Postao/la davorin » Sub kol 22, 2015 8:31 pm
Nisam siguran za točnost njegovog odabira radne točke elektronke 811A ?
Uz napon napajanja od ~450V i odabrani prednapon od +55V bi anodna struja bila oko ~300mA, a to bi značilo trajnu disipaciju od ~130 W!?
Za maksimalno dozvoljenu trajnu disipaciju (bez prisilnog hlađenja) od ~45W bi anodna struja trebala biti ~100mA, a prednapon oko +27~28V (iskustvo iz pokusa).
Ukoliko se u Ua/Ia karakteristici elektronke 811A ucrta radni pravac od Ra=5kOhma (točke Ia=190mA i Ua=900V), maksimalni vršni izmjenični napon je nešto manji od ~600Vpp, vršna izmjenična struja ~160mApp, a nominalna izlazna snaga na elektronci ~9W (na zvučniku ne više od ~7,5-8W).
Ako se zanemari činjenica da je trafo projektiran za maksimalnu DC struju od 90mA (navedena kalkulacija je za 100mA!), cijela pobuda je sa strujom rešetke u klasi A2 (~40-50mApp) što će sigurno tražiti jaku elektronku u pobudi, a ukupna izobličenja tolika da će biti nužna globalna povratna veza.
Sa elektronkom 12 E1 se dobije izlazna snaga na zvučniku ~8-9W (~10-11W na anodi), a cijela pobuda je u A1 klasi bez struje rešetke i ne traži neku posebno snažnu elektronku u predstupnju.
Za 811A bi se trebalo uzeti izlazne transformatore nižih impedancija pa bi se sa trafom od Ra=3500 Ohma dobilo na izlazu ~13W, sa trafom od Ra=3000 Ohma bi snaga bila ~15W, a sa trafom od Ra=2500 Ohma bi snaga iznosila respektabilnih ~18W. Pobuda bi u tom slučaju trebala biti vrlo niske impedancije i većeg strujnog kapaciteta, ali onda bi se to i isplatilo.
INTERSTAGE transformatori koje sam projektirao, a Branko (ODEON) namotao su predviđeni za maksimalne struje od ~30mA i ne bi bili korisni u gore navedenom izlaznom stupnju.