PCB od sipi Mu-Follower predpojačala

Re: PCB od sipi Mu-Follower predpojačala

PostPostao/la Schultz » Uto srp 01, 2014 8:54 pm

audio kutak napisao:pločice poslane u Rijeku i Sl.Brod... ;)


Nisam....!
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: PCB od sipi Mu-Follower predpojačala

PostPostao/la davorin » Uto srp 01, 2014 9:51 pm

Schultz napisao:
audio kutak napisao:pločice poslane u Rijeku i Sl.Brod... ;)


Nisam....!

Možda si zaboravio! Oduljilo se to...! :mrgreen:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: PCB od sipi Mu-Follower predpojačala

PostPostao/la Edison » Pet srp 04, 2014 12:26 pm

audio kutak napisao:pločice poslane u Rijeku i Sl.Brod... ;)


U Rijeku stiglo. Zahvaljujem. :)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: PCB od sipi Mu-Follower predpojačala

PostPostao/la audio kutak » Pet srp 04, 2014 12:28 pm

stiglo svima.... :bow-yellow:
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: PCB od sipi Mu-Follower predpojačala

PostPostao/la Edison » Čet kol 21, 2014 3:55 pm

Zahvaljujuci audio kutku dobio sam jednu polupopunjenu plocicu s Mu-follower pretpojacalom autora sipija (ili jume na velikom diyaudio forumu). Moram reci da se radi o vrhunskom konstruktoru, vec imam dva pretpojacala po njegovim shemama, i oba sviraju jako, jako dobro. Hvala audio kutku, a svakako i onom samograditelju koji je plocice napravio, popunio ih i posalo audio kutku da ih podijeli dalje. :-)


Sip-0164.jpg


Odmah moram napomenuti da na plocicama nisu bili vezni kondenzatori i FET-ovi BS170. Malo sam provjerio plocicu i regulator LM317 bio je zalemljen zrcalno, to sam okrenuo, a i nekim kondenzatorima pri sredistu plocice su bila zamijenjena mjesta. Sve sam te elektrolite iz sredista povadio i zamijenio mojima. Na ulaz i izalaz sam stavio male Wima blokove od 4,7uF, a umjesto elektrolita C3 od 10uF stavio sam tantal kondenzatore od 10uF. Da li je to bilo pametno, ili je bolje bilo staviti elektrolite, ne znam... poslusat cu pa staviti elektrolite i opet poslusati. Na taj nacin cu saznati...

Svojedobno sam bio slozio i ovo pretpojacalo na busenoj plocici. Proradilo je odmah, ali sam imao problem s FET-ovima BS170. S elemetima kao na shemi tekla je prevelika struja kroz njih pa su "odlazili"... Mijenjao sam otpornik u Sourceu donjeg FET-a, R11 pa se situacija sredila. No pretpojacalo je sa svojim napajnjem i transformatorom bilo u maloj kutijici pa sam imao manji shum u zvucnicama. Kad sam izvadio trafo i napajanje iz kutijice, shuma nije bilo. No tada sam to pretpojacalo "ostavio sa strane" i presao na neke druge projekte. Evo tog pretpojacala na busenoj plocici, a ispred njega su i "ranjenici i mrtvaci" u eksperimentiranju s plocicom koju sam dobio od audio kutka...


Sip-0168.jpg


Poucen iskustvom mog pretpojacala s busene plocice o prilicnoj osjetljivosti malih FET-ova BS170, nisam odmah isao s degeneracijom od 10R (R11). Za pocetak sam izabrao FET-ove s kineskim svemjerom koji svasta mjeri, ali nista precizno. Mjerio sam Vgs, ali to taj instrument radi na maloj struji pa ne znaci da ce mjerenja biti adekvatna u radnim uvjetima, vec sam rekao da je to vise indikator nego mjerni instrument. Prvo sam postavio R10 na 33R, umjesto 10R kako je na shemi. Dobio sam kroz jedan kanal 12mA, a kroz drugi oko 8,5mA. Pretpostavljena vrijednost struje je 12-15mA. OK, premjerio sam Vgs FET-ova i vidio da jedan malo odstupa. Zamijenio sam ga i otpornik R10 smanjio na 18R, i dobio 11mA na oba kanala. Pri mjerenju sam pipalicama dodirnuo ili spojio sto ne treba, i "ode" FET u jednom kanalu. Jako su osjetljivi, pa treba paziti. Promijenio sam FET i stavio otpornik R11 na 10R, kako je prema shemi, i dobio struju po kanalima 14,0 i 14,1mA. Odlicno.

Ovo gornje podesavanje izgleda malo komplicirano, ali u biti nije. Treba imati sacicu BS170, otpornik R11 staviti na 22R, ili tu negdje, i mjeriti struju na R11 (I=U/R) i gledati da se dobije 12-15mA. Na kraju izmjerimo napone izmedju nozica G i S na svim FET-ovima. Trebao bi biti priblizno jednak napon, oko 2,5V. Ako neki FET previse odstupa, zamijeniti ga i ponoviti mjerenja.

O napajanu. Prema shemi pretpojacalo se napaja s 35 do 40V istosmjernog napona. Svaki kanal trosi oko 15mA. U shemi je dosta veliki otpornik R26 od 220R. Na njemu je pad napona oko 7V. Vjerojatno je autor imao transformator s malo vecim naponom sekundara pa je dio tog viseg napona trosio na ovom otporniku, a usput je to bio i dobar filter u CRC mrezi. Ja sam, medjutim, imao regulirano napajanje koje se moze podesavati do 30V. Postavio sam ga na 29V, smanjio R26 na 33R, i na njemu trosim oko 1V. Regulator LM317 ima tako na ulazu 28V, a na izlazu 23,9V. Tih 4V je sasvim dovoljno za njegov stabilan rad. U biti imam dva serijska regulatora jedan iza drugog, prvi na 29V, a drugi na 24V. Dalo bi se to sloziti jos bolje, ali i ovako je odlicno za eksperimentalni rad.


Sip-0162.jpg


Pretpojaclo prema shemi ima pojacanje od 2x, izmjereno 2,07x. To je uglavnom dovoljno, no ja imam i neka pojacala kojima dobro dodje malo vise pojacanja. Odlucio sam pojacanje povecati na oko 3,5x. Najlaksi nacin da se to ucini je smanjiti ulazni otpornik R5 s originalnih 22k na 12k. Na taj nacin sam dobio izmjereno pojacanje od 3,74x.

Pretpojacalo je na mjerenjima jako dobro. Cetvrtasti signal je odlican, na trokutastom se ne primjecuju nikakva izoblicenja i na preko 50kHz, tek nakon toga minimalno se zaoble vrhovi trokuta. Na 100kHz je pad samo 0,3dB. Naravno, to moze biti i do moje mjerne opreme koja nije bas vrhunska, ali sasvim lijepo moze posluziti. DC-offseta na izlazu nema, kondenzator je na izlazu, a napajanje je dvostruko regulirano.

I pretpojacalo je pusteno u rad. Svira bez problema. Vrlo je zivahno i dinamicno. U pocetku imalo malo "grubosti" jer se trebaju usvirati kondenzatori. No vec nakon dva sata rada, zvuk je postao gladji i vrlo slusljiv. Pustit cu ga da radi nekoliko dana pa kriticki preslusati. Ako razultat bude kakve su zasad naznake i ocekivanja, mislim da cu ovo pretpojacalo sloziti s kvalitetnijim dijelovima i shunt napajanjem za svaki kanal posebno. No o tom potom...


Sip-0161.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: PCB od sipi Mu-Follower predpojačala

PostPostao/la audio kutak » Čet kol 21, 2014 5:37 pm

da, zaboravio sam i to napomenuti da su uz regulator i ti kondenzatori u centru zamijenjeni... imaš oko sokolovo...
mnogi kažu da svira jako dobrooo... nadam se da će tako i kod mene jednog dana... a i ja ću napraviti bolje napajanje....

edisone, koje točno su te male Wimine kockice? FS, Mk,Fk...

jedno pitanje za sve forumaše (da ne otvaram novi post): ako preamp na ulazu i izlazu ima bipolarne
elektrolite, dali se mogu bez problema staviti folije i koje se preporučaju?

Mogu li sam od običnih elektrolita napraviti bipolarni? Kako?

Ako pak moraju biti elektroliti, koji se bipolarci preporučaju, koja marka? Gdje ih nabavljate?

Naime, ja do sada nisam nikada koristio bipolarce! :mrgreen:
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: PCB od sipi Mu-Follower predpojačala

PostPostao/la Edison » Čet kol 21, 2014 9:07 pm

audio kutak napisao:edisone, koje točno su te male Wimine kockice? FS, Mk,Fk...


A sto ja znam koji su? Mozda MKS4? Raster je 5mm, kapacitet 4u7, napon 50V... to znam, jer pise na njima...

audio kutak napisao:jedno pitanje za sve forumaše (da ne otvaram novi post): ako preamp na ulazu i izlazu ima bipolarne
elektrolite, dali se mogu bez problema staviti folije i koje se preporučaju?


Mozes staviti folijske, cak je i pozeljno, samo da li ce fizicki stati? :think:
Stavis najbolje koje imas, polipropilene ili neke jos bolje, samo ako mogu stati... ;)

audio kutak napisao:Mogu li sam od običnih elektrolita napraviti bipolarni? Kako?


Pa bas i ne mogu... ali ima jedna zamjena. Uzmes dva elektrolita dvostrukog kapaciteta i spojis im plus i plus, i to je kao neki kvazi-bipolarni...
Sad, koliko je to dobro, mogu reci oni koji vise znaju...

audio kutak napisao:Naime, ja do sada nisam nikada koristio bipolarce! :mrgreen:


Eh, kad bih ti ja sad nabrojio sto sve nisam nikad koristio... :lol:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: PCB od sipi Mu-Follower predpojačala

PostPostao/la fixxxer » Pet kol 22, 2014 12:37 am

Edison napisao:
Eh, kad bih ti ja sad nabrojio sto sve nisam nikad koristio... :lol:


:mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar korisnika
fixxxer
 
Postovi: 1053
Pridružen: Sri tra 10, 2013 10:00 pm
Lokacija: Beograd

Re: PCB od sipi Mu-Follower predpojačala

PostPostao/la davorin » Sub kol 23, 2014 7:41 am

Tko tu zapravo što prodaje?! :think:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: PCB od sipi Mu-Follower predpojačala

PostPostao/la Edison » Sub kol 23, 2014 7:55 am

davorin napisao:Tko tu zapravo što prodaje?! :think:


:?:

Nista se ne prodaje. Covjek s nekog od susjednih foruma napravio nesto plocica i popunio ih, ali ne do kraja. Nemoj me pitati zasto je to radio, jer ne znam. Odlucio darovati zainteresiranim samograditeljima visak toga. Tu je uskocio audio kutak i napravio distribuciju za nase podrucje. Ja sam dobio jednu plocicu, i nisam nista platio, samo postarinu. Hvala nepoznatom darovatelju i audio kutku. Trebalo je par elemenata okrenuti, premjestiti, i dodati nedostajece kondenzatore i tranzistore. I to je opisano gore.

Po mome tema je greskom stavljeno pod "prodajem", jer je islo za nula kuna...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Prodajem

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju