Tele i šarena vrata: Sony STR-11L na stolu početnika

Tele i šarena vrata: Sony STR-11L na stolu početnika

PostPostao/la StrikoMirko » Ned ruj 12, 2021 9:20 am

Totalni početnik ovdje u potrazi za "svim što mi treba" za refreashanje starijih uređaja. Trenutačno na stolu imam Sony STR-11L. Jako mi se sviđa estetski, ali već vidim da će biti posla na interijeru...
Par lampica ne radi. Zvuk dobar, ali malo "krči". Desni kanal mi se nekad izgubi ako ne nađem točnu poziciju kod switchanja sa "source" na "tape" (čitam da je tu problem oksidacija?).

Još ga se nisam usudio otvoriti jer znam da nemam pojma što bi uopće radio unutra osim buljio ko' tele u šarena vrata :D
Ali učim, za početak kako da me ne skuri struja - trek prekjučer sam otprilike skužio što je to uopće kondenzator :|
Trudim se na YouTubeu pronaći neke tutoriale, ali čak i ovi "basic" su, čini mi se, za ekipu koji već jako dobro poznaju unutrašnje komponente.
Sve me to užasno fascinira i spreman sam učiti maksimalno. Evo, od jutros znam što je serijski i paralelni spoj, jeeee :)

Dakle, nemam lemilicu, nemam ispitivač za struju... imam par šarafcigera i to je to :dance: Audio kužim dosta dobro u onom praktičnom smislu. Znam spojiti 5.1 sustav, spajati zvučničke žice i sl., ali u pogledu popravka, otvaranja uređaja, čišćenja, kamoli zamjene dijelova... ne znam još ništa.

Mislim da bi možda bilo najbolje krenuti s nekakvom operacijom čišćenja i tako se malo po malo upoznavati s dijelovima. E sad... čistiti što i s čim?
Čitam razne savjete i često su kontradiktorni. WD-40? Alkohol? Nešto treće?

U stranim člancima često nailazim na "DeoxIT", sredstvo za čišćenje kontakata. Ljudi se kunu da je to nešto najbolje (naročito DeoxIT D5), ali čini se da se kod nas ne može nabaviti. Teško se nabavlja čak i s ove strane Atlatnika ili je cijena opako velika. Možda netko zna neke tajne puteve ili kakvu vrlo sličnu alternativu?

Najbolje bi bilo kad bi netko mogao reći "nabavi si to, to i to" i čisti :pray:
Avatar korisnika
StrikoMirko
 
Postovi: 7
Pridružen: Čet vel 11, 2021 4:39 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Tele i šarena vrata: Sony STR-11L na stolu početnika

PostPostao/la joe dalton » Ned ruj 12, 2021 10:36 am

Za pocetak penzl (iliti kist, cetku) i kompresor za ispuhat prasinu. Ako nemas kompresor moze i usisivac ali jako pazljivo. WD40 je super ali za totalno druge stvari, njega ni blizu. Alkohol da ali isto pazljivo i ciljano po potrebi za ciscenje kontakata. Moze i voda i deterdzent za neke dijelove ali ne za elektroniku. UZV kadica je isto super za neke stvari. Pogledaj malo postove o restauracijama koje su radili Ilimzn ili Tubeman. Ima jako dobrih opisa i fotki kako i sto s cim.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Tele i šarena vrata: Sony STR-11L na stolu početnika

PostPostao/la Ivor » Ned ruj 12, 2021 11:02 am

joe dalton napisao:Alkohol da ali isto pazljivo i ciljano po potrebi za ciscenje kontakata.
U tu svrhu bih preporučio izopropanol.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju