Strana 1 od 2

Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostano: Pon vel 26, 2018 2:53 pm
Postao/la denis_vz
Pozdrav,

Možda malo blesavo pitanje, ali već neko vrijeme gledam par rotacijskih prekidača (kao npr. za selektor audio ulaza), pa nisam baš siguran kako bih to spojio i može li se to uopće s ovim tipom prekidača.

Naime, umjesto kao selektore audio ulaza, koristio bih roto prekidač za uključivanje i isključivanje izvora zvuka i pojačala.

Da malo objasnim priču:

Radim nekakovu "garažnu sviralicu", koja se sastoji od Raspberry Pija i malog pojačala, sve u jednoj kutiji, sve se napaja na 5V.
Uglavnom, hardverski i softverski sam to nekako riješio, pa sad gledam kako bih to osmislio kao malo "univerzalniju" spravicu.
Prvotna ideja je bila da to bude "all-in-one" sviralica: uštekaj USB s glazbom, pištekaj zvučnike, uključi, spoji se na wifi i sviraj.
Onda sam se dosjetio da ne bi bilo loše to izvesti tako da se po potrebi ugrađeno pojačalo (koje nije baš neka sreća, ali za garažu/radionu će biti OK) isključi, pa se ta "sviralica" koristi kao normalni audio server, tj. bez korištenja ugrađenog pojačala, nego se audio signal prebacuje na RCA činčeve, i dalje spaja na kućni hi-fi (tj. neko vanjsko pojačalo).

To nije problem napraviti, ali kod razmišljanja o prekidaču za uključivanje, palo mi je na pamet da bi to bilo najzgodnije (najpraktičnije) izvesti koristeći zakretni prekidač (rotary switch), kakvi se inače koriste za odabir audio ulaza kod pojačala.

Imam takvih par komada (vidi priloženu sliku), pa sam računao da ću kojega iskoristiti za takvo nešto.

No, onda sam se sjetio da se moja ideja baš ne uklapa u uobičajeni način rada tih prekidača. Naime, ideja je da su tri položaja sljedeća:

1) Isključeno
2) uključen samo server (Raspberry)
3) uključeni i server i pojačalo

Mislim da je jasno u čemu je problem: kako na položaju 3 ostaviti uključene i kontakte s položaja 2?

Koliko kužim, "normalni" način rada zakretnih prekidača je da svaki položaj ima odvojene kontakte - u ovom slučaju recimo 3 para kontakata, koji su zasebni, tj. ako radi jedan, onda drugi ne rade (nemaju kontakte).

Kako sad izvesti ovo što bih ja htio? A da pritom još npr. tijekom prebacivanja iz položaja 2 u položaj 3 ne dolazi do prekida kontakata za položaj 2 (tj. da mi se Raspberry ne resetira)?

Hmmmmm....

Nemam baš nekog velikog iskustva sa spajanjem ovih prekidača, pa možda ne kužim najbolje - ali mi stvarno ništa ne pada na pamet.
Je li to što bih htio uopće moguće izvesti s "običnim" zakretnim prekidačima?
Svaki od ova tri prekidača na slici ima 3 položaja i različit broj kontakata - npr. ovaj lijevi ima 3x8... Zadnji mali, desni, ima 3x3, ako se ne varam....

Bio bih zahvalan za bilo kakve sugestije/ideje...

THX,
Denis

Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostano: Pon vel 26, 2018 3:40 pm
Postao/la Khadgar2007
Mozda ovako. Valjda ces skuziti kako je spojen rotacioni prekidac.

Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostano: Pon vel 26, 2018 5:08 pm
Postao/la denis_vz
Hm, da... probat ćemo :)

Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostano: Pon vel 26, 2018 5:50 pm
Postao/la Zmajz
Ja obično koristim ovakve prekidače kao što je onaj u sredini, ima ih u svakoj trafiki a pokazali su se pouzdanim, a zaštićeni su od prašine

Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostano: Pon vel 26, 2018 11:27 pm
Postao/la denis_vz
Thx za savjete, uspio sam nešto riješiti, na tragu Khadgarove sugestije :)

No, sad još ostaje problem kratkog prekida napajanja kod preklapanja prekidača: za sada sam sve u praksi izveo koristeći LED diode, čisto da vidim radi li. Radi :)
Jedino u jednom trenutku LED na poziciji 2 nakratko zatrepće (ostane bez kontakta kod prebacivanja prekidača). To ću probati riješiti dodavanjem nekakvog elektrolita na ulaz napajanja Raspberryja, kao nekakvu malu zalihu za taj djelić sekunde koliko traje prekid.... Valjda ću to uspjeti tako riješiti. Bilo bi bolje imati MBB prekidač ("make before break" ili "shorting switch"), ali svi koje imam su BBM ("break before make", "non-shorting")... :(

Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostano: Pon vel 26, 2018 11:29 pm
Postao/la Khadgar2007
Ček,ček kako kratko zatrepće kada su kontakti 2 i 3 kod sekcije za server spojeni zajedno?

Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostano: Uto vel 27, 2018 12:02 am
Postao/la joe dalton
Khadgar2007 napisao:Ček,ček kako kratko zatrepće kada su kontakti 2 i 3 kod sekcije za server spojeni zajedno?

Pa vrlo jednostavno. Zato jer je kontakt u jednom trenutku točno između njih i niti na jednom nema napona.

@denis - vodi računa o naponskom i strujnom limitu prekolonika. Najčešće nisu namijenjeni za velike struje i visoke napone.
Ako se radi o Lorlin onda je limit 150mA za 250V odnosno 1A za 24VDC.
https://www.mouser.com/ds/2/242/CK-681.pdf

Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostano: Uto vel 27, 2018 12:10 am
Postao/la cappucino
a da staviš ovo kao ja na mom ampu?
Po tvom opisu i želji baš to bi ti trebalo.
Meni preklapa cijeli trafo za amp...

viewtopic.php?f=36&t=100&start=2610#p61067" target="_blank" target="_blank" target="_blank

viewtopic.php?f=6&t=3438&start=30

Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostano: Uto vel 27, 2018 12:27 am
Postao/la denis_vz
cappucino napisao:a da staviš ovo kao ja na mom ampu?
Po tvom opisu i želji baš to bi ti trebalo.
Meni preklapa cijeli trafo za amp...

viewtopic.php?f=36&t=100&start=2610#p61067" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

viewtopic.php?f=6&t=3438&start=30" target="_blank" target="_blank


Ma baš mi je ta priča i dala ideju da to riješim pomoću jednog preklopnika, i da uopće ne koristim zasebni prekidač za uključivanje uređaja. Što manje gumba, to bolje...
A koji je to prekidač/switch? Neki link?
(Ne izgleda baš jeftino....) :(

A inače sam nešto danas gledao, i izgleda da nije baš jednostavno naći te "shorting" prekidače ("make before break").... Barem ih ja ne uspijevam kod Kineza na ebaju naći...

Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostano: Uto vel 27, 2018 12:31 am
Postao/la denis_vz
joe dalton napisao:@denis - vodi računa o naponskom i strujnom limitu prekolonika. Najčešće nisu namijenjeni za velike struje i visoke napone.
Ako se radi o Lorlin onda je limit 150mA za 250V odnosno 1A za 24VDC.
https://www.mouser.com/ds/2/242/CK-681.pdf


Ma i to me pomalo brine. Zapravo ti prekidači koje imam nisu dovoljno "jaki". Moj sklop troši nekih 2-2,5A na 5V, pa bi i s time moglo biti belaja...