Strana 1 od 3

Low THD signal generator

PostPostano: Ned lip 23, 2013 10:24 pm
Postao/la s@ki
Kopam i sortiram ladice , konačno će biti vremena za hobije..
Naletio na davno započeti projekt pa ajmo nastavak..

Projekat od g.Jagodića, forumski poznatijeg kao boraomega.
http://bas.elitesecurity.org/indexV.html" target="_blank
Ukratko o očekivanjima(c/p sa prije navedene stranice):

"....veoma niska izoblicenja koja na 1kHz ne prelaze 0,003%, a rastu na 0,018% na 20Hz tj. 0,01% na 100kHz..."
"---Na izlazu za "cetvrtku" se dobija savrseno cist i pravilan i veoma "brz" cetvrtasti signal koji ima Slew-Rate bolji od 300V/uS odnosno vreme porasta i pada vertikalnih ivica je manje od 20nS. ---"

Napajanje za početak već predstavljeno u svojoj temi na forumu, +/- 15V
Slika
P1250014 by saki_zg, on Flickr
Pločica
Slika
P1210148 by saki_zg, on Flickr
Slika
P1210152 by saki_zg, on Flickr
I tada sam stao ovdje:
Slika
P1250016 by saki_zg, on Flickr
Iz meni nepoznatog razloga sam krenuo petljat žice koje neidu skupa :doh: pa sam danas polemio ostatak i raspetljao grešku :)
Ikebana do testiranja i ugradnju u nešto..
Slika
Untitled by saki_zg, on Flickr

E da, VN88 je problematična komponenta u smislu dobavljivosti no nadam se da će alternativa s kojom ću probati zadovoljiti... ak ne, potraga dalje.

Re: Low THD signal generator

PostPostano: Ned lip 23, 2013 10:29 pm
Postao/la Khadgar2007
Super, drago mi je vidjeti da nastavljaš sa ovim projektom. Baš sam te htio pitati ča sa onim problematičnim dijelom ali si to spomenuo na kraju posta.

Re: Low THD signal generator

PostPostano: Pon lip 24, 2013 9:25 pm
Postao/la micro
Da li bi umjesto vn88 mogao vn66, imam ih 10-kom, NOS.

Re: Low THD signal generator

PostPostano: Sub ruj 13, 2014 9:04 pm
Postao/la Khadgar2007
S@ki, baš sam sada gledao šemu ovog generatora na Borinoj stranici i na njoj piše uz VN88 i 2n6661 tako da je to vjerojatno zamjena.E sada da li si to znao ili ne ne znam ali možda pomogne.

Re: Low THD signal generator

PostPostano: Pon ruj 22, 2014 8:30 pm
Postao/la yu2cjk
napravio jedan oko prvog maja ove godine, i radi jako pristojno. pokazaću slike čim dođem do računara. već sam bio polu-popunio pločice i onda mi je viktor1986 poslao svoju popunjenu a ja je napojio,dodao preklopnike i skutijao. sinus je odličan na svim nivoima a kvadrat je pod nagibom samo na jako niskim frekvencijama. taj moj primjerak je sa sijalicom umjesto NTC, po toj šemi rađen. pisao je ilimzn oko tog feta,koje karakteristike treba gledati kod zamjena,i taj tekst ću prenijeti ovde.

Re: Low THD signal generator

PostPostano: Uto ruj 23, 2014 6:26 pm
Postao/la yu2cjk
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

kvadrat i sinus na 15Hz:

Slika

Slika

kvadrat na 160Hz:

Slika

kvadrat i sinus na 150kHz:

Slika

Slika

Re: Low THD signal generator

PostPostano: Uto ruj 23, 2014 6:29 pm
Postao/la yu2cjk
viktor1986-U vezi Low THD generatora. Evo sta kaze Ilimzn:

"Ma, pa tu ide maltene bilo kakav mali MOSFET iz ladice. Probaj BS107 ili 170 ako ih jos imaju u chipoteci. Radi u sklopnom modu, bez obzira na 150-ak mA struje ne bi se trebao bitno zagrijavati. Ako nece ici imam ti ja valjda 10-ak raznih kandodata, od IRFD110 pa do 2SK941 ako pamtim dobro broj...
Zali boze trositi tolike pare za VN...

Ako pogledas shemu, sa +15V je na masu spojeno 2x220 ohma u paralelu, pa onda to u seriju s 82 ohma. Ti otpori cine naponsko dijelilo koje izgleda kao izvor na cijem je izlazu 6.4V a unutrasnji mu je otpor 47 ohma.
Mosfet taj izvor kratko spaja, pri cemu je struja kroz MOSFET cca 6.4/47 A = oko 137mA. Gotovo svaki mali HEXFET ili VMOS za 500mA ce s 15V Vgs biti u debelom zasicenju i glumiti otpor, koji se lako ocita iz datasheet-a. Primjer, BS170 u tim uvjetima ima maksimalni specificirani Rdson = 5 ohma. Buduci da je on efektivno u seriju s unutrasnjim otporom 'izvora' kojeg glumi dijelilo, struja kroz njega ce biti 6.4/(47+5)=0.123A, a disipacija Rdson*(Id^2) = 75mW, debelo unutar dozvoljenih granica, unatoc tome sto je BS170 u TO92 kucistu. U stvarnosti BS170 ima Rdson blize 2 ohma pa je disipacija jos manja.
S druge strane, slican se rezultat moze dobiti i s Hitachijevim manjim lateralcima koje si naveo, samo za red velicine vecu cijenu... i s vecim kapacitetima.
Osim toga, takav nacin rada jasno pokazuje da impedancija izlaza nije 50 ohma jer je u trenutku kad je na izlazu nula, izlaz zapravo kratko spojen MOSFET-om, i impedancija mu je tih 2-5 ohma."

Re: Low THD signal generator

PostPostano: Čet vel 05, 2015 11:00 pm
Postao/la file
Već dugo razmišljam o kvalitetnom signal generatoru koji ima veći frekventni raspon od onog kojeg imam. Lutajući internetom naišao sam ovaj već gotovi projekt: http://www.users.on.net/~endsodds/ao.htm" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank koji mi se čini dobar i jeftin. Možda je još netko zainteresiran za ovaj generator pa bi izrada pločice bila interesantna za izradu na pr.: s@ki-ju :)

Re: Low THD signal generator

PostPostano: Čet vel 05, 2015 11:15 pm
Postao/la Khadgar2007
Evo pogledao sam pcb i vrlo je jednostavan tako da ne bi bilo nekog problema da se to napravi.

Re: Low THD signal generator

PostPostano: Čet vel 05, 2015 11:34 pm
Postao/la file
Ma da, i meni se tako čini, ali mi se ne da raditi sa kemijurinama. Kad bi se netko odlučio raditi za sebe pa da jednu napravi i za mene ...