Strana 1 od 8

D3A + 6A3 PSE

PostPostano: Ned lip 09, 2024 7:54 am
Postao/la kaligula
Kreće još jedan projekt.

Ideja se rodila 2012. prije TF-a u Šibeniku i zamišljen kao VF izlazni stupanj za moje IKON6.
A sada, bit će to obićno izlazno pojačalce.

Zamišljeno je jako jednostavno, sa vrlo malo elemenata.
I evo u nastavku najprije sheme izlaznog stupnja i drivera...

6A3 PSE.jpg

D3A TRIODE.jpg

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostano: Ned lip 09, 2024 8:34 am
Postao/la kaligula
6A3 ima Negative Biass i radit će u klasi A1 sa strujom do 60mA i anodnim naponom cca 290VDC.
Izlazni transformatori Toroidy supreme, audio grade.
Grijanje 6A3 Switcher-om 7,5VDC. Napon će se reducirati na 6,3V preko otpornika.
Sa minus pola grijaća otpornik 1 ohm za podešavanje mirne struje.
Otpornik 180 ohm Carbon Composite na mrežici triode.
Shemu Negative Biassa stavljam naknadno.
I mislim da više i nemam šta reći o ovom izlaznom stupnju.

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostano: Ned lip 09, 2024 9:19 am
Postao/la kaligula
Za pobudu je odabrana D3A u triodnom spoju s anodnim CCS-om.
Naponom na CCS-u od +400VDC i anodnom strujom 26mA, pojačanje je cca 70 puta što je dovoljno za punu pobudu.
A za CCS koristim dva DN2540N5 u slijedećem spoju...

Snimka zaslona 2024-06-09 085228.png

Treba podesiti Rx da se dobije struja 26mA, a neznam formulu za izračun Rx-a.

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostano: Ned lip 09, 2024 9:53 am
Postao/la grunf
kaligula napisao:Izlazni transformatori Toroidy supreme, audio grade.
Grijanje 6A3 Switcher-om 7,5VDC. Napon će se reducirati na 6,3V preko otpornika.


izlazni trafo Toroidy supreme, audio grade pa onda SMPS za žarenje :o :o
to samo zove probleme

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostano: Ned lip 09, 2024 10:13 am
Postao/la kaligula
grunf napisao:
kaligula napisao:Izlazni transformatori Toroidy supreme, audio grade.
Grijanje 6A3 Switcher-om 7,5VDC. Napon će se reducirati na 6,3V preko otpornika.


izlazni trafo Toroidy supreme, audio grade pa onda SMPS za žarenje :o :o
to samo zove probleme

A zašto?

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostano: Ned lip 09, 2024 10:14 am
Postao/la grunf
kaligula napisao:
grunf napisao:
kaligula napisao:Izlazni transformatori Toroidy supreme, audio grade.
Grijanje 6A3 Switcher-om 7,5VDC. Napon će se reducirati na 6,3V preko otpornika.


izlazni trafo Toroidy supreme, audio grade pa onda SMPS za žarenje :o :o
to samo zove probleme

A zašto?


HF smetnje koje su sa većim strujama sve izraženije

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostano: Ned lip 09, 2024 10:46 am
Postao/la kaligula
Jel to Grunfe tvoja pretpostavka da bi moglo biti problema?
Povodim se Tomislavovim GM70. Amp mu je pun switchera i nikad nije reka da ima problema.
No. još je navrime odustati od switchera i dodati namotaj u mrežni trafo. Nije još narućen.

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostano: Ned lip 09, 2024 2:55 pm
Postao/la Edison
kaligula napisao:No. još je navrime odustati od switchera i dodati namotaj u mrežni trafo. Nije još narućen.


Dodaj jedan trafo samo za grijanje. Svaka izlazna cijev ti trosi 1A, D3A oko 300mA. Treba ti trafo od 8,5V/9A ili 80VA. Dobro filtriras i razdvojis na 5 regulatora 7806 i njih montiras na hladnjak. Trebalo bi biti bolje od switchera, ali zauzme malo vise prostora...

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostano: Ned lip 09, 2024 9:19 pm
Postao/la grunf
kaligula napisao:Jel to Grunfe tvoja pretpostavka da bi moglo biti problema?


po meni je puno lakše boriti se sa 100Hz nego Khz ili još gore MHz koje SMPS mogu puštati okolo i to ne samo direktno kroz svoj izlaz nego samog zračenja SMPS-a , u obzir treba uzeti i ne baš veliku pouzdanost prema linearnim napajanjima

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostano: Ned lip 09, 2024 9:31 pm
Postao/la grunf
Edison napisao:
kaligula napisao:No. još je navrime odustati od switchera i dodati namotaj u mrežni trafo. Nije još narućen.


Dodaj jedan trafo samo za grijanje. Svaka izlazna cijev ti trosi 1A, D3A oko 300mA. Treba ti trafo od 8,5V/9A ili 80VA. Dobro filtriras i razdvojis na 5 regulatora 7806 i njih montiras na hladnjak. Trebalo bi biti bolje od switchera, ali zauzme malo vise prostora...


potpuno se slažem sa ovim, s time da danas ima puno boljih regulatora od 7806 a cjenom su blizu