Strana 1 od 7

Regulacija visokog napona - kontrolirana

PostPostano: Pet stu 15, 2013 6:32 pm
Postao/la Dean
Eto, udarila me neka ideja, ali fali znanja !
Pokušavam napraviti "pametni " sklop sa regulacijom napona od 0 do 300 Volti, 100mA, s tim da regulaciju vršim preko digitalnog potenciometra AD5259, koji je linearnog tipa 100 K.
E sad...
Baza mi je bila shema koju koristi Elvis u tube testeru, ali mislim da to neće ići samo tako, jer je tamo pot od 470 kila spojen na 300V, što mislim da nije dobro.

Ima li kakva duša? :pray:

Re: Regulacija visokog napona - kontrolirana

PostPostano: Pet stu 15, 2013 9:56 pm
Postao/la micro
Taj digitalni pot ima samo 256 koraka.

Re: Regulacija visokog napona - kontrolirana

PostPostano: Pet stu 15, 2013 10:35 pm
Postao/la Dean
micro napisao:Taj digitalni pot ima samo 256 koraka.

tražio sam pot koji ima i I2C protokol, pa sam naišao samo na taj koji ima 256 tapova. Ima nešto sa više?

Re: Regulacija visokog napona - kontrolirana

PostPostano: Pet stu 15, 2013 10:48 pm
Postao/la micro
Nisam se nesto bavio digitalnim potovima pa nisam bas upoznat ali sumnjam da im je rezolucija visa od 8 bita odnosno 256 koraka. Zasto bas I2C , imas vec softver ili programirano nesto. Zadnje sam se igrao sa SCI protokolima i picom, konkretno DAC, ako ti moze pomoci, ovaj DAC oko 2,5E je 12 bitni odnosno ima 4096 koraka , zavisno od referentnog napona moze max do 5V , od 0-5V u 4096 koraka linearno ili recimo do 2,5V isto 4096 koraka. Ali kako mi to nije dovoljno ovih dana mislim naruciti i probati jedan 14bitni, ima 16384 koraka od 0-5V.

Re: Regulacija visokog napona - kontrolirana

PostPostano: Pet stu 15, 2013 11:03 pm
Postao/la Dean
Išao sam na I2C jer sam s njim radio na Atmelu, a kako će mali morati u konačnici dosta toga odrađivati, htio sam ušparati na pinovima.

Re: Regulacija visokog napona - kontrolirana

PostPostano: Pon stu 18, 2013 9:48 pm
Postao/la Schultz
Ovako nešto uz neke modifikacije...?

Re: Regulacija visokog napona - kontrolirana

PostPostano: Čet stu 21, 2013 1:28 am
Postao/la ilimzn
Ovo nije stabilizator, a potenciometar chip moze raditi samo tako dugo dok je razlika napona izmedju bilo kojeg pina potenciometra unutar napona napajanja, generalno 0 do 5 ili -5 do +5V.

Re: Regulacija visokog napona - kontrolirana

PostPostano: Čet stu 21, 2013 7:43 am
Postao/la Dean
Ima nešto što sam našao na net-u kao ideju, ali trebam nekoga da to nacrta, pa ću staviti za diskusiju...

Re: Regulacija visokog napona - kontrolirana

PostPostano: Pon pro 23, 2013 1:46 am
Postao/la fixxxer
ilimzn napisao:Ovo nije stabilizator, a potenciometar chip moze raditi samo tako dugo dok je razlika napona izmedju bilo kojeg pina potenciometra unutar napona napajanja, generalno 0 do 5 ili -5 do +5V.


Da li je ovo bolje resenje?

Re: Regulacija visokog napona - kontrolirana

PostPostano: Sri pro 25, 2013 1:58 am
Postao/la ilimzn
fixxxer napisao:
ilimzn napisao:Ovo nije stabilizator, a potenciometar chip moze raditi samo tako dugo dok je razlika napona izmedju bilo kojeg pina potenciometra unutar napona napajanja, generalno 0 do 5 ili -5 do +5V.


Da li je ovo bolje resenje?


Meni se cini dosta ociglednim da je na potenciometru napon 140+180V od dvije zenerice, dakle definitivno vise od 10V. A i fali jedan bitan kondenzator... uporno trazite sheme umjesto da razmisljate pocevsi od principa.