Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Topolino » Ned stu 26, 2023 7:37 pm

Hladnjak nikada nemoj postavljati da ti rebra budu vodoravna (horizontalna) , osim ako nemas prisilnu cirkulaciju zraka (ventilator).
Topolino
 
Postovi: 127
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Ned stu 26, 2023 8:01 pm

Ok, hvala Topolino, mislim staviti ventilator, ali imam i neki stari cooler od procesora kao što je Tubeman imao za primjer pa ću vidjeti što će na kraju proč.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Topolino » Ned stu 26, 2023 11:05 pm

Ventilator je uvjek cujan i najtiši se cuju. Pogledaj case fan ventilatore za PC, ciljaj na najveci koji mozes ugraditi (po mogucnosti slim verzija) , najmanje okretaja i najveci CFM za ciljani broj okretaja. Vidi koliki TDP ti ima taj chip pa vidi hoce li biti taj CPU hladnjak dovoljan. CPU hladnjaci bez dediciranog ventilatora nisu bas ucinkoviti, osim ako nije pasivni.
Topolino
 
Postovi: 127
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la ilimzn » Uto stu 28, 2023 1:35 am

tubeman napisao:Pozdrav i čestitke na početku "trnovitog puta" :)
Posebno cijenim FULL DIY proceduru.
Ovo s multiwatt integrircima je sasvim OK za početak.
...najbolje rezultate je dao NMOS TDA7294 koji je vrlo jednostavan za implementaciju a ima karakteristike doista ozbiljnog pojačala te puno veću snagu.


TDA7294 i familija su vjerojatno najbolji chip amp, koji ima mnogo opcija implementacije, od vrlo jednostavnih do vrlo ozbiljnih, s jednako ozbiljnim zvukom.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Uto stu 28, 2023 9:50 am

Ovo je drugi hladnjak koji imam Topolino, to sam skinuo sa nekog procesora i izgleda moćno, ali treba ga kresnuti i vidjeti kako radi i da li radi (trebao bi).

Slika

Onaj drugi hladnjak koji sam prikazao je odradio cjelodnevno testiranje i nije se ni oznojio, ali testiranje nije bilo u zatvorenom kućištu pa je to još pod upitnikom.

ilimzn : Što se tiče zvuka , bio je bolji nego sam očekivao!! Baš sam bio happy, napraviš nešto...radi...i to dobro.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Fantocci » Uto stu 28, 2023 10:26 am

Ovaj će vjerojatno biti preglasan ali ako mu spustiš voltažu na nekih 9V biće puno tiši i još uvijek dovoljno efikasan. Ili staviš neki silent PC ventilator umjesto njega.
Ali najbolje bi ipak bilo bez njih.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la daluka » Uto stu 28, 2023 10:42 am

Pa neka ga jednostavno skrati na visinu kutije i zarotira za 90 stupnjeva pa neće trebat nikakav ventilator. Djeluje mi kao da je od dva dijela, L profila i rebrastog dijela.
Zar pored kontejnera u Zg nemožeš nać neki muzički stub, unutra su obično dobri hladnjaci.
daluka
 
Postovi: 160
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Uto stu 28, 2023 10:59 am

Daluka, to mi je prvo palo napamet kada mi je Topolino rekao za smjer rebara, flexa, piljenje na mjeru i to je to.

Ja sam si nekako na početku bio mislio da stavim taj hladnjak, veliki, ali ipak neki manji ventilator čisto radi cirkulacije zraka( ovo sa smanjivanjem napona mi nije palo napamet, hvala Fantocci). Kažem. dok stignu stvari preko eBaya, sve mogu na miru isprobati, i koliko bući ovaj hladnjak sa ventilatorom, možda i sa kutijom odem dalje pa ću sve dijelove staviti u prirodno okruženje :D
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Topolino » Uto stu 28, 2023 4:59 pm

Ovo je neki prastari hladnjak sa vjerojatno 80mm ventilatorom. 3 zice znaci okretaje regulira preko napona. Hladnjak mozes uvjek okrenuti da rebra stoje vertikalno, zrak vuce od ispod pojacala i ispuh na vrhu. Posto je pravilnog oblika mozes napraviti tunel prema gore. Oglavnom mozes eksperimentirati i vidjeti koji dizajn daje najbolje rezultate. Kolika je ciljanja snaga pojacala?
Topolino
 
Postovi: 127
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Uto stu 28, 2023 5:21 pm

Ovaj chip je 2x25W, htio sam raditi sa drugim 2x40W pa ga nije bilo. Napajanje sa ovim trafom mi je oko 23-0-23.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost