Opremanje radionice

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet svi 22, 2020 5:54 pm

da se expresno pohvalim jednim strojem kojega sam si napokon nabavijo ,, i to na niti 1 km od mene
blanja KITY 636 malo premala za ozbiljne stolare ali odlicna za hobiste poput mene...
naj bitnija stvar je da blanja ima i debljacu , bez koje se ipak ne moze
do sad sam se snalazio kod lokalin stolara ali sad ce biti puno lakse :D stol je dobar , ljevan, dimenzija 110 cm sirine 260mm
motor od nekih 4 Kw
stroj ce pitat malo stimanja da se dovede u izvrsno stanje ali isplatit ce se
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet svi 22, 2020 7:31 pm

Lijepa spravica.To i cirkular dva najosnovnija alata za obradu drveta. Mislio sam uzeti jednom onu iz bauhausa(einhell ili tako nešto) ali nakon iskustva prošlog vikenda nema šanse,osim ako nije drugačije dizajnirana. Što se desilo. Mi gurnemo drvo a ono dikerica ne vuče, gledamo koji đavo?!! :?: :?: Pa sve se vrti,prijenos sa motora na nož i valjke radi ali valjak se napunio sa piljevinom. Kako ga očistiti,pa jednostavno, odšarafiš sve i jedan šaraf na dikerici, razmontiraš ju kao što lego kocke,očistiš valjke i onda složiš i tako ukrug... Uporan u nekim stvarima možda jesam ali u ovoj bacio bi sve u 3PM. Druga stvar nema šanse da se kroz nju protjera neki suhi hrast ili tako nešto. Počne da se trese,ne skida ama baš ništa. Tako da smo na tračnu brusilicu pobrusili patinu i vozi.

Inače prije nekih 5-6 godina prijatelj prodavao malu kombinirku, nešto poput ovoga tvojega samo što ima cirkular,a cijena nikakva, sram bi te bilo cijenkati se,a nemam prostora di da ju stavim...

Baš me zanima kako se ova tvoja ponaša sa nekim fest tvrdim vrstama drveta.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la pamook » Pet svi 22, 2020 9:15 pm

Pao, čestitke na prinovi... bit će to "taman" - ni preglomazno a uvijek pri ruci :clap: :clap: :clap:

Khadgar - ne znam kako ste i što "radili", ali ove male dikerice rade dobro samo mora ići pomalo i u puno prolaza... zato i jesu cijenom kakve jesu, ali s razlogom se to sve skupa zove "hobi".... do sada sam podosta hrasta, jasena, mahagonija, čak i onu tvrdokornu masarandubu provlačio kroz stroj, i nikad ovih opisanih problema... samo tanašno i više prolaza... evo na fotki dužice od hrastove kace što sam uhapsio od šogora, on htio spalit... sve odradi, bez ikakvog zaštopavanja :)

20190502_155534.jpg


20190502_155544.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon svi 25, 2020 4:21 pm

pitao sam prijatelja na posudbu mikrometar , koji ce mi trebati za kontrolu i postavljanje stolova blanje u ravninu
pa sam dobio ovaj novi na poklon :whistle:
mora se znat di ici pitat stvari... :mrgreen:
urica mi je vise puta do sad zatrebala .., dobro ju je imati
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Bepone » Pon svi 25, 2020 6:44 pm

pamook napisao:Khadgar - ne znam kako ste i što "radili", ali ove male dikerice rade dobro samo mora ići pomalo i u puno prolaza... zato i jesu cijenom kakve jesu, ali s razlogom se to sve skupa zove "hobi"....

ja bio prisutan kad se noz razletio, na tresnji koja je onako meksa, nozevi samo da su ostri do ekstra ostri i sve je ok, ali kad pocne zvuk trtrtrtrtrtr, vrijeme je za kacigu :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon svi 25, 2020 6:55 pm

Pamooče, da li čistiš valjke koji guraju dasku jer kod prijatelja se baš tamo nakupila hrpa piljevine.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la tubeman » Pon svi 25, 2020 8:07 pm

S ovakvom malom dikericom sam imao samo dobra iskustva.
Ove iz bau-nešto imaju smo jednu manu - preuske su jer 160 mm koliko zahvaćaju je jako na knap.
Jednu takvu sam prije više godina posudio bratu za neki kratkotrajni angažman, i odradila je čudo jedno.
Praktički na kubike dasaka je izravnala bez ikakvih problema dok nije krepao motor pa sm ju morao otpisati :)

Najvažnije je blanjati malo po malo.
Kroz dikericu ne bi trebalo tanjiti više od 1 mm odjednom što, naravno, ovisi i o materijalu. Neki može malo manje, neki malo više.
Isto tako svaka ima priključak za usisivač što nikako ne treba izbjegavati jer se može dogoditi ono na što se Khadgar žalio.
Osim toga, drastično se smanji količina piljevine koja leti na sve strane ;)

Trenutno (opet) imam isto takvu koja radi bez greške, ali kao što sam napisao, malo je "preuska".
Barem 200 mm bi bilo puno bolje pa se već naziru planovi za Metabo Deda-mraz varijantu od 250 mm :)
Na žalost ne mogu si prostorno priuštiti ništa puno veće ali mi i ne treba.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la pamook » Pon svi 25, 2020 9:52 pm

Khadgar2007 napisao:Pamooče, da li čistiš valjke koji guraju dasku jer kod prijatelja se baš tamo nakupila hrpa piljevine.


-ne, ništa nisam morao čistiti, osim što na kraju "posla" pokušam istresti što više nastale piljevine iz zakutaka stroja... dok se radi, ništa nisam čistio niti je priključen na usisavač (nemam ga, zasad), a piljevine zbilja bude svuda i podosta :lol: :lol:

tubeman napisao:S ovakvom malom dikericom sam imao samo dobra iskustva.
Ove iz bau-nešto imaju smo jednu manu - preuske su jer 160 mm koliko zahvaćaju je jako na knap.
.....

Najvažnije je blanjati malo po malo.
...

Trenutno (opet) imam isto takvu koja radi bez greške, ali kao što sam napisao, malo je "preuska".
Barem 200 mm bi bilo puno bolje pa se već naziru planovi za Metabo Deda-mraz varijantu od 250 mm :)
Na žalost ne mogu si prostorno priuštiti ništa puno veće ali mi i ne treba.



upravo ovo što reče Tubeman - pomalo, u više prolaza... a da je 160mm malo, jest... i ja sam zagledao neku od Metabo minijatura, ali ...naravno ... tu i tamo naletim u oglasniku na "pravu" ali to opet povlači za sobom hrpu drugih problema i zahtjeva, a neće se toliko koristiti... iako bi bilo odlično imati nešto što može "provući" 400mm ili malo šire... o da :D
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la tubeman » Pon svi 25, 2020 9:54 pm

Eh, da.
Ostanimo na zemlji.
Tako je i moj brat razmišljao...
Pa sa da ima i frezu, pa da ima 40 cm.
Na kraju je ostao bez prsta i pol :(
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la pamook » Pon svi 25, 2020 10:00 pm

...da, to je sveprisutna jeza kod svakog rada sa bilo kojim strojem... koliko god se trudio biti skoncentriran i pazljiv, tu i tamo se provuče kakva distrakcija, srećom bez posljedica...nadam se i dalje takvom statusu :|
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost