RAZNI REFRESHI MALIH UREĐAJA

RAZNI REFRESHI MALIH UREĐAJA

PostPostao/la tubeman » Sub pro 28, 2019 7:31 pm

Izgleda da je Božićni prehrambeni ugođaj i očekivanje drugog, skorog vala ubio mnogima volju za forumom :)

Hajde, onda opet ću ja nešto nakeljiti.
Da ne filozofiram puno i da se ne trudim pojašnjavati ono što većinu ionako ne zanima idem samo s osnovnim stvarima i s po par slika

Jedan od takvih refresha je mali NORDMENDE MAMBO iz 1961. godine.
U to vrijeme su bila jako popularne kutije od šperploče presvučene skajem.
Osobno mi se takvi uređaji i najviše sviđaju, što zbog posebnog šarma kojim zrače, što zbog poštovanja prema beskrajnom trudu da se nešto takvo uopće napravi.
Danas se ulije plastika u stroj i frrr za čas ispadne koja stotina tisuća krasnih ali bezličnih ( :) ??) kutijetina.

Dakle...
Tranzić je stigao sav strgan, izubijan , izbušen i naravno, neispravan.
Trebalo je dosta "higijensko sanitarnih" radnji da se upristoji prvo kutija a onda i ostalo.
Dobra stvar je što skaj nije bio nešto posebno oštećen pa ga se vrlo lako uredilo i osvježilo.
Veći problem je bila ručka.
Napravljena je od plastike koja se sva ispigala.

Kvar elektronike nije bio velik. Sveo se na prekid žice u zvučniku. To je bilo dovoljno da se radio proglasi neispravnim i uz već navedeni očajni izgled proglasi kategorijom "3 za 10".
Dobro, nije baš tu ali nije bio ni bitno skuplji jer je došao pride uz puno atraktivniji Schaub Lorenz.



Uglavnom, nakon par sati efektivno, što je uključivalo uređivanje potenciometra, poliranje skale (i svega ostalog), uređivanje mesinganih dijelova, novih šarafa (NOS) te zamjenu nešto potencijalno loših dijelova ispao je prilično zadovoljavajući rezultat.

Na slici se ne vidi dobro par sitnih nedostataka (malko natučeni mesingani okov).
Isto tako vidi se da nedostaje dio opšavnog lima kojeg ću zakrpati s novonapravljenim komadom koji će se dograditi kad se posuši.
Isto tako, treba preko vrha slova nanijeti crvenu boju.

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAZNI REFRESHI MALIH UREĐAJA

PostPostao/la Schultz » Sub pro 28, 2019 7:56 pm

Neki dan sam u kvartovskom dućanu naišao na ovakve baterije i sa nostalgijom se sjetio onih "željezničarskih" lampi.... :-) :-D
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: RAZNI REFRESHI MALIH UREĐAJA

PostPostao/la tubeman » Sub pro 28, 2019 9:08 pm

Ima tih baterija posvuda. Istina je da se jedno vrijeme baš i nisu viđale ali vratilo se.
Isto tako, opet je moguće nabaviti i one od 3V (dva komada od 1,5V u istom kućištu).

Ali evo još jedan.

NORDMENDE MAMBINO D06 nalo manji i mlađi brat ovog iznad.
Godina proizvodnje 1963. i otprilike istih performansi i "topologije" ali je nešto jednostavniji
Jedan tranzistor manje, nema tonske kontrole, kanal preklopnik je jednostavniji a metalni obrubni lim je zamijenjen s plastičnim.
Isto tako, metalni dijelovi nisu mesingani već poniklani.

Restauracija je napravljena prije godinu dvije pa se više i ne sjećam što je sve rađeno, mada ne vjerujem da je bilo puno kompliciranije od ovog gore.

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAZNI REFRESHI MALIH UREĐAJA

PostPostao/la tubeman » Ned pro 29, 2019 6:05 pm

Malecki Austrijanac: EUMIG OKAY 331 IZ 1959.

Eumig je vrlo stara austrijska firma koja je proizvodila dosta modela radija i ostale zabavne elektronike, posebno kamera i projektora.
Ovo je relativno rani tranzistorski radio za onda vrlo modernog dizajna.
Kao i većina tranzistoraca tog vremena ima samo srednji i dugi val.

Nabavljen prije više godina u prosječno (lošem) stanju.
Restauriran relativno jednostavno i brzo.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju