Poklanjam lemilicu

Re: Poklanjam lemilicu

PostPostao/la Kale021 » Sub ruj 10, 2016 11:56 am

Edisone, bas zato mi je i bila pala za oko jer je imala dug kabel a i fino lezi u ruci, Sa tih 18W fantasticno lemi sa lemom na bazi olova, ali kako sam je znao koristiti na terenu (a vise ne tereniram odavna :) )a i sada koristim lem bez olova, iako i sa tim lemom radi dobro kada lemna povrsina nije velika, no kako imam stolnu lemilicu sa regulacijom temperature, ova je vec odavna van upotrebe... pa kazem... sto ne bi nekom posluzila, kad vec meni vise ne triba....
Avatar korisnika
Kale021
 
Postovi: 137
Pridružen: Pon kol 26, 2013 5:29 pm
Lokacija: Kastel Sucurac

Re: Poklanjam lemilicu

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub ruj 10, 2016 12:35 pm

Kale, pa što ti bi da koristiš tinol bez olova? Ja sam kupio davno nekih pola kile bezolovnog(SN 99,3, Cu 0,7) i nakon što sam potrošio 200g odustao sam od toga. Jednostavno olovni tinol mi je bolji.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6187
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Poklanjam lemilicu

PostPostao/la Edison » Sub ruj 10, 2016 1:45 pm

Evo, isprobana lemilica, doduse na kratko. Lijepo lemi, dobro lezi u ruci... Za fine radove bit ce odlicna. :)

Inace, lemim samo s olovnim lemom, i tako ce biti sve dok bude tog lema. Pokazao mi se boljim od bezolovnog. A najvise volim olovni lem s dodatkom 1% bakra. Daje cvrst i lijep lem, ali tesko ga zadnje vrijeme nalazim.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Poklanjam lemilicu

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub ruj 10, 2016 2:05 pm

Edisone, kada bude nova narudžba iz TMEa sjeti se i naruči nešto tinola. Potrošio sam jedan i nedavno kupio drugi kalem tinola SN60,Pb38,Cu2. Meni se pokazao kao dobar.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6187
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Poklanjam lemilicu

PostPostao/la davorin » Sub ruj 10, 2016 6:07 pm

Edison napisao:Evo, isprobana lemilica, doduse na kratko. Lijepo lemi, dobro lezi u ruci... Za fine radove bit ce odlicna. :)

Inace, lemim samo s olovnim lemom, i tako ce biti sve dok bude tog lema. Pokazao mi se boljim od bezolovnog. A najvise volim olovni lem s dodatkom 1% bakra. Daje cvrst i lijep lem, ali tesko ga zadnje vrijeme nalazim.

Bezolovna lemna legura traži nešto višu temperaturu lemila u radu od one kakva je dovoljna u radu sa olovnom legurom.
Vrlo je korisna kod lemljenja kablova i kontakta koji će biti izloženi atmosferilijama i eventualno vlažnim prostorima.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Poklanjam lemilicu

PostPostao/la Kale021 » Sub ruj 10, 2016 6:51 pm

Khadgar2007 napisao:Kale, pa što ti bi da koristiš tinol bez olova? Ja sam kupio davno nekih pola kile bezolovnog(SN 99,3, Cu 0,7) i nakon što sam potrošio 200g odustao sam od toga. Jednostavno olovni tinol mi je bolji.

Pa slusaj... tokom rada sa starijim plocicama vidio sam da lemovi sa vecim postotkom olova oksidiraju, slabije su otporni na vece temperature (mnogo puta sam uvidio da neki lemni spoj bi se grijao usllijed vece struje, pa bi olovni lem uslijed toga dobivao vecu otpornost, pa bi se jos vise grijao i eto zacaranog kruga), tako da sam vec odavna presao na bezolovni lem, malo je zeznutiji za raditi, ali kada se uhvati ruka i nije... imam i ja olovnog lema, ali ga koristim samo za dvije stvari; kod odlemljivanja sa vakuum pumpicom (stari lem koji je oksidirao vrlo je zeznuto odsisati u potpunosti ako se prije toga ne nadoda malo friskog olovnog lema...) i za lemljenje styroflex kondenzatora koji su temperaturno vrlo osjetljivi...
eto...
Avatar korisnika
Kale021
 
Postovi: 137
Pridružen: Pon kol 26, 2013 5:29 pm
Lokacija: Kastel Sucurac

Prethodni

Vrati se na: Prodajem

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost