D3A + 6A3 PSE

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Bepone » Sri lip 12, 2024 1:52 pm

kaligula napisao:Evo jedna mogučnost da se iskoristi jedan zaostao transformator sa sekundarima 2×8V/15A i 15V/2A.
.

Osigurac ce prasnut odmah nece se ni podic napon.. a i pobrkao si 317 i LMxx regulatore..Vrijednosti kondenzatora prije i poslije regulatora su sve krive. A i uzalud smo pricali o RC elementima PRIJE regulatora.
Bepone
 
Postovi: 5942
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la pinco » Sri lip 12, 2024 2:30 pm

kaligula napisao:Evo jedna mogučnost da se iskoristi jedan zaostao transformator sa sekundarima 2×8V/15A i 15V/2A.

Schematic_PSU_63A.jpg

Pošto je trafo 8V-ni, ne koristim graetz nego shotky diode MBR4045PT kao ispravljaćice. Graetz bi tražio 8,5-9V na sekundaru.
Ima ih za kupiti u TME od VISHAY, a ima i 2-amperskih 7806-ica od CDIL.

Diodom UF4007 prema masi i otpornikom 220R stabilizira se izlazni napon na cca 6,3V
Prema masi su sva četiri stabilizatora odvojena kondenzatorom 220nF/63V i svaki od izlaza minus pol prema masi mjernim otpornikom od 1 ili 10 ohma za mjerenje mirne struje. (otpornik nije crtan u ovoj shemi).

Na istom ovom sekundaru nije moguće spojiti i peti stabilizator za grijanje D3A jer se on prema masi podiže za 20-30V.

Možda netko ima preporuku za "lijepi" hladnjak za na šasiju koji će nositi 1×MBR4045 i 5×L7806-CDI.


Dižeš napon sa diodon na masi regulatora, a onda ga opet spuštaš sa diodon u seriju sa grijačen, ili san nešto krivo svatija?
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 680
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la kaligula » Sri lip 12, 2024 2:55 pm

Bepone napisao:
kaligula napisao:Evo jedna mogučnost da se iskoristi jedan zaostao transformator sa sekundarima 2×8V/15A i 15V/2A.
.

Osigurac ce prasnut odmah nece se ni podic napon.. a i pobrkao si 317 i LMxx regulatore..Vrijednosti kondenzatora prije i poslije regulatora su sve krive. A i uzalud smo pricali o RC elementima PRIJE regulatora.

Sad će tek prsnuti osigurač. Izmjenjena je shema jer sam napravio grešku sa vrijednosti prvog elektrolita.
Prvi elektrolit je 22000uF, a zadnji 100uF.
Ima osigurača koji podnesu prvi udar i do 100A a ne izgore. Vjerovatno ću staviti mali soft start i riješeno.

A ono sa 317 i LMxx ne razumim.
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 425
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri lip 12, 2024 4:47 pm

Osigurač će ti vrisnuti zbog struje punjenja onog elkosa od 22000uF. Osigurač se radi toga stavi poslije glavnih bulk elkosa. Drugo, onaj 220R otpornik sa 7805 stabilizatora ne služi ničemu, nije to lm317. Pogledaj datasheet od 78xx regulatora pa ćeš vidjeti kako se spaja.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6191
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la kaligula » Sri lip 12, 2024 6:30 pm

Evo primjer iz datasheeta za 78XX:

Adjustable-Output Regulator.jpg

Ovdje je trimer da output bude varijabilan.

Kod mene je dioda jer ona podiže napon točno koliko triba da bi izlazni napon bio 6V.
Otpornik ne mora biti, ali je bolje da je tu da osigura konstantnu struju kroz diodu.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 425
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Bepone » Sri lip 12, 2024 7:08 pm

Da ma kaligula vidi neki primjer iz datasheeta i po njemu se ravnaj, nemoj od 100 stvari pokusavat neku svoju..78xx su jako lagani regulatori za spojit . U onom xx pise izlazni napon.

7806 NIJE ADJUSTABLE, nego je fiksan , 6V iznosi izlazni napon i nemas sta tu cackat, mores malo povecat napon koliko ti treba tako da dodas diodu prema masi od srednjeg pina (300mV ca je vec spomenuto, ali ni ne treba). Izlazni kond isto pise po datasheetovima koliko treba bit, u kojim magnitudama.
Bepone
 
Postovi: 5942
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la kaligula » Sri lip 12, 2024 7:12 pm

A ovako bi riješio crkavanje osigurača:

SOFT START HEATER PSU.jpg

Kad se digne napon pred elektrolitom 22000uF da propusti 7806 i okine 6V-ni relaj preklapa direktno napajanje na primaru trafa.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 425
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Edison » Sri lip 12, 2024 9:55 pm

Ma nemoj dodavati soft-start za grijanje. Grijanje treba biti jednostavno. ;)

Iza dioda stavi kondenzator od npr. 4.700uF, onda otpornik od 0R1, onda kondenzator od 10.000uF i to bi bila neka osnovna zajednicka filtracija. Onda to razdvojis u 5 kanala otpornicima od 0R1 (moze i malo vecim) i iza svakog stavis kondenzator od 4.700uF ili 10.000uF. Onda 7806, njemu ne dodaji nista nego po mali kondenzator od 220nF ispred i iza. Na same nozice grijaca dodas kondenzator od 220 do 1.000uF, i to bi bilo to. Na ovaj nacin si (djelomicno) izbjegao filtriranje na velikim strujama, sto je uvijek problem.

Otpornike i kondenzatore sam predlozio otprilike, iz glave, ali moglo bi to biti tu negdje.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la tom_hifi » Sri lip 12, 2024 10:22 pm

I eto komplikacije bezvezne ... :doh: A zašto nebi AC grijao 6A3? Ako ja 'dobro' znam, možeš i sa srednjim izvodom imati i srednji izvod koristit za katodni otpornik 1R koji ide na masu i preko kojeg ćeš mjeriti struju. Puno bolje tako nego jednu stranu grijača kako si na shemi nacrtao.

Potpuno bespotrebno kompliciraš si život ... Ajde kreni "polako", pa kasnije kompliciraj AKO ćeš uopće trebati.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5458
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la grunf » Sub lip 15, 2024 10:19 am

kaligula , evo sheme kako smo se dogovorili

d3a ccs.png


šta se tiče BSS159 meni stiže sljedeći tjedan nova tura tako da nema straha za njih ,isto tako san naša adaptere sot32 na to92 , šta se tiče vrijednosti elemenata R1 i R4 nisu kritični , igra od 220R do 560R odma uz gate mosfeta , R2 nek bude 1M a sa R3 se možeš igrati tako da dobiješ nekih 4V Vds-a na BSS159 a ujedno ne bi smia preći tih 4V zbog disipacije koja je ograniičena zbog sot 23 adaptera ,C1 nek bude šta manji 2,5mm raster a trimer može biti i 100R
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 3014
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju