davorin napisao:Nijanse u kvaliteti CCS-a kod pobudnih stupnjeva su za akademske rasprave, ali u praksi bi bilo jako teško čuti neku razliku među njima. Sve se svode na to kakav je materijal dostupan, prije svega, a nije niti bez značaja koliko sve košta.
sa ovim se nikako ne mogu složiti ponajviše jer sam zadnjih četri godine napravia(uz Waltovu asistenciju) nekih 50 tipova raznih CCS-ova i koristia ih u svim mogućim pozicijama u svom sustavu ,razlika se čuje bia to podudni stupanj, phono , line ,regulator,..., svejedno je jer drukčije karakteristike depletion mosfeta ili jfeta utječu na rad CCS-a , DN2540 je tipičan primjer depletion mosfeta koji se na veliko koristia u audiu , međutim loš je ako ide u kaskadu čemu je Broski posvetia dosta štiva na netu , njegov prijedlog je bia korištenje jfeta za donji mosfet za razliku od Walt koji je diza Vds donjeg mosfeta da ga dovuče u dobro područje rada , danas Walt sigurno ne bi koristia za donji DN2540 već neki od malih depletiona šta je i napisa u zadnjem članku
jedna od stvari kod odabira depletiona je i njihov Ciss , recimo BSS159 ima isti Ciss kao popularni 2SK170(kojeg Broski koristi u svojem CCS-u) ili skoro deset puta manji od DN2540 tako da i to igra ulogu a u anodi to se itekako čuje
a šta se tiče cjena BSS159 je skoro četri puta jeftiniji od DN2540 dok su IXYS depletion skuplji od DN2540 ali puno bolji ,posebno za fine potrošače kao lampe i to 02N50D ili 01N50D serija , za druge namjene ima opet boljih mosfeta od DN2540 a koji su jeftiniji
davorin napisao:R-set se kombinira kao serijski spoj fiksnog otpornika od 68 Ohma-1W i trimera od ~50-100 Ohma-1W pa se podesi ciljana struja od 26mA.
to će biti preniske vrijednosti za 26mA , u stvarnosti će trbati nekih 50R a disipacija na njemu je svaga 40-50mW tako da nema potrebe za 1W mrcinama , na slici je Rset klasični MELF 0,4W ,struja kroz njega je 170mA , disipacija oko 60mW , depletioni u CCS-u su dva BSP149 sa Vgs*
5V shunt reg, 1V ref.jpg
btw; ova poruka mi je maloprije došla na velikom diy-u , shema CCS-a je ista koju sam predložia kaliguli
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.