RF SIG. Generator

RF SIG. Generator

PostPostao/la misterno » Sub stu 13, 2021 10:40 pm

Pozdrav,
U nekim drugim okolnostima,ovo nebih niti objavio,ali ću iskoristiti priliku da svekoliko forumaško članstvo priupitam za pomoć.O tom na koncu...
Jučer krenem da popravim Quad AM-2 tuner te iz spremišta izvučem RF sig.gen,kad tamo iznenađenje..."Zaglavljen" promjenjivi kondenzator.Za mlađe članove koji se nisu susretali često sa spravicama koje imaju to čudo,ta vrsta kvara je-noćna mora.Kao prvo,najčešće morate rasturiti pola uređaja da bi ste isti skinuli,a zatim slijedi delikatna operacija čišćenja.
Po svojoj konstrukciji osovina koja vrti rotor(tj.pomični dio kondenzatorskih ploča,prolazi kroz ležaj(najčešće se radi o običnoj mesinganoj vodilici u kojoj se nalazi nekoliko žlijebova u kojima se nalazi mast.Može biti i obrnuto.S godinama zbog topline i prljavštine prokletinja "zapeče" te ne preostaje ništa drugo nego rastaviti isti,oprati,podmazati i sastaviti.U osamdesetima i devedesetima sam se dobro "napodmazivao",no vrijeme čini svoje.Rijetki su uređaji,bolje reći volja da se takvo što radi,ali evo ga tu je.
Šta god vam govorili,peri ovako ili onako,ova mast je najbolja...Perite s bezolovnim benzinom te podmažite sa Litijevom masti i biti će ok narednih barem dvadeset godina.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
misterno
 
Postovi: 53
Pridružen: Ned vel 01, 2015 3:54 pm

Re: RF SIG. Generator

PostPostao/la misterno » Sub stu 13, 2021 10:46 pm

Na posljednjoj fotki se vidi osovina,koja je osigurana"zegerovim prstenovima".Također i kombinacije sa vijcima su moguće.Treba dobro osmotriti prije nego što pristupite rastavljanju.
Međutim,ovo nije kraj problema.
Pregledavajući osovinice potenciometara i preklopnika,uočim da imam puknuće na jednom"Clutch"-u(spoj osovine gumba i preklopnika koji služi da smanji "torq" prilikom zakretnog momenta.
Vidi slijedeću fotku.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
misterno
 
Postovi: 53
Pridružen: Ned vel 01, 2015 3:54 pm

Re: RF SIG. Generator

PostPostao/la misterno » Sub stu 13, 2021 10:54 pm

Na "bakelitni kotačić"je zanitovana metalna pločica,te je jedna zakovica(nitna)"puknula.
Radi se o zakovici dimenzija L=6 mm,presjek je oko 1 mm.čini se da je od mesinga.
Ukoliko netko posjeduje sličnu zakovicu u ladici,molio bih da me kontaktira.Plaćam zlatom.
Nemam ideju gdje bih to mogao nabaviti,niti sam vidio išta slično takvih dimenzija.
Mislim da vijak nije dobro rješenje zbog naprezanja.Možda ni urari više nemaju takvih vijaka.
L.P.
misterno
 
Postovi: 53
Pridružen: Ned vel 01, 2015 3:54 pm

Re: RF SIG. Generator

PostPostao/la pamook » Ned stu 14, 2021 1:55 pm

...nemam zakovicu ali imam ovo:

20211114_124610.jpg


20211114_124616.jpg


...promjer je oko 1.2mm s navojima, ako ih se pobrusi, dobiješ taman 1mm, ništa manje nemam po ladicama :P ... možda bi neki urar imao nešto na lageru, vjerojatno isto vijak a ne zakovicu :think:

ako ćeš probat s ovim vijkom, nabaci adresu pa ti pošaljem poštom, imam 2 komada, šaljem oba....

nisam siguran odakle mi, čak je moguće da su kupljeni u vijci Kranjec, pa možda imaju još nešto manje od ovoga...

:obscene-drinkingcheers:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: RF SIG. Generator

PostPostao/la Ivor » Ned stu 14, 2021 2:10 pm

Umjesto zakovice Φ=1mm može poslužiti komad bakrene ili još bolje mesingane žice iste debljine. Malo istučeš težim tvrdim predmetom s obje strane.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 319
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: RF SIG. Generator

PostPostao/la davorin » Ned stu 14, 2021 2:44 pm

Tebi treba očito ovo:
https://www.ebay.com/itm/254868977932?s ... 1438.l2649"
Da sam kod kuće, potražio bih i možda našao kakav sličan ispravan komad. Nadam se da su osovine standardnih dimenzija od 6mm (ili 1/4")?
Mislim da bi tu dobro došao i mali vijak od 1mm sa navrtkom, a i rukom napravljena zakovica od mesingane žice 1mm (za tvrdo lemljenje!) bi mogla poslužiti jer sam slične "shaft coupler"-e već popravljao.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: RF SIG. Generator

PostPostao/la misterno » Uto stu 30, 2021 2:56 pm

Upravo se vratio sa službenog puta,do sada nisam imao vremena za hoby.
Hvala Davore,ovo je upravo to.Odmah sam naručio. :clap:
L.P.
misterno
 
Postovi: 53
Pridružen: Ned vel 01, 2015 3:54 pm

Re: RF SIG. Generator

PostPostao/la davorin » Uto stu 30, 2021 5:59 pm

misterno napisao:Upravo se vratio sa službenog puta,do sada nisam imao vremena za hoby.
Hvala Davore,ovo je upravo to.Odmah sam naručio. :clap:
L.P.

Nisam Davor, ali valjda se tiče mene... :lol:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska


Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju