bude ko iz salona ...
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon pro 30, 2019 7:43 pm

nastavljam sa izradom zavoja
prvo se oznaci mjesto di mi dolaze polutke , dobro je na svaku poziciju i komad pisati mjere. Kod lijepljenja komada treba paziti i s koje strane crte se stavlja komad. Zbog debljine polutka koju se ne treba zanemariti , komadi idu na stranu di horna raste .
Pola komada sam napravio od plexia , ostalo mi ga je viska pa da se potrosi... njega se da jako precizno istokariti . Jedino kod tokarenja treba pazit jer zna puknut.
Jedan prsten mi se raspao ( jos sam i dobar... ) tako da zastitne naocale , rukavise su obavezne
Kasnije kad sam ga potrosio koristio sam neku tanku speru .
Sad... inace sam ove zavoje punio gipsom za knauf , sad bi probao nesto novo sto mozda bude i bolje. Probati cu ih zapunit pur pjenom , kad se osusi pobrusit , zastukat auto kitom i opet pobrusit.
Naravno prvo cu isprobati na jednom test komadu sa strane....
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju