RIZ 59 UKV

Re: RIZ 59 UKV

PostPostao/la Edison » Sri srp 24, 2013 9:02 pm

tubeman napisao:Još uvijek nedostaje stražnji karton koji moram napraviti.
Iako sam razmišljao o tome isplati li se, vjerujem da ću to napraviti, jer kad je bal nek je maskenbal :)


Naravno da ces napraviti. Ne bi ti bio ti da to ne dotjeras do kraja. :)

Svak cast za ove restauracije starih prijemnika, i njihovo ozivljavanje. Potreban je veliki trud i ljubav da se to dobro uradi. :clap:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: RIZ 59 UKV

PostPostao/la tom_hifi » Sri srp 24, 2013 9:07 pm

tubeman napisao:Još uvijek nedostaje stražnji karton koji moram napraviti.
Iako sam razmišljao o tome isplati li se, vjerujem da ću to napraviti, jer kad je bal nek je maskenbal :)


To me iznimno zanima kako ćeš napraviti. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: RIZ 59 UKV

PostPostao/la tubeman » Čet srp 25, 2013 9:41 pm

Daklem, ovako :)

Negdje sam imao sken, ali ga ,naravno, više ne mogu pronaći.
Ionako nije bio obrađen :)

Zato sam prvo morao potražiti isti takav radio u hangaru koji ima koliko-toliko ispravnu stražnju stranicu.
Mrzilo me puno kopati, pa sam uzeo prvi koji je naletio :)

Stražnji karton sam prvo (ponovo) skenirao.

Slika
Slika

Sada slijedi malo fotošopiranja koje će izbrisati tragove teškog života :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ 59 UKV

PostPostao/la pamook » Čet srp 25, 2013 10:01 pm

tubeman napisao:Isključivo s komprimiranim zrakom :)

Ovo je bio sprej.
Još jednom moram napomenuti da ti sprejevi nisu previše jeftini ali vrijede svake lipe.
Oni jefileni od dvadesetak kuna nemaju ovdje što tražiti.
Neki od njih se ne posuše nikada, a većina je osjetljiva na koješta.
Ovo je smućkano od nekakvog finog autolaka s dodatkom bezbojnog i nekakvog efekt pigmenta pa je krajnji rezultat otprilike kao kod metalika, ali bez potrebe za dodatnim lakiranjem s bezbojnim lakom.
Gust je ko' vrag i lakiranje je prava uživancija jer pokriva praktički u jednom prolazu.
Savršeno se razlijeva i ne kaplje.
Ali to je isto kao i sve drugo.Svaka dobra stvar ima svoju cijenu.

Inače mi je ovo područje jako zanimljivo, i drago mi je kada mogu štogod novoga naučiti.
Problem je u tome što smo (većina nas) nestrpljivi i nemamo živaca čekati 24 sata da se nešto dobro posuši.
Onda uzmeš nitro lak i uglavnom prevariš samog sebe :) :)

Ovo silno hvaljenje ima kao cilj samo otvaranja "novih horizonta" i ohrabrivanje neodlučnih.
Profesionalni efekt a svatko si ga može priuštiti :) :) :) :)


sry sto upadam ovako sa citatom sa pol teme :oops:

danas sam bio do loklane trgovine kod koje vise-manje svi lokalni majstori dolaze da im namućkaju boju i lak za aute, dakle - recimo provjereni izvor kvalitetne boje i laka.

kazu mi da je jedna sprej doza tog auto-laka 50kn, sa punjenjem u sprej. na pitanje moze li se dodati malo "perle" ili "efekta" u doticni pri punjenju, receno mi je da "perla" ide u boju, a lak posebno, te da se ne mijesaju kao takvi, ali mi moze napuniti 1dl "perle" u sprej (deci doticne je 45kn)

kazu mi da je "perla" tj. "efekt" na akrilnoj bazi, isto tako je i lak... e sad, buduci da nije gazda bio tamo, nisam dalje inzistirao na potpitanjima, ali me zanima - da li ova prica drzi vodu, i da li je gore navedeni majstor zamijesao lak i perlu u istu dozu ili si nanosio posebno jedno pa onda drugo (iz teksta mi se cini posve jasno da je sve smuckano u jedan sprej i rijeseno, ali svejedno - da pitam :mrgreen: )

sutra cu otici ranije do te trgovine i probati nazicati gazdu da zamijesa jednu "probnu" turu laka i perle, na moj rizik, pa vidjeti sto se dogadja i da li se uopce dogadja :think:

al pitam za dodatne informacije prije nego odem, da me ne "otpili" u startu :D

thx :P

/edit - narafski, pitam radi upotrebe iste doze u spreju na projektu koji trenutno pokusavam odraditi :lol: , a kako vec ide sporo i na rate, radije ne bih smirglao nekoliko puta izmedju lakiranja :mrgreen: ... lazy bastard, istina :D
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: RIZ 59 UKV

PostPostao/la tubeman » Čet srp 25, 2013 11:38 pm

To ovisi o "majstorima" :)
Znam da je moj to napravio (kao što sam već napisao).
Istina je da je ta doza spreja bila relativno skupa (sedamdesetak kuna za razliku od 35-50 za standardne), ali se isplatilo.
Ako nemaš dosta iskustva, predlažem prvo vježbati na nečem drugom jer sprej ispari za čas, i ako nešto zezneš onda to košta :)
Stoji i to da se jaako dugo suši - praktički tjedan dana što i nije neka velika mana.
Isto sam napisao da predobrada mora biti predobra jer takav lak ne oprašta, jasno ako želiš da dođe do izražaja.
Osim toga, problem kod bajcanja mogu biti popravci i ostaci kita ili punila jer se bajc u principu tu ne hvata :(

Inače, šteta što si kutiju za receiver tako izbrzao jer mislim da se to za isti račun moglo i malo bolje.
No, nisam niti ja to tek tako preskočio :) :)
Ovo što si napisao vrijedi za lakiranje automobila s pearl efektom (metalic).
Tu uvijek ide neka osnovna boja i preko toga bezbojni lak.
Srebrni metalik lak je u stvari obična siva boja s pearlom i preko toga bezbojni.
Dok se ne prešprica s bezbojnim lakom sve to zgleda bezvezno - više kao temeljna boja nego lak :) :)

Postoje i poluprozirni i prozirni (lazurni) sjajni do mat lakovi koji se mogu tonirati tako da ostane vidljiva truktura drveta a dobiješ željenu boju bez bajcanja i sl. To je isto odlična opcija.

Ja se spremam za tako nešto kada budem išao na restauraciju par krasnih radija iz šezdesetih (Saba freiburg 100 automatic stereo, Grundig 5490 stereo itd) koji su lakirani u HochGlanz ali prozirno tako da se vidi struktura drveta.

Ali do tada ću se još puno baviti sa šelacima i nitroceluloznim lakovima (računam na Deana za smjernice kod nabave :) ).
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ 59 UKV

PostPostao/la pamook » Pet srp 26, 2013 12:15 am

upravo se o (nemanju) iskustvu(a) i radi :D ...zato i imam one greske koje se -upravo- skupo i placaju :doh:

npr. isao sam skidati staru furnir traku prvo rucnim hoblicem, pa kad nije bas islo, uzeo elektricni... na ravnom, sve 5, na pregibu napravio rupu :twisted: ... pokrpao sam ju viseslojnim tankim komadima jelovine medjusobno zalijepljenim (da popune ovalnu rupu) pa prebrusenim da bude kao sto je i bilo... a bilo je dobro, samo - nema iskustva :D

bit ce, bit ce - thx za info oko laka, a za probu naravno ide prvo na neki "probni" komad :handgestures-thumbup:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: RIZ 59 UKV

PostPostao/la tubeman » Pet srp 26, 2013 9:32 am

Nastavak "projekta"

Slika
pročišćena slika.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ 59 UKV

PostPostao/la tubeman » Pet srp 26, 2013 10:30 pm

Karton je dosta veći od A3, koliko mogu isprintati laserom :(
Zato je sliku trebalo razbiti na dva dijela i pokušati tako.
Baza kartona je 3 mm čvrsti prešani papirnati karton koji se inače koristi za opremanje slika.

Isprintane dijelove sam na karton zalijepio ljepilom u spreju.
Slika

Najbolje funkcionira ako se našpricaju obje površine.
Nakon minutu se sve lijepo (uz dužnu pažnju jer UNDO nije moguć :) ) spoji i s krpom fino pregladi radi eventualnih mjehurića.
Slika

slijedi najdosadniji dio posla - probijanje jaako puno rupica.
Na slici sam rupe "ispunio" tamnijom nijansom.
To je malo lukavstvo koje vizualno kompenzira eventualno "profulanu" rupu kod bušenja od cca 1 mm.
No, uz malo vježbe (pitajte Edisona) to uglavnom neće biti potrebno.
Probijačem se rubovi "utisnu" tako da se sam bijeli rub kartona i ne vidi.
Oni crni probijači iz Peveca, Baumaxa i sl. ne vrijede ništa, tako da je to uglavnom bačen novac (sa slike se vidi da sam i ja ponešto bacio :) ).
Srećom, može se nabaviti "pravih" probijača za razuman novac (ovi svijetli) koji posao odrađuju bez problema.
Slika

Unatoč tome, to je posao koji nije baš najzabavniji, a treba dosta koncentracije jer mogu stradati prsti :)
Slika

Na kraju sam iskrojio preostale rupe i dobio relativno pristojan uradak.
Slijedi još završna obrada tih rupa.
Onu "crtu" koja se vidi kod spajanja sam neutralizirao stolarskim voskom koji sam na "usko" nanio na nju i odmah ga obrisao tako da ne ostane sloj budući ću na kraju sve još prešpricati bezbojnim mat lakom koji će dodatno zaštititi isprintanu sliku.

Sam spoj na slici izgleda gore nego što jest u stvarnosti.
To se moglo napraviti još malo bolje, ali bilo je na brzinu, a kao što sam već napisao, cijeli radio nema neku posebnu vrijednost.
U stvari, ispalo je dosta bolje nego što izgleda original s kojeg sam skidao sliku :) :) :)
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ 59 UKV

PostPostao/la Dean » Pet srp 26, 2013 11:23 pm

:P
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: RIZ 59 UKV

PostPostao/la pamook » Pet srp 26, 2013 11:40 pm

odlican uradak :handgestures-thumbupleft:

sad samo pospremi sken da se ne izgubi ponovo, ovako vec obradjen :P
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju