Strana 1 od 1

Ispravljač 0-145V

PostPostano: Ned pro 26, 2021 11:39 am
Postao/la davorin
Dobio sam od prijatelja na poklon 10 akumulatora 12V/5Ah pa se postavila potreba za izgradnjom punjača.
Serijski spoj 10 komada daje nominalni napon od 120V, a potpuno napunjeni daju između 134 i 138V u ovisnosti o vanjskoj temperaturi. To su olovni gel-akumulatori namjenjeni za UPS-uređaje i podnose relativno velike struje punjenja, ali kod mene za brzinom punjenja nikakve potrebe te sam odustao od elektronički kontroliranih punjača sa velikim konstantnim strujama koji bi cijeli proces punjenja skratili na maksimalno 2 sata.
S punjenjem od ~5-10% nazivnih amper-sati pražnjenja, dakle ~250-500mA, bi se proces produljio na više od 10 sati sigurno, a kako se radi progresivnom smanjenju struje kako se punjenjem napon akumulatora podiže, vjerojatno će ciklus trajati i ~24 sata.
Imao sam od ranije pogodan trafo sa naponom od 58V/2,5A pa sam pomoću udvostručivača napona dobio potrebnu vršnu vrijednost. Regulator napona je vrlo jednostavan pomoću FET-a IRFP50, kao i ograničenje struje sa tranzistorom BC548C i neću ih objašnjavati.
Za kutiju sam iskoristio jednu od ispravljača korištenog za vrlo staro (rashodovano) računalo, mislim 286-tica, tako da mi je to uštedilo dosta truda i vremena.
Na trafu je već postojao i dodatni namotaj od 7V/0,7A te sam i njega odlučio iskoristiti za dobijanje neovisnog izvora od nestabiliziranih ~14-18V i stabiliziranih 6V.
Osim za punjenje akumulatora, ispravljač može poslužiti i za napajanje-ispitivanje-pokuse s uređajima koji traže takve napone i struje, bilo da se radi o elektronkama, ili poluvodičima jer su naponi vrlo dobro filtrirani.

Re: Ispravljač 0-145V

PostPostano: Ned pro 26, 2021 12:30 pm
Postao/la Bepone
evo bateriskog napajanja z VFET amp a jos ostane koja baterija i za phono ! kako dosadi preslozi se i na A klasu +-36V :P

Re: Ispravljač 0-145V

PostPostano: Ned pro 26, 2021 2:03 pm
Postao/la davorin
Ima tu napona za pojačala sa elektronkama! :lol:

Re: Ispravljač 0-145V

PostPostano: Ned pro 26, 2021 6:48 pm
Postao/la davorin
Postoji i nešto starija varijanta elektronke 7695 (koja traži NOVAL podnožje) s kojom sam već napravio jedno protufazno stereo pojačalo na relativno niskom naponu (~130-135V) i to 50FE5 koja traži OCTAL podnožje.
Na slici su podaci za 6FE5 koja je potpuno jednaka s izuzetkom napona i struje grijanja koje su za 50FE5 Uf=50V: If=0,15A.

Re: Ispravljač 0-145V

PostPostano: Uto pro 28, 2021 2:01 pm
Postao/la davorin
Napravio sam poklopac kutije sa akumulatorima (šperploča 6mm) i na njega učvrstio sabirnicu te na nju spojio serijski po 5 akumulatora. Tako sam dobio nezavisna naponska 2 izvora od 60V (nazivni napon) koje mogu spojiti i serijski te dobiti 120V.
Naravno, tu su po izboru i svi nazivni naponi (12, 24, 36, 48, 60, 72, 84, 96, 108 i 120V) kao i spoj dvostrukih napona (2x12, 2x24, 2x36, 2x48 i 2x60V ukoliko se spoj u sredini spoji na masu nekog pojačala.
Trenutno su akumulatori prilično dobro napunjeni, odnosno maksimalna struja iz punjača je bila ~140-145mA, ali je počela padati nakon ~10-ak minuta.

Re: Ispravljač 0-145V

PostPostano: Uto pro 28, 2021 3:13 pm
Postao/la Khadgar2007
Nadam se da si smjestio tu kutiju na neko stalno mjesto jer tko će to tegliti vamo-tamo prema potrebi. :)

Re: Ispravljač 0-145V

PostPostano: Uto pro 28, 2021 10:53 pm
Postao/la Edison
Khadgar2007 napisao:Nadam se da si smjestio tu kutiju na neko stalno mjesto jer tko će to tegliti vamo-tamo prema potrebi. :)


Padose mi na pamet Lest i Khadgar u paru... :lol: