Neuberger RPM 375

Neuberger RPM 375

PostPostao/la tom_hifi » Pon ruj 13, 2021 2:54 pm

Dakle, radi se o zadnjoj generaciji Neuberger testera. Model je RPM 375. Nasljednik je modela RPM 370, koji ima više socketa za raznovrsne cijevi, što je svakako bolje, no sve se to može izmjeriti uz odgovarajuće adaptere.

Par linkova o samom uređaju:
https://tubedatabase.co/testers/neuberger-rpm-375
http://www.jacmusic.com/Tube-testers/Neuberger/370/index-Neuberger-rpm-370.html
http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren-Geschichtliches/Roe-Pruefer/Neuberger-RPM375/Neuberger-RPM375.htm

Znači, tester sam nabavio u dobrom stanju, izvana mu treba malo ljubavi. Donji dio (kadica) ići će na pjeskarenje i plastifikaciju. Uz to, oštećena je i potrgana zaštitna plastika glavnog instrumenta koji pokazuje struju kroz cijev i još neke detaljčiće i to mi je bila najveća briga i pitanje. Dali je samo plastika dobila ili i instrument ne valja. Riskirao sam i nakraju je ispalo da je samo plastika fizički potrgana. To ću isto nekako zakrpat.

Idemo redom, rastavit sam uređaj, detaljno ga pregledao. Znači, sastoji se od brdo preklopnika i reostata čiji svi kontakti su bili jako prljavi i korodirani. Uz to, ima 3 elektrolita u bias napajanju (Vg1), te stare MP kondenzatore u visokom naponu. Sve redom sam zamijenio novima, makar se ovi MP drže po mjerenju kao novi, dok elektroliti za bias napajanje su bili doslovno mrtvi.

Uređaj koristi i 3 komada EZ81 u visokom naponu kao ispravljačice. Njih sam premjerio.

Sve se svodilo na fizički rad. Rastavi, počisti, pregledaj, istestiraj. Nakon tretmana, uređaj sam upalio, premjerio napone, malo podesio skale da budu točno pokazivale i sada to radi kako treba.

Evo par slikica.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

Sad vidim da nemam skroz prvotno stanje, na prvoj slici se već vide novi elektroliti, dok sam ih pripasivao.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
tom_hifi

Re: Neuberger RPM 375

PostPostao/la tom_hifi » Pon ruj 13, 2021 2:57 pm

Nakon "tretmana", uređaj je stavljen na stol, printam si polako karte, makar, imam u planu neku shemu sa univerzalnom kartom napraviti i onda mapu cijevi sa pozicijama. Za to mi treba nešto vremena, ali mislim da ću se upustiti u tu avanturu.

12.jpg

11.jpg

Sve više je cijevi koje su upitnog stanja, sudimo ih većinom "na oko" ili nikako, pa samo upiknemo u uređaje. Neke od cijevi mogu biti bez grijanja, imati neki interni kratki spoj, imati lošu emisiju i slično, a u današnje vrijeme, ako želimo iskoristiti "stare" cijevi, ovakav alat je neophodan.

Imam još jedan tester uz ovog Neubergera, ali otkada sam ga vidio u Zadru na TF-u, uvijek mi je bio tiha patnja. Želja mi se ispunila.

:)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
tom_hifi

PostPostao/la grunf » Pon ruj 13, 2021 8:33 pm

bravo,bravo :clap: :clap:
tko nisko leti još niže pada
grunf

PostPostao/la cappucino » Pon ruj 13, 2021 8:41 pm

Bitno je da znamo di je tester kad zatreba. ;)
cappucino

Vrati se na: Refresh starih uređaja