Union W58 3D T

Union W58 3D T

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet kol 27, 2021 11:02 pm

Prije nekih mjesec dana kupio sam si novi :mrgreen: radio za u radionu . Radi se radiju marke Union W58 , u solidnom stanju za svoje godine i sto mi je bilo bitno jako je kompletan . Osim jednog gumba za glasnocu koji nije originalan sve je tu . Radio posjeduje i magnetofon kojega se nadam da cu osposobiti i koristit.
Proslog puta kad sam radio restauraciju slicnog radija ( Saba ) krenuo sam prvo od elektricnog dijela pa kasnije je dosla na red kutija.
Sad cu ici obrnutim putem

Kutija osim sto je za ponovno prelakirati je dobra . Nigdje nije dobila od vlage , furnir od oraha je gotovo netaknut i dobro se drzi. Mrezica je malo rascupana ali nju cu kasnije probati dotjerat.
Postupak oko skidanja farbe je nedavno viđen.. ali da ponovimo.
Samo prvo nego sto sam krenuo sa skidanjem laka zapisao sam si di su mi bile zlatne crte , da ih kasnije repliciram na isto mjesto.
Lak skidam sa sredstvom za skidanje boja . Lako ide dolje i kad se dobije ruka ostrani se ga 99% na ovaj nacin . Preporucuje se koristit plasticne spatule , ja ih nisam imao pa sam metalnom morao malo vise pazit da di ne zagrebem..
Kanije ( drugi dan ) samo kutiju lagano rucno prođem finim papirom od 260 do 320 ovisno sto imam doma.
Ovaj nacin ciscenja radija je naj manje stetan , kutije su od drveta starog 60g. furnir tanak i ne drzi se svugdje savrseno .
Tako da bolje izbjegavat elek. alate ako se moze...
Kad je radio cist slijedi bajcanje . Koristio sam bajc za orah , a za dobiti nijansu kakav je radio bio pomogao sam se s par slika .
Treba se voditi racuna da kad se radio polakira ce potamnit za jednu nijansu... tako s bajcom ne treba pretjerivati
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Union W58 3D T

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet kol 27, 2021 11:15 pm

dolaze na red zlatne crte
imao sam srece naci traku koja je tocno 6mm siroka isto kao i razmak između mojih zlatnih crta.
Boju koju koristim kupio sam prije minimum 10 godina u jednoj agrariji . Za tih dva deca ( ako ne i manje ) dao 80 kn , tad sam mislio da sam opljackan.. :mrgreen:
a sad puno godina poslije s bojom koja se nije jos osusila , i odlicno izgleda mislim drugacije...
ali ima jednu malu manu , kada se na nju daje poliuretan , nitro ili neki lak iz spreja ona se lagano topi...
da sam koristio lak na vodenoj bazi nebi imao tih problema , ali niti sjaj koji trazim
nasao sam nacin kako da sprijecim da mi se crte razmazu , prvo ih prođen lagano kistom , jedno dvije tri ruke . Kasnije se moze kompresorom dat normalna ruka laka.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Union W58 3D T

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet kol 27, 2021 11:43 pm

lakiranje sam odradio sam , s malo vise iskustva od prosloga puta i uz također poslusanih par savjeta rezultat je ispao bolji
lakira se za suhog vremena , pri vecoj vlazi u zraku povrsina dolazi mat . Isto ruke laka se ne daju pretjerano debele, tako se izbjegne stvaranje mjehurica na povrsini.
Koristio sam poliuretanski lak koji se koristi za lakiranje auta. Kupio sam manje pakovanje od pola litre , ali kad se doda utvrđivac + 10 do 15 % razrijeđivaca dođemo na skoro 0.8 litara laka . To sam sve potrosio na 4 ruku laka , a pitalo je i petu... :?
Mozda zvuci puno ali pola tog laka sam pobrusio u među rukama. Cilj mi je bio popunit sve pore koje ima drvo lakom , da se kasnije dobije ravna povrsina.
Koristio sam vodobrusni od 800 pa do 1500 , i između svakog brusenja sam pustio ipak jedan do dva dana da se lak lijepo osusi. Tako se vodobrusni manje puni , bilo je lijepo suncano vrijeme i lak se brzo susio.

U pocetku sam imao malih problema , da dok bi koristio vodobrusni i vodu.. furnir na nekim mjestima mi se nabubrio... i uzdigao kao parket nakon poplave.
Morao sam cekati par dana da se sve osusi , gurnut malo ljepila ispod tih komadica uzdignutog furnira i pretisnuti ih.
Kasnije sam bio pametniji , koristio manje vode i odmah ju brisao krpom . Na trecoj ruci laka nisam imao vise tih problema.

Sve u svemu dosta posla ... a volio bi znati kako su to nekad u tvornici radili. Vjerujem jednostavnije , s manje briga na pameti i s boljim krajnim rezultatom.

sad ce doci red popravka radija i magnetofona di cu trebat malo vasu pomoc :whistle:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Union W58 3D T

PostPostao/la Bepone » Sub kol 28, 2021 6:25 am

lepo, ca si reka ko je ono sredstvo za zastitu zlatnih crta od poliuretana? to si ubaci neki 3. lak?
lepo se sjaji na kraju, jos ni blatan :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Union W58 3D T

PostPostao/la Ivor » Sub kol 28, 2021 8:13 am

Krasno! Kad bih samoi ja znao ovako obnoviti kutiju starog radija! Možda, ako se budem jednom ponovno rodio i proživio novi život drugačije nego ovaj sadašnji. :think: :confusion-questionmarks:
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 319
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: Union W58 3D T

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub kol 28, 2021 9:22 am

Bepone napisao:lepo, ca si reka ko je ono sredstvo za zastitu zlatnih crta od poliuretana? to si ubaci neki 3. lak?
lepo se sjaji na kraju, jos ni blatan


to ti je taj isti lak koji kasnije koristim samo se ga daje tanak tanak sloj na pocetku . Kad idem kistom samo jednim potezom prolazim u pocetku .
Jenom prilikom crtao sam nesto tom zlatnom po jednoj kacigi . Trebala bi mi vjecnost da sam malim kistom prosao sve detalje... tad sam kompresorom dao prvo dva tri lagana sloja maglice s daleka . Kad se ti tanki slojevi osuse moze se lakirati normalno.

Ivor napisao:Krasno! Kad bih samoi ja znao ovako obnoviti kutiju starog radija! Možda, ako se budem jednom ponovno rodio i proživio novi život drugačije nego ovaj sadašnji.


bolje da budes leptir i pustis da te vjetar nosi ... :D

P.S.
ovo nije neka nauka vise praksa...
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Union W58 3D T

PostPostao/la Bepone » Sub kol 28, 2021 9:57 am

Pao Pepeo napisao:
to ti je taj isti lak koji kasnije koristim samo se ga daje tanak tanak sloj na pocetku . Kad idem kistom samo jednim potezom prolazim u pocetku .
Jenom prilikom crtao sam nesto tom zlatnom po jednoj kacigi . Trebala bi mi vjecnost da sam malim kistom prosao sve detalje... tad sam kompresorom dao prvo dva tri lagana sloja maglice s daleka . Kad se ti tanki slojevi osuse moze se lakirati normalno.

ni da te maltretiran, nego gore pise da se razliva, a dole se vise ne razliva- s kiston je jos gora situacija? :mrgreen:

EDIT: nakon komplicirane visesatne rasprave sa pepelom na p.m. , saznao sam tocan odgovor ! a to je da sa bojon treba pomalo! :lol:
Zadnja izmjena: Bepone; Sub kol 28, 2021 11:34 am; ukupno mijenjano 2 put/a.
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Union W58 3D T

PostPostao/la tom_hifi » Sub kol 28, 2021 9:58 am

Covjece, ovo je predivno!!! :clap:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Union W58 3D T

PostPostao/la vilim » Pon kol 30, 2021 4:08 pm

Pao Pepeo ovo je više nego za pohvalu, odlično !!. Vidim da imaš problema s mrežicom pa ti mogu predložiti da je bolje staviti tkaninu starinskog dizajna za bidermajer . Mi smo to nekada u purgerskom žargonu zvali "meblštof". Ja sam tako jednom mijenjao tkaninu ispred zvučnika starog Siemens radio prijemnika i bolje je izgledalo od originala. Izbor tkanine je zaista veliki osobito onih u zlatnom tonu i znam da ih u ZG ima na nekoliko mjesta jer ju koriste tapetari i restauratori !!..
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: Union W58 3D T

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon kol 30, 2021 8:28 pm

vilim napisao:Vidim da imaš problema s mrežicom pa ti mogu predložiti da je bolje staviti tkaninu starinskog dizajna za bidermajer . Mi smo to nekada u purgerskom žargonu zvali "meblštof". Ja sam tako jednom mijenjao tkaninu ispred zvučnika starog Siemens radio prijemnika i bolje je izgledalo od originala. Izbor tkanine je zaista veliki osobito onih u zlatnom tonu i znam da ih u ZG ima na nekoliko mjesta jer ju koriste tapetari i restauratori !!..


hvala na savjetu , ja sam na granici da mi skoro i ne treba nova mrezica. Takve tu kod mene je nemoguce nabavit , a ni googlanje nije pomoglo.
Za sada sam uspio odljepiti mrezicu. Raditi cu neke male izmjene na radiju pa zato... ali o tome u iducoj epizodi :)
na ovom radiju mrezica je bila zaljepljena :evil:
laganim cupkanjem sam je uspio odljepit i dodatno unerediti :mrgreen:
fen za kosu mi je pruzao ugodan placebo efekt da nesto i pomaze... ali bolje ga je koristit za sto je predviđen
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju