Strana 1 od 1

Izbijač kondenzatora(iliti capacitor discharger)

PostPostano: Sub svi 10, 2014 2:53 pm
Postao/la Khadgar2007
Danas sam isprobao jednu malu aparaturu koju sam napravio za pražnjenje kondenzatoraNapravio sam neki mali ispravljač upalio ga i gledam kako na izlazu nema napona a kad ono zaboravio spojiti neke nožice pa da sada ne lemim i zalemim lemilo za vod rekoh idemo nešto isprobati.Bilo bi prije gotovo da mi se jedna pošiljka otpornika nije izgubila u bespućima oceana(prošle jeseni) pa sam čekao tek ovo proljeće da naručim nekoliko otpornika za uređaj.
Uglavnom predviđeno je za pražnjenje od 40V-1,1kV. Otpornici za pražnjenje su sljedeći:
220o/25W do 40V; 1kohm/25W do 100V; 10kohm/50W do 350V; 22k/50W do 600V; te 47k/100W do 1,1kV. Snage su naravno dobrano poveće ali neka ima rezerve. Također preko svake žice je bužir ili će biti da ne bi bilo vraga,vjerojatno neće ali bolje spriječiti nego liječiti.
Kako sam imao i jedan instrument sa prilično lijepom skalom 0-15 rekoh napraviti ću da mi pokazuje i napon dok se prazni. Napravio sam otpornu mrežu da mi prikazuje do 150V te do 1,5kV. Preciznost nije toliko bitna već služi samo kao indikator.
Znači imamo nekoliko buksni svaku za jedan opseg te preklopnik za odabrati područje voltmetra ako hoćemo ali nije obavezno.
IMG_0338.jpg


IMG_0339.jpg


IMG_0340.jpg


Trenutačno su u pogonu dva opsega 40 te 100V,bio bi i 350V ali kada sam lemio nožicu od tog otpornika počela se klimati te je otpornik za baciti. Što je još smiješnije kupio sam takva dva otpornika i sada drugi ne mogu naći, a nije da je malen 50W i k tome zelene boje... :evil:

Re: Izbijač kondenzatora(iliti capacitor discharger)

PostPostano: Sub svi 10, 2014 8:49 pm
Postao/la tom_hifi
U svakom slučaju zanimljiva sprava :)

Re: Izbijač kondenzatora(iliti capacitor discharger)

PostPostano: Sub svi 10, 2014 9:00 pm
Postao/la Khadgar2007
Od kako sam naletio u bespućima interneta na jednu slatku excel datoteku u kojoj je kalkulator za pražnjenje kondića mota mi se po glavi neka ovakva napravica a ne da moram svaki puta neke tamo otpornike izvlačiti po ladicama,lemiti na žice i nakon pola sata priprema isprazniti kond... ja mislim da smo se svi našli u tako nekoj situaciji nebrojeno puta(nevezano sa ovom temom) pa sam si rekao ovo se mora imati. :)

Kalkulator je u attachmentu pa ako netko želi eksperimentirati.

Re: Izbijač kondenzatora(iliti capacitor discharger)

PostPostano: Sub svi 10, 2014 9:28 pm
Postao/la audio kutak
zgodna spravica, pogotovo za veće napone.....

vidiš, ja do sada nisam imao potrebu prazniti kondove osim kada im mjerim kapacitet unimjerom, uglavnom
to radim sa šrafcigerom :mrgreen:

imam pitanje: koliko dugo se otpornikom prazni kond od recimo 470uF 450V ?

Re: Izbijač kondenzatora(iliti capacitor discharger)

PostPostano: Sub svi 10, 2014 10:57 pm
Postao/la Khadgar2007
I ja sam praznio sa šrafncigerom u servisu ali nekako kada se radi o većim naponima ili kapacitetima sa kojima mi ovdje baratamo finije je preko uređajčića.
A odgovor na pitanje je ovaj: skini si excel tablicu u prilogu i doznaj.

Re: Izbijač kondenzatora(iliti capacitor discharger)

PostPostano: Ned svi 11, 2014 1:10 am
Postao/la Edison
audio kutak napisao:uglavnom to radim sa šrafcigerom :mrgreen:


:doh:

Ne valja s odvijacam. :naughty: Kondenzatori to ne vole, na taj nacin se ostecuju. Odvijac to ne voli, zna dobiti oziljke od jacih kondenzatora.

Ja ponekad kondenzatore praznim prstima ili dlanom, doduse ne namjerno... :scared-eek:

Re: Izbijač kondenzatora(iliti capacitor discharger)

PostPostano: Ned svi 11, 2014 2:11 am
Postao/la audio kutak
e edisone, sada ne znam jel ti to mučiš kondenzator ili uživaš da on tebe.... :lol: :lol:


Khadgar2007 napisao:I ja sam praznio sa šrafncigerom u servisu ali nekako kada se radi o većim naponima ili kapacitetima sa kojima mi ovdje baratamo finije je preko uređajčića.
A odgovor na pitanje je ovaj: skini si excel tablicu u prilogu i doznaj.


rado... ali ne koristim MS office, budem sa LIbre probao otvoriti... valjda neće nešto iskočiti van? :mrgreen:

ja ču si napraviti 2, 3 otpornika sa več zalemjenim žicama i kroko štipaljkama pa samo zakačim po potrebi...

Re: Izbijač kondenzatora(iliti capacitor discharger)

PostPostano: Ned svi 11, 2014 8:23 am
Postao/la Khadgar2007
Evo samo za audio kutka
470uF/450V. 22k otpornik 10W se potroši na njemu, i pražnjenje traje 63 sekunde; 47k,snaga 5W te pražnjenje 135 sekundi. Upravo zbog vremena pražnjenja sam uzeo otpornike od 25W pa na više da mogu staviti što manju vrijednost te da pražnjenje bude brže. Naravno otpornike sam uzeo za cirka 3-4 puta veću snagu od one koju mi je rekao kalkulator.

Re: Izbijač kondenzatora(iliti capacitor discharger)

PostPostano: Ned svi 11, 2014 11:58 am
Postao/la Zerowaf
Hvala za tablicu! Meni će biti od koristi.
Cheers! :D

Re: Izbijač kondenzatora(iliti capacitor discharger)

PostPostano: Ned svi 11, 2014 11:58 pm
Postao/la joe dalton
Khadgar2007 napisao:Evo samo za audio kutka
470uF/450V. 22k otpornik 10W se potroši na njemu, i pražnjenje traje 63 sekunde; 47k,snaga 5W te pražnjenje 135 sekundi. Upravo zbog vremena pražnjenja sam uzeo otpornike od 25W pa na više da mogu staviti što manju vrijednost te da pražnjenje bude brže. Naravno otpornike sam uzeo za cirka 3-4 puta veću snagu od one koju mi je rekao kalkulator.


Za kondenzator 470uF nabijen na 450V je snaga na otporniku 9,2W, ali samo u početku pražnjenja. Dalje opada s kvadratom napona koji opada eksponencijalno s vremenskom konstantom R*C. U svakom trenutku vrijedi za trenutnu snagu na otporniku p=u**2/R. Otpornik od 10W je tu i više nego dovoljan. Uostalom lijepo je i nacrtana krivulja u onoj exelici. Samo treba malo uključiti sive stanice.....