Dayton Audio PS220-8 8"

Dayton Audio PS220-8 8"

PostPostao/la dredder » Sri tra 01, 2020 11:03 pm

Sjećate se da sam se raspitivao za gradnju zvučnika. Odlučio sam se za full range, zvučnik u naslovu da izbjegnem skretnice i komplikacije. Visoko osjetljiv jer moja pojačala iako su vrhunski napravljena (bravo yoke! :D ), nemaju previše snage, pokriva od 40 - 25,000 Hz, lijepo izgleda, ima dobre ocjene itd.


DAKLE! Imam par pitanja. Prvo da li da naručim sa soundimports ili sa parts express koji ima niže cijene ali brine me poštarina. Drugo, veličina kutije, u calculatoru na stranici http://www.bcae1.com/spboxnew2.htm" target="_blank sam izračunao da je za taj zvučnik pogodniji ported kutija (bas reflex?) od kompresijske, thiele s/p parametri su vam tu pri dnu stranice, https://www.soundimports.eu/en/ps180-8.html" target="_blank.

Postoje dvije brojke koje me brinu prva je Compliance Equivalent Volume (Vas) koja je 90l i druga pri dnu Vented Volume1.15 ft.³ kad se preračuna to je 27.5l. KOLIKO JA KUŽIM mene treba zanimati druga brojka jer koliko sam čitao (Vas) je brojka pri kojoj zvučni valovi unutar kutije imaju utjecaj na pomicanje membrane drivera =0 tako sam ja to skužio nekako nebitno sada, ali meni to ne treba a buni me što neki likovi trpaju taj driver u 90l bass reflex kutije kao ovaj čovac http://andyjo.com/articles/projects/mai ... akers.html" target="_blank a ja sam namijenio 27l kutiju. Je li to premaleno? Ako jest ići će zvučnik broj manji-PS 180 isto dayton.

Treće, je li moguće predampirati kutiju, imam akustičnu spužvu koju želim iskoristiti umjesto filca da oblijepim unutarnje stranice kutije ali ne želim ubiti zvuk.

Četiri, položaj bas porta ide dolje ili naprijed, zbog blizine zida ne može na stražnju stranicu, to ok?

Eto puno pitanja, bilo bi mi drago da se netko sa komentarom uključi iako ću ja napraviti po svom :D Pišite, pišite, pišite :violin:
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Dayton Audio PS220-8 8"

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri tra 01, 2020 11:37 pm

:dance:
pitanje i za tebe
znaci ogranicen si s prostorom ? zelio bis da ti ipak kutije nisu velikih dimenzija 8-)
gledao sam taj zvucnik jos davnao ... budem ga izvrtijo kroz par simulatora
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Dayton Audio PS220-8 8"

PostPostao/la Bepone » Sri tra 01, 2020 11:40 pm

prevelika membrana da bi prosao kao fullrange.. mislin da je bolje uzeti RS225 midbass i onda gore visokotonac, vjerovatno ce nakon baffle stepa i ravnanja karakteristike, gornji kraj pasti previse..tako da ce i ovome PS trebati visoki
evo ja bas planiram uzeti 4 kom RS225..
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Dayton Audio PS220-8 8"

PostPostao/la Bepone » Sri tra 01, 2020 11:42 pm

narucuj samo iz EU nemoj ni gledat iz amerike… ako ces od saundimports 20-30e je postarina, mozda moremo kombinirat i ja bi si uzeo neke pa cemo podijelit
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Dayton Audio PS220-8 8"

PostPostao/la dredder » Sri tra 01, 2020 11:51 pm

Pao Pepeo napisao::dance:
pitanje i za tebe
znaci ogranicen si s prostorom ? zelio bis da ti ipak kutije nisu velikih dimenzija 8-)
gledao sam taj zvucnik jos davnao ... budem ga izvrtijo kroz par simulatora

Tako je, soba za slušanje nije velika.
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Dayton Audio PS220-8 8"

PostPostao/la Bepone » Sri tra 01, 2020 11:52 pm

dredder napisao:Sjećate se da sam se raspitivao za gradnju zvučnika. Odlučio sam se za full range, zvučnik u naslovu da izbjegnem skretnice i komplikacije. Visoko osjetljiv jer moja pojačala iako su vrhunski napravljena (bravo yoke! :D ), nemaju previše snage, pokriva od 40 - 25,000 Hz, lijepo izgleda, ima dobre ocjene itd.:

inace fullrange ako je dobar i dalje najbolje svira u podrucjima gdje 2-sistemci imaju skretnicu i to je u najiritantnijem dijelu spektra---od 1-5kHz .. cak je dobro da je tu malo zvucnik uvucen, da mu je malo manja amplituda , lakse ce sjest uhu...a FR koji tu ima peakove nikako ne kupiti jer zvuci uzasno..
primjer jednog koji je tu ravan je fostex FE103En, super zvucnik, moze se slusati do kraja zivota i zivjeti sa njime, ali je samo 5w
primjer jednog koji je tu iritantan FE207,
primjer jednog koji je tu suh i anemican- Tang band 1320
jos jedan primjer iritantnog Alpair 12p
itd itd...
znaci fullrange kao koncept je odlican , najmuzikalniji zvuk na lmapama, povezan, bez skretnice, lagan za pojacalo, tockasti izvor zvuka, imaging..ali nazalost kao koncept ne postoji (ili fali bassa ili su jako losi visoki), ili je jako skup (jordan eikona) ili je jako iritantan-vecina..

rjesenje ako se ide na FR je odreci se malo bassa, napraviti baffle step korekciju, i notch-filtere gdje zvucnik "strsi" do granica prihvatljivog
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Dayton Audio PS220-8 8"

PostPostao/la Bepone » Čet tra 02, 2020 12:18 am

sirov driver, bez obrade
d1.png
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Dayton Audio PS220-8 8"

PostPostao/la Bepone » Čet tra 02, 2020 12:30 am

d2.png
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Dayton Audio PS220-8 8"

PostPostao/la Bepone » Čet tra 02, 2020 12:31 am

samo treba ec da svi ovi filtri "ubiju " driver i da je sve ove "notcheve" bolje raditi aktivom-ekvilajzerom ili dspom, a ne pasivom..
d3.png
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Dayton Audio PS220-8 8"

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet tra 02, 2020 12:36 am

dredder napisao:Tako je, soba za slušanje nije velika.


nesto sto sam odmah vidio na brzaka je da zvucnik bi bio pogodan za BR kutiju ali ne za onu od 27 litara , ipak premalo
prije ce se kretati od 70 do 80 litara
tu imas neke jednostavne kalkulatore pa se igraj :D
http://www.mh-audio.nl/Calculator.html" target="_blank" target="_blank
za 70 litrenu kutiju bimenzije bi ti bile cca. 67x41x25 cm ako je to puno gledaj neki 8 inch driver s manjim Vas-om
ili idi na neki manji zvucnik

Bepone napisao:znaci fullrange kao koncept je odlican , najmuzikalniji zvuk na lmapama, povezan, bez skretnice, lagan za pojacalo, tockasti izvor zvuka, imaging..ali nazalost kao koncept ne postoji (ili fali bassa ili su jako losi visoki), ili je jako skup (jordan eikona) ili je jako iritantan-vecina..


Kod FR zvucnika uvijek volim koristit zvucnike koje sam imao prilike poslusat , zna se desiti da neke zvucnik ocara a nekima da je prosjecan nis posebno...
ali kad je zvucnik los tu se ljudi prije sloze... ;)
mislim da nikad nisam slusao FR zvucnike od DaytonAudia... pa i zato sam na ovu 8cu zaboravio
ali ne vjerujem da je losa
to sto spominje bepo da ce mu falit u zadnjem dijelu je moguce , kod FR -a to ovisi na sto je covjek navikao slusat a i koliko godina ima
Npr. nakon sto se slusa Fostexov fe103 na 90% 8ca ce ti falit visokih :D ta 103ca je i meni jako slatka...
pa onda opet dođemo na kompromis s bass-om
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju