raspberry Pi kao player

Re: raspberry Pi kao player

PostPostao/la yoke » Čet ožu 19, 2020 6:03 pm

ja kupio rPi4
namam hladila za njega...pa me malo strah da ga upalim...
mozda smislim nesto...

imam i tipkica doma...pa....polako ;)
bit ce nešto...
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: raspberry Pi kao player

PostPostao/la Master of disaster » Čet ožu 19, 2020 7:25 pm

Za četvorku su potrebna hladila?! Ine dolazi sa njima?!
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: raspberry Pi kao player

PostPostao/la yoke » Čet ožu 19, 2020 7:30 pm

Nema nista...
Procesor cak ima metal s gornje strane, za razliku od 3ke...

Ali normalno, sve ovisi o opterecenju...ali navodno da se grije "malo" vise

Nebi htio riskirati...stavio bi bar mali komad lima povise
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: raspberry Pi kao player

PostPostao/la tubeman » Čet ožu 19, 2020 7:38 pm

Kakvo hladilo trebaš?
Imam puno raznih, od pasivnih do ventilatorskih pa se možda nešto nađe …

Inače, da se i ja uključim malo u temu.
Duboko cijenim entuzijazam po pitanju RPI ali ga baš i ne dijelim :)
Već sam u nekim temama elaborirao svoje stavove pa neću više puno, ali ponukan (u trenutku slabosti) sumnjom u ispravnost istih, napravio sam par testova i isprobao nekoliko platformi. Pri tomu mi nisu bili presudne zvučne impresije već sve ono oko toga (način instalacije, dostupnost, mogućnosti i na kraju sučelje koje je izgleda mnogima presudno.

Zanemarimo sad to da je (po mojem mišljenju) RPi daleko podkapacitiran za ozbiljnije stvari osim "žvakanja" MP3ca i flacova te streamanja internet radija. Iole kvalitetan streaming filmova, što s interneta što s lokalnih medija (*) je ipak, bez uvrede, za njega svemirski brod.

Dakle, prvo sam instalirao IOS.
Prva verzija je bila totalno razočaravajuća jer osim nekakvog jadnog browsera i kakvog embedded softvera nije mogao ništa drugo, a i to nije baš letjelo :)
Novije verzije su bile sve bolje tako da se moglo i ponešto normalno instalirati.
Preslabo i daleko od očekivanja.
Jedna od dobrih stvari što je odmah prepoznao mali ( 5") LCD monitor, ali touchscreen funkcija nije radila.
Sve ostalo je funkcioniralo bez greške (wireless, mreža, BT,USB portovi, zvuk...) i bez ikakvih ispada.
Prepoznavanje vanjskih (uz malo dobre volje i mrežnih) diskova isto radi bez greške.
Presporo i nedovoljno.
Odustao.

Potom sam htio vidjeti što je to tako dobro kod razvikanijih playera.

Prvo sam instalirao Volumio.
Lako se instalira i obećava na prvu.
Ali...
Ne prepoznaje mrežne diskove i radi vrlo klimavo: više puta se skršio bez veze s tim da ga je dvaput trebalo ponovo instalirati.
Mreža mu se često random resetirala i gubila.
Ekran ne radi. Samo prelijeva neke šare po ekranu.
Napominjem da sam koristio 5" LCD TFT monitor rezolucije 800 x 480 namijenjen baš za RPI koji ima i HDMI priključak.
Imam i 7" sličnih karakteristika koji mi je priključen na microATX i koji bi MOŽDA radio ali nisam probao jer sam bio previše razočaran.
Zgodna opcija je upravljanje tabletom ili mobitelom i to vidim kao jedinu korisnu stvar.

Odustao.

Potom sam instalirao toliko opjevavani RUNE.
Za instalaciju je prilično nezgodan.
Za razliku od Volumia ne snalazi se predobro s hotspotom.
Kroz Wireless ga nisam mogao pronaći a s direktnim spajanjem je isto bilo problema.
Naime, većina to možda neće primijetiti jer im kućna mreža ima uglavnom aktivan DHCP pa će sve vjerojatno odmah proraditi.
Ali, tamo gdje se adrese dodjeljuju fiksno bude problema jer RUNE koristi 192.168.1.xx adresu dok jako puno (pa i ja) korisnika ima 192.168.0.xxx adrese pa je automatski uređaj nemoguće "vidjeti.
Problem je utoliko veći zbog filozofije novijih Windowsa oko konzultiranja gatewaya ako i on ima fiksnu adresu pa se onda sve "vrti" u krug ako se pokuša promijeniti vlastita adresa :)
Nakon petnaestak minuta zabave sam sve uspio pokrenuti i podesiti internu adresu u RUNEu.
Nakon toga je sve išlo jednostavno i brzo.
Povezivanje na NAS je prošlo glatko (kao i kod Volumia) ali i tu je bio problem s mrežnim diskovima.
Vjerojatno bi stvar proradila da se na serveru aktivira SMB protokol, ali nisam se s tim htio zamarati jer nisam vidio dovoljno potencijala :(
O mapiranju diskova ili direktnom povezivanju ne bih...

RUNE se pokazao puno stabilniji i (ono što radi ;) ) radi dobro.
Ali, brate, malo je to i kilavo.
Osim već standardnog "usisavanja" glazbe sve ostalo je prilično asketsko.
Radio streaming nisam uspio pokrenuti na zadovoljavajući način a u Library odjeljku je puno toga nejasno radi li uopće ili ne.

Dalje nisam imao više volje eksperimentirati jer nekako imam osjećaj da se ne isplati.
Ne zato što se s RPi ne bi mogao napraviti nekakav player koji radi, već zato što je to u usporedbi s davno opisanim microITXom prava smijurija.

Dakle, RPi kod mene ne igra više nikakvu igru. Možda ću od njega napraviti kakav internetski radio ili ga jednostavno škartirati.

Trenutno su sva moja očekivanja zadovoljena s uređajem od prije 4-5 godina.
Istovremeno vrti internet radio, više instanci filmova, na jedan priključak je spojen monitor, na dugi TV (treći je slobodan ;) ).
Mapira i povezuje diskove s više servera, NASa, bešuman je, mali i ništa ne troši i ne pita mjesecima.
Može služiti kao streamer i kontrolirati ga se s bilo kojeg Win 8-10 računala.
Da, ima i remote pristup. Uz BT ili WL priključak se može lako kontrolirati (ovisno o softveru) s notebooka ili mobitela.
Trenutno koristim USB vezu s DAC-om i sve to radi jako, jako dobro.
Bilo je više ljudi koji su me kontaktirali oko informacija i savjeta koji su to nabavili i vrlo su zadovoljni.
Neki su to još evoluirali s posebnim napajanjem, dualnim bootanjem i štatijaznam s čim.

Na kraju priče, kad se sve zbroji, priča nije bitno skuplja od RPi ja.
Današnje ITX ploče su još jače i jeftinije.
Možda ću ga utrpati u kakvu kutiju zajedno s ekranom i napajanje, a možda ostane ovako "razbacan" kao što je sad.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: raspberry Pi kao player

PostPostao/la yoke » Čet ožu 19, 2020 8:17 pm

tubeman napisao:Kakvo hladilo trebaš?
Imam puno raznih, od pasivnih do ventilatorskih pa se možda nešto nađe …


Hvala Tubeman...
mislim da ći ići na nešto što je baš za rPi4 jer me strah da mi ne otpadnu i prosetaju po unutrašnjosti DSPa...pa ću ići na nešto što se zavida :mrgreen:

RPI nije savršen,
ali mislim da radi jako dobro ono za što ga primarno misliš koristiti.

Vidim da spominješ RUNE pa pretpostavljam da si testiranje radio pred par godina jer je zadnja verzija RUNEa iz 2016...više se ne razvija...i mislim da ga više nitko ni ne koristi
možda griješim

Ja sa Volumiom nemam problema koje si ti naveo
imao sam problema sa NASom nakon jednog updejta ali na Volumio forumu ima kako se to riješi...
Jednom kad se pokrene svi ide tečno bez zastajkivanja
Jedino se čeka par sekundi ako je disk otišao na spavanje pa mu treba malo da se razbudi...
Strimanje radija radi, ima relativno ok izbor radio stanica, predinstaliran, ali ovisi što te zanima,
Po difoltu imaju ''lokalne'' radio stanice, ne znam točno koje, ali ima ih...ja slušam yammat fm, i tu sam morao potražiti pomoć oko IP adrese (preko volumio foruma) jer su i oni nešto prčkali...(jedno vrijeme je bio na difolt spisku ali je poslije nestao)
I strimanje radija ide glatko bez štekanja, preskakanja i slično...
Uglavnom radi sve ono za što je predviđen i to po meni radi odlično...

Jedna zamjerka je što nemam mogučnost slušanja BBC podcasta...i to mi je najveća mana...

nikad mi se nije srušio...a u pogonu je zadnjih godinu/dvije 24h na dan...nikad ga ne gasim
nikad nisam morao dva puta instalirati, reinstalirati

IP adresa mi je 192.168.0.20

pristupa se u sekundu bez obzira dali je s mobaca, laptopa, tableta....

Inače imam 2 komada
( sad i treći - jedna će biti za muziku, jedan za filmove spojen na projektor a treći spojen na TV)

Jedan rpi mi je za muziku (VOLUMIO) drugi je za filmove (KODI - LIBRELEC)

Davno sam zaključio da mi je bolje imati odvojene uređaje za različite namjene jer tad rade najbolje...
(nema prtljanja po postavkama, nema updejta vindovsa, drajvera..i sličnog...nema ručnog dodavanja kodeca...itd..itd....i nikad mi nece pasti na paet idem instalirati nešto što će mi poremetiti sve postavke)

Uglavnom, ni KODI mi ne radi probleme..upalim, odaberem film, kliknem skini titlove i vozi...

Možda si ti to isprobavao pred par godina, ali danas mislim da to sve skupa šljaka skroz uredno...

Uz to ni ne svira loše...
pred mjesec/dva kad sam složio sustav, kroz stan mi je prošlo par ljudi, koji su rekli da to sve skupa svira ljepo, u rangu dva najbolja sustava na zagreb hifi sajmu...nebitno...mozda su ljudi totalno gluvi...pitaj boga što se njima svidja
ali i da je u rangu bilo čega sa sajma mislim da kao izvor opravdava cijenu od 400kn za goli uredjaj...

Mozda je PC bolje rješenje, možda je laptop još bolje...ali meni je to sve skupa više zafrkancije da se pošteli da radi, uz strah da za dva dana neće ništa raditi jer je eto, po deseti put, u dva dana, uletio nekakav updejt vindovsa...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: raspberry Pi kao player

PostPostao/la drz » Čet ožu 19, 2020 8:37 pm

Ne znam od kuda tako loša iskustva s rpi, jer od 3. generacije manje-više sve radi odlično. Streamanje filmova ide bez ikakvih problema (žičanom mrežom), softver (libreelec) radi vrlo stabilno i pouzdano (non-stop upaljen po nekoliko mjeseci). Komfor je izuzetan - nakon početnih postavki, daljnje upravljanje je putem daljinskog od televizora. Filmovi se nalaze na mrežnom disku i sve radi bez bilo kakvih problema.

Što se audio servera tiče, iskustva su mi još bolja. Rpi služi kao headless server i player u jednom.
Instaliran je PIcoreplayer koji "vrti" squeezebox center server (LMS) i squeezelite player.
Wifi vezom je povezan s mrežnim diskom na kojem je glazboteka, a USB vezom s DACom. Za manje zahtjevne namjene moguće je koristiti i Rpijeav analogni audio izlaz.
Obzirom da već 15ak godina koristim squeezebox u raznim oblicima (classic, radio, duet i touch), rpi kao uvijek upaljeni headless server mi je izuzetno koristan (squeezeboxi, osim toucha, bez servera rade samo kao internet radio putem mysqueezebox online servera).
Picoreplayer na rpiju radi super stabilno - nema nikakve potrebe za resetiranjem, rebootanjem i sličnim - jednostavno radi. Iako postoji i mogućnost priključivanja ekrana (#tubeman ... ekran bas za rpi je jedino sluzbeni 7" touchscreen) nisam koristio tu mogućnost jer mi ne treba. Upravljanje putem neke od android aplikacija je komforno i jednostavno (koristim squeezer).
Obzirom na dugovječnost i rasprostranjenost squeezeboxa, za LMS postoji brdo pluginova sa bezbroj mogućnosti prilagodbe, pa, uz neke od njih LMS (i rpi) bez problema "vrte" DSD fajlove, po želji upsamplira ili reformatira fajlove ili čak upravlja vanjskim USB DVD diskom pretvarajući Rpi u CD plejer (princip rada je da LMS ripa disk u memoriju iz koje se reproducira kao bilo koji drugi audio fajl).
Što se utjecaja napajanja na zvuk tiče, nisam primjetio bilo kakvu promjenu koristeči punjač za mobitel, jači svičer ili linearno napajanje.
USB veza s DACom je također besprijekorna, a rpi 4ka čak i DSD128 fajlove preko wifija reproducira bez "štucanja".
Volumio, Rune i Moode sam probao prije nekoliko godina, ali nisam bio zadovoljan stabilnošću, komforom upravljanja internet radiom, a osobito stabilnošću upravljanja s velikom glazbotekom (2tb+) na mrežnom disku.

PS LMS ima i plugin za BBC ;)
drz
 
Postovi: 119
Pridružen: Ned pro 15, 2013 8:29 pm
Lokacija: Zagreb

Re: raspberry Pi kao player

PostPostao/la tubeman » Čet ožu 19, 2020 9:00 pm

Prije 20 godina bih se potpuno upustio u tu priču ali danas više nemam živaca za to.
Zato pokušavam stvari napraviti maksimalno koliko se može da ne mijenjam svako malo.
S previše se stvari bavim, a niti jedna nije jednostavna :)
Slažem se s Tvojim pristupom i više puta sam napisao da ne sumnjam da RPi odrađuje dobro ono za što je namijenjen, dapače, siguran sam da ne radi ništa lošije od puuno skupljih uređaja s markicama.
Zato i je popularan kod DIYera (i dalje) jer se za razumnu cijenu dobije puno veselja, a k tomu i "DoItMyself" efekt što je ,naravno, neprocjenjivo :)

Zašto sam bio pomalo kritičan"?
Osobno me samo sučelje ne pali previše.
Jasno je da se puno pažnje treba posvetiti što jednostavnijoj instalaciji i kasnije pouzdanosti.

Zato kod ovog svojeg najviše koristim VLC player koji ima dosta jednostavno sučelje ali ima sve ono što mi treba. I više.
Osim toga koristim svoj vlastiti player koji sam napravio prije malo manje od 20 godina i koji dan-danas radi bez ikakvih dopuna.
Tu imam svoju vlastitu bazu glazbe koja je ripana i obrađena kroz njega pa mi je to i najjednostavnije budući u umetnutom vlastitom ID tag layeru fajlova (neovisno o tipu) imam spremljene dodatne podatke koji su mi bili potrebni jer se softver razvijao za radio stanice koje su trebale dodatnu atribuciju osim one u klasičnom ID3Tagu i u nekima od njih se i danas "vrti".
Po današnjim mjerilima nije lijep ali je izuzetno pouzdan i "širok".
Planirao sam ga malo osuvremeniti ali pitanje je kad :)

RPi povremeno testiram zadnje cca dvije godine, zadnji put ovaj tjedan.
Imam par kartica s različitim sustavima pa mogu napraviti i "blind test" ako treba :evil: .

Inače, laptop u pravilu nije najbolje rješenje, dapače nije niti poželjno ali u nuždi i svakodnevnom životu se često ne može birati.
Daleko je od istine da je "što bolji i skuplji" laptop "to bolji" i za sviralicu.

Ovi ITX malci (praktički svi a posebno oni sa single 5V napajanjem) su daleko najzgodniji.

No, da ne skrećem previše s teme :)


Dopuna..
Vidim da je i drz napisao nešto.
Nisam ja niti rekao nešto drugo nego što Si naveo na kraju za ova tri playera.
Ne velim da RPi nije stabilan, već da ti softveri nisu nešto.
E, sad kad bi se nabavljala konfiguracija koju si naveo, pitanje je koliko je to zafrkancije i koliko sve to na kraju košta.
Jedno je evolucija kroz godine a drugo je kad hoćeš na brzaka i iz opanaka uskočiti u Rolls :)

Zato ja koristim ono što znam i što sam "izevoluirao" kroz godine :)

Koje je rješenje najbolje?
Sva su dobra ako se s tim osjećaš dobro i ako to radi ono što ti treba.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Prethodni

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost