Strana 1 od 4

Interkonekt od 4 m

PostPostano: Sub sij 03, 2015 3:34 pm
Postao/la Dacho
Kao sto naslov kaže trebao bih interkonekt od 4m duljine. Naime posto imam aktivne monitore kao primarne zvučnike i Proceed preamp (poklonio mi Sv.Nikola...:-)) trebao bi to povezati da malo nezgodnom dužinom kablovi je zbog smještaja zvučnika koji ne može biti drugačiji.
Za sada imam neke profi kablove od 4m i probavao sam još par iz autoakustike te dužine.
Probao sam i UTP u originalnom stanju (onaj neki narandžasti) i Suprin Ply 3.4 terminiran kao RCA....
Sve je to manje vise slično i bez velike razlike u zvuku. Ima li tko ideju sa cim se po igrati i napraviti tako dugačak interkonekt? Terminacija je RCA sa ove strane.

Re: Interkonekt od 4 m

PostPostano: Sub sij 03, 2015 3:39 pm
Postao/la tom_hifi
RCA kablovi takve dužine će imati poveći kapacitet i biti dosta zahtjevan teret za izvor zvuka. Osobno bih koristio buffer na izvoru i uradio interkonekte od srebra pošto imaju znatno manji kapacitet. ~20pF/metar (ako ih dobro napraviš :) ).

Re: Interkonekt od 4 m

PostPostano: Sub sij 03, 2015 3:43 pm
Postao/la Dacho
Zahtjevan teret u kom smislu,...degradacije zvuka u nekom segmentu ili?!

Re: Interkonekt od 4 m

PostPostano: Sub sij 03, 2015 3:50 pm
Postao/la tom_hifi
Mislim, najidealnije bi bilo da uopće nema kablova, jel :) E sad, kabel takve dužine predstavlja određeni teret izvoru zvuka, tj. njegovu izlaznu dijelu i ukoliko nije dovoljno jak da se nosi sa kapacitetima koliko dugih kablova, dolazi do degradacije zvuka. Uglavnom, osobno bih koristio buffer (sljedilo) ukoliko izvor zvuka ga nema. Ili balansirane, no, to tebi nije u igri.

Re: Interkonekt od 4 m

PostPostano: Sub sij 03, 2015 3:51 pm
Postao/la Edison
Dacho, Suprin Ply 3.4 je zvucnicki kabel. Kud ces s tim za interkonekt?

Nabavi nekakav kabel za interkonekte u rinfuzi i terminiraj ga. Kabel jest malo duzi i moze biti malo problema, ali samo ako pretpojacalo, ili ono sto ga goni, nije kvalitetno. Treba ti pretpojacalo koje na izlazu ima nisku impedanciju i kroz ciji izlazni stupanj protice malo veca struja. To je potrebno da se savlada poveci kapacitet koji ce takav interkonekt imati. Ako ti pretpojacalo nije tih karakteristika, mozda bi na izlaz trebalo staviti kakav jaci buffer.

Lako ces sazanti da li ti pretpojacalo i interkonekt prave probleme. Ako su probematicni, prvo sto ces izgubiti su visoki tonovi.

Re: Interkonekt od 4 m

PostPostano: Sub sij 03, 2015 4:02 pm
Postao/la Dacho
Edison napisao:Dacho, Suprin Ply 3.4 je zvucnicki kabel. Kud ces s tim za interkonekt?

Nabavi nekakav kabel za interkonekte u rinfuzi i terminiraj ga. Kabel jest malo duzi i moze biti malo problema, ali samo ako pretpojacalo, ili ono sto ga goni, nije kvalitetno. Treba ti pretpojacalo koje na izlazu ima nisku impedanciju i kroz ciji izlazni stupanj protice malo veca struja. To je potrebno da se savlada poveci kapacitet koji ce takav interkonekt imati. Ako ti pretpojacalo nije tih karakteristika, mozda bi na izlaz trebalo staviti kakav jaci buffer.

Lako ces sazanti da li ti pretpojacalo i interkonekt prave probleme. Ako su probematicni, prvo sto ces izgubiti su visoki tonovi.

Gubitak visokih mi malo i je problem jer sam probao sve spojiti sa Kimber PBJ od 1m i to je naravno znatno kvalitetnije.
Ma Supru Ply sam probavao tako bezveze i povučen informacijom da neki Hr dobavljači na moj upit o kablovima u rinfuzi preporučuju zvucnicki kabl terminiran kao interkonekt!!??!
Kako mogu saznati koji su naponi na izlazu iz preampa, u tehničkim podatcima Pise:
Max. output (XLR) 10 V rms
Max. output (RCA) 5 V rms
Analog output impedance: 10 Ohm

Re: Interkonekt od 4 m

PostPostano: Sub sij 03, 2015 4:19 pm
Postao/la Edison
Dacho napisao:Kako mogu saznati koji su naponi na izlazu iz preampa, u tehničkim podatcima Pise:
Max. output (XLR) 10 V rms
Max. output (RCA) 5 V rms
Analog output impedance: 10 Ohm


Pa imas dovoljno visok napon na izlazu, a i izlazni otpor je 10 Ohma, sto je jako nisko. Prema podacima, reklo bi se da se radi o balansiranom poluvodickom pretpojacalu. Trebalo bi to dati i dosta struje...

Probaj naci kabel koji sam po sebi ima nisku kapacitivnost.
Ne bi bilo lose saznati i ulaznu impedanciju pojacala u zvucnicima.

Re: Interkonekt od 4 m

PostPostano: Sub sij 03, 2015 5:29 pm
Postao/la Dacho
Našao sam podatak o pojačalu u zvučnicima, 1.2V i 47kOhm je ulaz...!

Re: Interkonekt od 4 m

PostPostano: Sub sij 03, 2015 6:16 pm
Postao/la pinco
http://www.audiofil.net/forum/forum_pos ... =9047&PN=1

Evo zanimljva tema od pok. trsata....

Re: Interkonekt od 4 m

PostPostano: Ned sij 04, 2015 2:34 pm
Postao/la joe dalton
tom_hifi napisao:RCA kablovi takve dužine će imati poveći kapacitet i biti dosta zahtjevan teret za izvor zvuka. Osobno bih koristio buffer na izvoru i uradio interkonekte od srebra pošto imaju znatno manji kapacitet. ~20pF/metar (ako ih dobro napraviš :) ).


Kakve veze ima materijal vodiča s kapacitetom?
Kapacitet ovisi isključivo o dielektriku i geometriji (površini i razmaku) elektroda.