PCB bušilica
Nakon par dana konstantnog rada iz podruma je izašlo novo pomagalo. Riječ je o "mini" stalku za bušilicu za bušenje tiskanih pločica. Već dugo vrijeme nemam neki stalak za mini bušilicu od kako mi je vrisnuo neki jeftino ćesme iz chipoteke i od onda bušenje se svodilo bušilica u ruku i udri, i nakon stotinjak rupa ruka u grču,boli za popizditit a nigdje neke masažerke da to zaliječi,ne treba joj čak niti ulje imam toga par litara u podrumu.
Projekt je krenuo tako da sam mislio iskoristiti višak linearnih ležajeva koji će mi samo stajati tko zna koliko. Nakon pretraživanja podruma u potrazi za nekom šipkom koja bi glumila vodilicu došao sam do zaključka da mogu zaboraviti na standardne Al šipke jer imaju žnj toleranciju. U tom trenutku je uletio Micro sa gotovom vodilicom sa ležajevima. Kada sam došao kući iz Splita lijepo me je čekao otvoren paketić(staroga je zanimalo koji đavo sam opet dobio
) i vidim ja bome dobre vodilice vidi se da nisu neke bezaveze.
Svi dijelovi na hrpi. Znači imamo ručicu za spuštanje bušilice,vodilice,motor(plan za kasnije),federe,ležajeve,od sipasa napravljen držač za bušilicu/sajlu i još par sitniša,
Pogled na rupu kroz koje će ići neko vreteno koje će pokretati bušilicu gore/dolje umjesto ručnog pogona,
Osvijetljenje, u igri je LED strip kojeg mi je Dean dao davnih dana i koji mi je stajao sve do sada neiskorišten,pa rekoh zašto ne baciti neko osvijetljenje. Mogu reći da je sasvim ok,svjetlo ne tuče u oči i lijepo osvijetli površinu.
Bušilica složena,podešena i u pogonu. Ne treba neki veliki trud da se pritisne poluga a ako se hoće ići na "tvrđe ili mekše" zato služe one rupe u polugama da se podesi krak i sila potrebna za pritisak,
LED montiran i u akciji,
Pogled odozgo
Krupni plan federa bez kojih ovo ne bi funkcioniralo i to je zapravo jedini trošak od prevelikih 18kn u cijeloj priči. Znači moto Žarulaša je bio u igri. Iskoristiti sve ča se ima na lageru,kod susjeda/e jer su krizna vremena.
Slika cijele mašinerije.
Jučer sam također vidio dok sam nešto rovao po ladicama jedan stari punjač/adapter od Alpha tools aku-bušilice koji bi mogao biti savršen sa pogon LEDica i kasnije elektronike i step motora. Jest da je na 18V a treba 12V i manje, ali kada je nas DIYere tako nešto omelo da krenemo u realizaciju onoga ča smo zamislili.
Za kraj se zahvaljujem Microu na donaciji glavnog dijela. Deanu na tome ča sam imao LED strip koji je zgodan dodatak bušilici i Grunfu(hebemu miša daj se malo javi na forum
) koji mi je na Triode Festivalu u Bjelovaru dao onaj mali step motor. Evo jedan ovogodišnji plan je izvršen,križamo ga na popisu i idemo dalje.
P.S.
Micro ne znam od kakvog je materijala onaj blok u kojemu su nabijene vodilice ali bome sam se dobrano pomučio da ga probušim,tvrd je za popizditi,ali dobro je da imam svoga majstora koji ima trofaznu stupnu bušilicu i zna naoštriti borere tako da se možeš brijati sa njima.
Projekt je krenuo tako da sam mislio iskoristiti višak linearnih ležajeva koji će mi samo stajati tko zna koliko. Nakon pretraživanja podruma u potrazi za nekom šipkom koja bi glumila vodilicu došao sam do zaključka da mogu zaboraviti na standardne Al šipke jer imaju žnj toleranciju. U tom trenutku je uletio Micro sa gotovom vodilicom sa ležajevima. Kada sam došao kući iz Splita lijepo me je čekao otvoren paketić(staroga je zanimalo koji đavo sam opet dobio
Svi dijelovi na hrpi. Znači imamo ručicu za spuštanje bušilice,vodilice,motor(plan za kasnije),federe,ležajeve,od sipasa napravljen držač za bušilicu/sajlu i još par sitniša,
Pogled na rupu kroz koje će ići neko vreteno koje će pokretati bušilicu gore/dolje umjesto ručnog pogona,
Osvijetljenje, u igri je LED strip kojeg mi je Dean dao davnih dana i koji mi je stajao sve do sada neiskorišten,pa rekoh zašto ne baciti neko osvijetljenje. Mogu reći da je sasvim ok,svjetlo ne tuče u oči i lijepo osvijetli površinu.
Bušilica složena,podešena i u pogonu. Ne treba neki veliki trud da se pritisne poluga a ako se hoće ići na "tvrđe ili mekše" zato služe one rupe u polugama da se podesi krak i sila potrebna za pritisak,
LED montiran i u akciji,
Pogled odozgo
Krupni plan federa bez kojih ovo ne bi funkcioniralo i to je zapravo jedini trošak od prevelikih 18kn u cijeloj priči. Znači moto Žarulaša je bio u igri. Iskoristiti sve ča se ima na lageru,kod susjeda/e jer su krizna vremena.
Slika cijele mašinerije.
Jučer sam također vidio dok sam nešto rovao po ladicama jedan stari punjač/adapter od Alpha tools aku-bušilice koji bi mogao biti savršen sa pogon LEDica i kasnije elektronike i step motora. Jest da je na 18V a treba 12V i manje, ali kada je nas DIYere tako nešto omelo da krenemo u realizaciju onoga ča smo zamislili.
Za kraj se zahvaljujem Microu na donaciji glavnog dijela. Deanu na tome ča sam imao LED strip koji je zgodan dodatak bušilici i Grunfu(hebemu miša daj se malo javi na forum
P.S.
Micro ne znam od kakvog je materijala onaj blok u kojemu su nabijene vodilice ali bome sam se dobrano pomučio da ga probušim,tvrd je za popizditi,ali dobro je da imam svoga majstora koji ima trofaznu stupnu bušilicu i zna naoštriti borere tako da se možeš brijati sa njima.