Strana 1 od 2

DC Filter na kabelu

PostPostano: Ned stu 15, 2015 6:32 pm
Postao/la Johnny
Po uzoru na ovo

http://sound.westhost.com/articles/xfmr-dc.htm" target="_blank" target="_blank

napravio sam ovo

Re: DC Filter na kabelu

PostPostano: Ned stu 15, 2015 6:33 pm
Postao/la Johnny
s druge strane

Re: DC Filter na kabelu

PostPostano: Ned stu 15, 2015 6:36 pm
Postao/la Johnny
Malo bih to izolirao i stavio u aluminijsku kutijicu 5x5x7 cm i sa svake strane po pedalj kabela. Euro jack za kabel - muški - ženski

Bilo bi prijenosno, relativno maleno i najčešće između zida i neke komponente sa problematičnim toroidom koji zuji...

Primjedbe?

Re: DC Filter na kabelu

PostPostano: Pon stu 16, 2015 8:48 pm
Postao/la joe dalton
Osim što izgleda prilično opasno za okolinu par pitanja:
1. Koji je kapacitet elektrolitskih kondenzatora?
2. Čemu bi trebali služiti otpornik i blok kondenzator, koje su vrijednosti i kako su spojeni?
3. Jesi li siguran da ti toroidi zuje zbog DC-a u mreži?

Re: DC Filter na kabelu

PostPostano: Pon stu 16, 2015 10:04 pm
Postao/la Johnny
Stavljaju 4700 ili 7800 po dva u seriju

http://m.ebay.ph/itm/131544472692?_mwBanner=1

Moja su 2 po 3300.

Stavit cu u aluminijsku kutiju i uzemljit je ili abs i unutra alu folija. Robustno i cvrsto.

Simpaticniji mi je kabel od pola metra sa kvrgom nego jos jedna kutija

Re: DC Filter na kabelu

PostPostano: Pon stu 16, 2015 10:20 pm
Postao/la Pao Pepeo
Pozz Johnny
jesi li taj filter vec isprobao? i dali je pomoglo u smanjenju zujanja
pitam jer slicnih muka imam i ja... pa ako nije do slabijeg motanja transformatora mozda bi takvo sto pomoglo...??

Re: DC Filter na kabelu

PostPostano: Pon stu 16, 2015 11:11 pm
Postao/la Johnny
Nisam "skutijao" jos. A nemam ni s cim probati. Upravo sam izvadio trafo iz pojacala

Re: DC Filter na kabelu

PostPostano: Uto stu 17, 2015 12:00 am
Postao/la joe dalton
Johnny napisao:Stavljaju 4700 ili 7800 po dva u seriju

http://m.ebay.ph/itm/131544472692?_mwBanner=1" target="_blank" target="_blank

Moja su 2 po 3300.

Stavit cu u aluminijsku kutiju i uzemljit je ili abs i unutra alu folija. Robustno i cvrsto.

Simpaticniji mi je kabel od pola metra sa kvrgom nego jos jedna kutija


Dva kondenzatora od 3300uF u seriji predstavljaju oko 2 ohma otpora pri 50Hz.
To u prijevodu znači da će već za struje od cca. 1A peak (pa na više) diode u Greaz-u provesti i sklop neće raditi ono za što je namijenjen.
Znači ako je iza trafo cca. 150VA ili veći, nazivno opterećen, sklop mu neće pomoći. Da ne spominjem pikove struje punjenja ispravljača iza itd. itd.
A za tako male trafoe si već negdje prije sam konstatirao da im DC nije toliki problem.
I kad smo već kod izbora kondenzatora treba voditi računa i o tzv ripple current, ne samo o kapacitetu.

Na ostala 2 pitanja mi nisi odgovorio pa pretpostavljam da ne znaš.

Toroidni trafoi mogu zujati iz puno razloga. DC u mreži je samo jedan i to malo vjerojatan.
Može biti (po meni najvjerojatnije) da su motani za prenizak napon primara pa ulaze u zasićenje na 230V mreži.
Drugi razlog može biti da nisu odgovarajuće dimenzionirani za ispravljač koji napajaju.

Obzirom da se radi o mreži 230V koja je potencijalno opasna i smrtonosna, a čini mi se da baš i nisi siguran da kužiš što radiš radije se ostavi toga.
Ako ti je dosadno slaži pasijans ili već nešto :D

Re: DC Filter na kabelu

PostPostano: Uto stu 17, 2015 1:14 am
Postao/la Edison
Johnnny, u plasticnu kutijicu, nikako metalnu. Previse je opasno. :!:

Ja sam taj sklop napravio pred nekih 6 godina jer povremeno imam problem s DC-om u mrezi i zujanjem toroida. Medjutim, u zadnje vrijeme koristim cjevna pojacala, a ona imaju EI trafoe, koji imaju zracni raspor i ne zuje. Taj DC-bloker sam ispitao i radi, morao sam cekati tjedan dana dok se pojavio DC u mrezi. Ubacivanje toga je kod mene rijesilo problem.

Koristio sam jaki grec i kondenzatore od 10.000uF. Johnny, ako ces probati, mogu ti posuditi moju skatulu na tjedan dana.

Re: DC Filter na kabelu

PostPostano: Uto stu 17, 2015 1:36 pm
Postao/la dadod
Ovo kod mene radi vec godinama, kondenzatori od 4700uF krivo 10000uF 25V. Fali poklopac, kao obicno ostane uvijek nesto nezavrseno.