D3A + 6A3 PSE

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Edison » Sri lip 12, 2024 12:21 am

kaligula napisao:Idem u smjeru jednog namotaja, graetz i pet stabilizatora 7806 sa diodom prema masi.
Jedan veči, lijepi, hladnjak na šasiju i 7806ice zašarafljene odozdo.


Sto ce ti dioda na srednjoj nozici regulatora? I koju diodu bi stavio?

Dobro bi bilo staviti otpornike izmedju kondenzatora u filtraciji, kao sto su neki preporucili. Ali posto imas jedan namotaj i jedan grec, radis sa strujom od najmanje 4,7A i tu ti trebaju otpornici velike snage, puno se griju, i trose ti potreban napon. Mozda otpornik od 0R1/5W, ali koliko ce takav pomoci?

Mozda da nakon prvog filtarskog kondenzatora razdvojis sve u 5 grana (otpornicima) i onda radis s manjim strujama, manje ti se griju otpornici i mozes ih povecati. To je par otpornika i kondenzatora vise, mislim da bi bilo isplativo...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la pinco » Sri lip 12, 2024 7:49 am

Edison napisao:
kaligula napisao:Idem u smjeru jednog namotaja, graetz i pet stabilizatora 7806 sa diodom prema masi.
Jedan veči, lijepi, hladnjak na šasiju i 7806ice zašarafljene odozdo.


Sto ce ti dioda na srednjoj nozici regulatora? I koju diodu bi stavio?

Dobro bi bilo staviti otpornike izmedju kondenzatora u filtraciji, kao sto su neki preporucili. Ali posto imas jedan namotaj i jedan grec, radis sa strujom od najmanje 4,7A i tu ti trebaju otpornici velike snage, puno se griju, i trose ti potreban napon. Mozda otpornik od 0R1/5W, ali koliko ce takav pomoci?

Mozda da nakon prvog filtarskog kondenzatora razdvojis sve u 5 grana (otpornicima) i onda radis s manjim strujama, manje ti se griju otpornici i mozes ih povecati. To je par otpornika i kondenzatora vise, mislim da bi bilo isplativo...


Misli sa diodon podignit referencu sa mase i dobit malo veči napon, schottkey diodu za cca 300mV pada napona?
I 0R1 pomaže kad su velike struje...
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 680
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Bepone » Sri lip 12, 2024 8:15 am

Edison napisao:
Bepone napisao:imao sam na stolu i 2A3 pojacala sa AC grijanjem..brum je bio zanemariv..nesto se sitno culo na zvucniku


Napravio sam pojacalo s 2A3 i koristio sam AC grijanje. I nije bilo nikakvog problema, ali ta cijev se grije na 2,5V. A kaligulina 6A3 na 6,3V. To je velika razlika, i sigurno bi se cuo brum AC grijanja. Cak ni 300B s 5V grijanjem ne moze dobro raditi s AC grijanjem. Tako je to s direktno grijanim cijevima...

nisam siguran, puno je manja struja grijanja kod 6A3..
Bepone
 
Postovi: 5942
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Edison » Sri lip 12, 2024 9:35 am

Bepone napisao:nisam siguran, puno je manja struja grijanja kod 6A3..


Sve sam isprobao u praksi. Kod direktno grijanih trioda bitan je napon grijanja kod izbora AC ili DC grijanja. Lampa tipa 26 ima napon grijanja od 1,5V, a 2A3 2,5V i one mogu ici na AC grijanje. 300B (5V) vec ne moze, a GM70 (20V) nikako ne moze...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Bepone » Sri lip 12, 2024 11:27 am

Edison napisao:
Bepone napisao:nisam siguran, puno je manja struja grijanja kod 6A3..


Sve sam isprobao u praksi. Kod direktno grijanih trioda bitan je napon grijanja kod izbora AC ili DC grijanja. Lampa tipa 26 ima napon grijanja od 1,5V, a 2A3 2,5V i one mogu ici na AC grijanje. 300B (5V) vec ne moze, a GM70 (20V) nikako ne moze...

si probao i sa onim reostatom izmedju katoda i od klizaca spojit na masu (ili katodni otpornik)?
Bepone
 
Postovi: 5942
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Bepone » Sri lip 12, 2024 11:31 am

sad me razmisljanje tjera na neke nove ideje.. zasto se ne bi 300B i ostale napajale cistim sinusiodalnim oscilatorom i malim chip pojacalom 50kHz ili tako nekom vecom frekvencijom.. i ako se probije, ne bi bilo cujno , a da bi stvaralo neki veli IMD nebi ni to, nema ni topline vele..
genijalna ideja! :idea: moran na veli forum prezentirat to da cujen misljenja! :P
Bepone
 
Postovi: 5942
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Edison » Sri lip 12, 2024 12:48 pm

Bepone napisao:
Edison napisao:Kod direktno grijanih trioda bitan je napon grijanja kod izbora AC ili DC grijanja. Lampa tipa 26 ima napon grijanja od 1,5V, a 2A3 2,5V i one mogu ici na AC grijanje. 300B (5V) vec ne moze, a GM70 (20V) nikako ne moze...

si probao i sa onim reostatom izmedju katoda i od klizaca spojit na masu (ili katodni otpornik)?


S "brumerom" ;), jesam. To sam radio na 26 i 2A3 i tamo lijepo funkcionira. Na 300B vec ne, ipak malo bruji... pa sam napravio regulirano DC napajanje grijanja.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Edison » Sri lip 12, 2024 12:53 pm

Bepone napisao:sad me razmisljanje tjera na neke nove ideje.. zasto se ne bi 300B i ostale napajale cistim sinusiodalnim oscilatorom i malim chip pojacalom 50kHz ili tako nekom vecom frekvencijom.. i ako se probije, ne bi bilo cujno , a da bi stvaralo neki veli IMD nebi ni to, nema ni topline vele..
genijalna ideja! :idea: moran na veli forum prezentirat to da cujen misljenja! :P


Genijalac, to je malo skuplje i "malo" kompliciranije od regulatora za 5V/1,5A...

I cjevna pojacala su jednostavni uredjaji, ne bi ona napredna grijanja na 50kHz... ;)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Edison » Sri lip 12, 2024 12:57 pm

pinco napisao:Misli sa diodon podignit referencu sa mase i dobit malo veči napon, schottkey diodu za cca 300mV pada napona?


Ma znam, ali radit ce cijev jako dobro i s grijanjem na 6V, i jos ce malo duze potrajati...

pinco napisao:I 0R1 pomaže kad su velike struje...


Slazem se...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la kaligula » Sri lip 12, 2024 1:14 pm

Evo jedna mogučnost da se iskoristi jedan zaostao transformator sa sekundarima 2×8V/15A i 15V/2A.

Schematic_PSU_63A.jpg

Pošto je trafo 8V-ni, ne koristim graetz nego shotky diode MBR4045PT kao ispravljaćice. Graetz bi tražio 8,5-9V na sekundaru.
Ima ih za kupiti u TME od VISHAY, a ima i 2-amperskih 7806-ica od CDIL.

Diodom UF4007 prema masi i otpornikom 220R stabilizira se izlazni napon na cca 6,3V
Prema masi su sva četiri stabilizatora odvojena kondenzatorom 220nF/63V i svaki od izlaza minus pol prema masi mjernim otpornikom od 1 ili 10 ohma za mjerenje mirne struje. (otpornik nije crtan u ovoj shemi).

Na istom ovom sekundaru nije moguće spojiti i peti stabilizator za grijanje D3A jer se on prema masi podiže za 20-30V.

Možda netko ima preporuku za "lijepi" hladnjak za na šasiju koji će nositi 1×MBR4045 i 5×L7806-CDI.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: kaligula; Sri lip 12, 2024 2:50 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 425
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Bing [Bot] pregledava forum i 4 gostiju