Soft start

Re: Soft start

PostPostao/la s@ki » Uto ruj 10, 2013 8:52 pm

evo ga :D
Slika
Untitled by saki_zg, on Flickr

majčicu mu... nadam se da nisam jedini koji u chipoteku i sl dućane ide po jedan otpornik :lol: :lol: :lol:

Uglavnom, preuzeo danas i ostatak proizvodnje :geek: , ostalo je i nešto viška pa dofuram na ŽF ako kome treba...
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Soft start

PostPostao/la sonny » Uto ruj 10, 2013 9:33 pm

Kolega je nedavno hitno trebao 1 komad 3R3 5W za neki aparat za zavarivanje...
Dok je on šarafao po istome, mene je poslao u nabavku po taj 1...
Naravno da sam ih kupio odmah 5...
I šaku drugih dijelova za sebe jer me bilo sram kupiti samo 1 otpornik :mrgreen:
Mislim da bi me gazda od Holexa naglavačke izbacio iz trgovine...
A kamoli da sam ga za to još tražio i R1 :lol:
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Soft start

PostPostao/la s@ki » Uto ruj 10, 2013 9:39 pm

meni se preko nekoliko puta desilo da idem u kupovinu zato jer mi fali neki otpornik od par lipa :doh:
al ajd, naletio sam na nešto drugo pa se odlazak isplatio, no o tome u drugoj temi :D
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Soft start

PostPostao/la s@ki » Čet ruj 12, 2013 12:46 pm

sonny napisao:To ćete dijelit' ko privjeske na ŽFu :?:



Evo ga, samo za tebe :twisted: :whistle:
Slika
Untitled by saki_zg, on Flickr
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Soft start

PostPostao/la davorin » Čet ruj 12, 2013 1:03 pm

s@ki napisao:
sonny napisao:To ćete dijelit' ko privjeske na ŽFu :?:



Evo ga, samo za tebe :twisted: :whistle:
Slika
Untitled by saki_zg, on Flickr

Predpostavljam da bi većina voljela vidjetii zalemljenu varijantu kao privjesak, sa već spojenim mrežnim dijelom i transformatorom pride!? :mrgreen:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Soft start

PostPostao/la s@ki » Čet ruj 12, 2013 1:07 pm

je... i to nekom iz tvoje kolekcije minijaturnih trafića :twisted:
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Soft start

PostPostao/la Dean » Čet ruj 12, 2013 6:59 pm

s@ki napisao:je... i to nekom iz tvoje kolekcije minijaturnih trafića :twisted:

Već vidim Elvisa kak nosi trafiče, a u zubima drži pločicu za soft start ! :lol:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Soft start

PostPostao/la sonny » Čet ruj 12, 2013 10:12 pm

s@ki napisao:
sonny napisao:To ćete dijelit' ko privjeske na ŽFu :?:



Evo ga, samo za tebe :twisted: :whistle:
Slika
Untitled by saki_zg, on Flickr

Uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :D :clap:
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Soft start

PostPostao/la tubeman » Čet ruj 12, 2013 11:15 pm

Prije koju stranicu sam obećao premjeriti nekoliko tipova kondenzatora kako bih potvrdio "svoju" teoriju o ovim X2 i Y kondenzatorima:
Na žalost, tabovi ovdje ne funkcioniraju pa nije sve baš previše pregledno, ali ono važno odmah se uoči.
Napravio sam nekoliko osnovnih mjerenja na nekoliko tipova kondenzatora i to s tri osnovne frekvencije.
Mjerio sam kondenzatore od 470 nF. Jedino je zadnji (Mundorf SIO) 330 nF, jer veće nemam.
Prednost malo "ozbiljnijih" mjerača je što se može odabrati frekvencija i tip mjerenja i vidici su tako dosta prošireni u odnosu na ove jednostavnije.
No, cijela priča možda malko pomogne u razrješavanju nekih nedoumica i "dogmi".
Osnovna razlika između "dobrih" i loših" (ovisno o njihovom mjestu u lancu) kondenzatora za audio primjenu je ta što bi "dobri" trebali imati što konzistentnije karakteristike na svim frekvencijama.

RIFA x2 i WIMA MP3 to očito nisu jer im kapacitet dosta "šara". Isto se događa i sa ESR-om i serijskom omskom komponentom.
Vishay je isto postojan do 10 kHZ, ali negdje pri 100 kHz mu je kapacitet malo "pobjegao prema dolje).
Ostale veličine su ostale.
Iznenadila je stara Iskra (ugodno), a Mundorf i crvena WIMA su prema očekivanjima, s time da Mundorf košta skoro pedeset puta više :(
Ovdje moram reči da se od WIME puno očekivalo (praktički sam očekivao vrlo usku borbu s Mundorfom) što se i obistinilo.

To samo ide u prilog teoriji da se WIMA MKP doista može bez straha uzeti kao standard i da ne teba puno tražiti uokolo :)
Dobro je i to da kada se premjeri dvadeset komada, dobiju se praktički posve isti rezultati.

Naravno, postoji još niz različitih veličina koje se mogu "mjeriti", ali mislim da je već ovo sasvim dosta.

Druga je stvar kako će pojedini tip kondenzatora pridonijeti zvuku, ili što ćemo si umisliti, ali ovo su neka fakta, i tko se malo više bavio kondenzatorima, sigurno će znati izvući pokoji zaključak.

Ima još puno različitih tipova za premjeriti i "uzeti u obzir", ali i to će valjda doći na red.
Htio sam samo zorno prikazati da ovi X i Y kondenzatori možda i nisu baš najsretniji za svaku primjenu u audio tehnici.
U ovom projektu će biti više nago dobri, ali za primjenu u putu signala nisam posve uvjeren.

*************************************************************************
freq RIFA X2 WIMA MP3 WIMA MKP10 ISKRA MKP VISHAY MUNDORF

100 Hz
C : 0.486 C : 0.471 C : 0.474 C : 0.459 C : 0.482 C : 0.347
D : 0.007 D : 0.008 D : 0.000 D : 0.000 D : 0.001 D : 0.000
ESR: 25.01 ESR: 29.50 ESR: 0.14 ESR: 0.22 ESR: 4.8 ESR: 0.3

1 kHz
C : 0.485 C : 0.463 C : 0.474 C : 0.459 C : 0.481 C : 0.347
D : 0.007 D : 0.011 D : 0.000 D : 0.000 D : 0.03 D : 0.000
ESR: 3.39 ESR: 4.17 ESR: 0.19 ESR: 0.13 ESR: 0.1 ESR: 0.14

100 kHz
C : 0.469 C : 0.438 C : 0.473 C : 0.456 C : 0.465 C : 0.348
D : 0.04 D : 0.046 D : 0.014 D : 0.017 D : 0.03 D : 0.18
ESR: 0.13 ESR: 0.16 ESR: 0.04 ESR: 0.05 ESR: 0.1 ESR: 0.08


-------------------------------------------------------------------------
C - kapacitet
D - Faktor gubitaka
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Soft start

PostPostao/la Schultz » Čet ruj 19, 2013 1:52 pm

Koliko su bitni otpornici od 10ohma...? Tj da preformuliram pitanje....

Imam nešto otpornika od 10 ohma (malo) i nešto otpornika od 12 ohma (više) pa me interesira da li ukupni otpor te linije može biti recimo 44 ohma umjesto 40 ohma... Mislim da da jer to je u tolerancijama +- 10% ali bolje da pitam, jel' te?
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Edison pregledava forum i 1 gost